Pierwszy poziom szpachlowania gipsowego
Ten poziom szpachlowania dotyczy powierzchni wykonanych z płyt g-k, w stosunku do których nie zostały sformułowane wymagania estetyczne (np. podłoże pod płytki ceramiczne). Wystarczy zastosować szpachlowanie podstawowe, które obejmuje:
- wykonanie spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych;
- pokrycie masą szpachlową widocznych części elementów mocujących i wykończeniowych.
Szpachlowanie na tym podstawowym poziomie zakłada, aby przy krawędziach płyt g-k przyklejona była taśma zbrojąca z włókna szklanego (siateczka samoprzylepna) i zaszpachlowana jedną lub dwiema warstwami systemowej, konstrukcyjnej masy szpachlowej.
Drugi poziom szpachlowania gipsowego
Szpachlowanie zabudów wykonanych z płyt g-k na tym poziomie, określane jest inaczej jako szpachlowanie standardowe i spełnia oczekiwania stawiane zwyczajowo wobec wymagań estetycznych powierzchni ścian i sufitów. Celem prac wykonywanych przez montera suchej zabudowy na Poziomie Szpachlowania Gipsowego PSG 2 jest takie wyrównanie i wygładzenie powierzchni spoiny, aby wraz z płytą g-k utworzyła jedną powierzchnię. To „wyrównanie” dotyczy również elementów mocujących, wewnętrznych oraz zewnętrznych naroży, jak i połączeń. Szpachlowanie na poziomie PSG 2 obejmuje:
- szpachlowanie podstawowe (poziom pierwszy);
- powtórne szpachlowanie systemowymi masami szpachlowymi: konstrukcyjną, gdy jest to wymagane, oraz finiszową aż do osiągnięcia płynnego przejścia powierzchni spoiny z powierzchnią płyty gipsowo-kartonowej. Nie jest dopuszczalne pozostawienie miejscowo występujących zagłębień i rys po użytych narzędziach. Jeżeli to konieczne, to zaszpachlowane powierzchnie należy wyszlifować.
Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest następnie do pokrycia:
- tapetami;
- farbami strukturalnymi i typowymi farbami matowymi;
- emulsjami i akrylami nanoszonymi przy pomocy wałków lub pędzli;
- tynkami ozdobnymi.
Trzeci poziom szpachlowania gipsowego
W wypadku stawiania podwyższonych wymagań estetycznych w stosunku do powierzchni szpachlowanych, konieczne jest podjęcie zabiegów dodatkowych, wykraczających poza szpachlowanie podstawowe oraz standardowe. Szpachlowanie na poziomie trzecim zakłada:
- szpachlowanie standardowe (poziom drugi);
- szpachlowanie całej powierzchni elementu przegrody (spoin i kartonu) masami systemowymi, szpachlami lub systemowymi gładziami, których zadaniem jest wyrównanie powierzchni oraz zamknięcie mikroporów i ujednolicenie tekstury oraz chłonności na tych powierzchniach. Grubość nakładanej warstwy jest niewielka i zwykle nie przekracza 1 mm.
Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest do pokrycia:
- cienkimi tapetami o delikatnej strukturze;
- farbami jedwabistymi i z połyskiem;
- tynkami o ziarnistości poniżej 1 mm, pod warunkiem, że producent tynku dopuszcza do ich stosowania na danym podłożu.
Czwarty poziom szpachlowania gipsowego
Do spełnienia najwyższych wymagań estetycznych w odniesieniu do szpachlowanych powierzchni zabudowy wykonanej z płyt g-k stosuje się na całej powierzchni opływania cienkiej warstwy tynku gipsowego. Czwarty poziom szpachlowania gipsowego zakłada ręczne lub mechaniczne nałożenie na całą powierzchnię elementu zabudowy tynku cienkowarstwowego, lub specjalnej gładzi gipsowej (grubość warstwy do 3 mm). Poza wygładzeniem często występuje konieczność wypolerowania całej nałożonej warstwy. Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest do pokrycia gładkimi bądź strukturalnymi okleinami ściennymi z połyskiem np. samoprzylepnymi foliami metalowymi czy winylowymi; pokrycia farbami z połyskiem, a także uzyskiwania polerowanych powierzchni z gipsu alabastrowego imitujących marmur.
Do wykonania idealnego szpachlowania gipsowego potrzebne są produkty najwyższej jakości. Sprawdź najnowszy katalog Norgips.
źródło i zdjęcia: Norgips Sp. z o.o.