Kolejność wykonywania prac wokół domów
Podczas planowania budowy domu warto pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych prac. Rozplanowanie zależy od parametrów posesji. Jednym z najczęstszych dylematów jest kolejność wykonania ogrodzenia lub układania kostki brukowej. Przy nowych budynkach najczęściej rozpoczyna się od zbudowania ogrodzenia, ponieważ wówczas można łatwiej dopasować kostkę do poziomu poszczególnych elementów posesji.
Dodatkowe czynności, które ułatwią układanie kostki:
- obliczyć spadek terenu, dzięki czemu można wykonać funkcjonalną nawierzchnię,
- określić spadki powierzchni podjazdu i ogrodzenia, dzięki czemu eliminuje się ryzyko zbierania się wody podczas opadów deszczu,
- zaplanować umiejscowienie oraz parametry furtki i bramy wjazdowej, ponieważ od tego zależy szerokość oraz miejsce wybudowania podjazdu,
- przygotować teren pod podjazd, co ułatwi ułożenie kostki brukowej.
Decydując się na budowę domu kolejność prac jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu można stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń. Ważna jest także odpowiednia kostka brukowa – zastosowanie jej na różnych elementach posesji, np. na podjeździe, tarasie czy na ścieżkach, sprawi, że otoczenie posesji będzie wytrzymałe i posłuży przez lata. Warto także zdecydować się na solidne, betonowe ogrodzenie, które skutecznie odgrodzi od hałasów, ulic i sąsiadów, zapewniając odpowiednią prywatność i ciszę.
Czy warto zdecydować się na gotowe ogrodzenie?
Na rynku jest obecnie mnóstwo kolorów, faktur oraz wzorów materiałów ogrodzeniowych. Gotowe ogrodzenia to szybkie i łatwe rozwiązanie, które umożliwia postawienie funkcjonalnego i estetycznego ogrodzenia w bardzo krótkim czasie. Jak prezentują się obecne trendy? Najpopularniejsze produkty to:
- Ogrodzenia drewniane - są uniwersalne, niedrogie i bardzo urokliwe. Minusem jest jednak średnia trwałość, wytrzymałość i konieczność regularnej impregnacji.
- Ogrodzenia metalowe – są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Są jednak również przezierne, przez co nie zapewniają dużej prywatności.
- Ogrodzenia betonowe – są podobnie trwałe i wytrzymałe jak ogrodzenia z metalu. Na rynku dostępnych jest także mnóstwo wzorów i kolorów, a poszczególne elementy na ogrodzenie oraz beton na ogrodzenie są nie tylko odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, ale również wysoce estetyczne. Ogrodzenie betonowe zapewnia także największą prywatność i odgrodzenie od hałasu czy zanieczyszczeń z ulicy. Te liczne zalety sprawiają, że jest to obecnie najchętniej wybierany typ ogrodzeń.
Osadzenie słupków i wybór obrzeży
Podczas montowania ogrodzenia niezwykle istotny jest fundament pod ogrodzenie oraz lokalizacja słupków. Słupki ogrodzeniowe wybiera się w zależności od wysokości ogrodzenia i umieszcza w betonowych stropach o głębokości około 80 cm i wymiarach minimum 40 x 40 cm.
Funkcjonalne i estetyczne otoczenie posesji wymaga nie tylko odpowiedniego ogrodzenia, ale także trwałych obrzeży, które oddzielają poszczególne elementy nawierzchni, np. trawnik od ścieżek. Obrzeża można wykorzystać do stworzenia nawierzchni z kostki brukowej, płyt betonowych czy bruku. Podejmując decyzje zakupową warto zastanowić się nad rodzajem obrzeży, w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Do najpopularniejszych obrzeży należą obrzeża betonowe, które posiadają wiele wzorów i kolorów, a dodatkowo są najtrwalsze. Można je wykorzystać nie tylko przy nawierzchniach z kostki brukowej, ale także jako wykończenie tarasu czy schodów.
Co warto wiedzieć przed układaniem kostki brukowej?
Jednym z etapów tworzenia funkcjonalnej przestrzeni jest układanie kostki brukowej. Kostka brukowa jest wytrzymała, odporna na zniszczenia mechaniczne, deszcz, mróz i śnieg oraz nisko nasiąkliwa, dlatego doskonale sprawdza się na wielu nawierzchniach. Co więcej, posiada wiele różnych kolorów, kształtów i rozmiarów, dzięki czemu można dopasować ją do każdej aranżacji i stylu. Decydując się na konkretny model kostki warto zwrócić uwagę na jej grubość. Taki wybór zależy od funkcji, jaką kostka będzie pełnić przy posesji czy w ogrodzie. Do wyłożenia alejek nienarażonych na obciążenie wystarczy kostka o grubości 4 cm, na podjazdy warto wybrać kostkę 6 cm, a na parking 8 cm. Układanie kostki brukowej nie jest zbyt trudne – ważne jest jednak, aby ułożyć ją na odpowiedniej podsypce. Aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie można wynająć sprawdzoną ekipę brukarską.
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design