Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Zalety i zastosowanie przegród w pomieszczeniach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Pokoje mieszkalne bądź biurowe urządzone w sposób otwarty nie zawsze zapewniają szansy na złapanie oddechu i pracę w komfortowych warunkach. Przeszklone przegrody architektoniczne to rozwiązanie tego problemu, które nie wymusza przeprowadzenia remontu generalnego.

Przegrody do wnętrz w stylu loftowym

Styl loftowy podbija nasze wnętrza. Nic dziwnego - nowoczesny charakter, hołdowanie przestronności i niezwykły klimat świetnie pasują do miejskich mieszkań. Wiele starych poprzemysłowych obiektów czy magazynów wraca na rynek. Aranżowanie ich na potrzeby mieszkań daje olbrzymie pole do popisu. Wysokie sufity, ceglane ściany, otwarte hale to miejsce, w którym architekt może pokazać pełnię możliwości. Szkoda w takiej sytuacji stawiać ściany i rezygnować z rozmachu. Zarazem w łazience czy sypialni nie może zabraknąć odrobiny prywatności. Jak wydzielić te przestrzenie od reszty wnętrza?

Sypialna oddzielona systemem Lumi
Dzięki systemowi Lumi można oddzielić sypialnię od strefy ogólnodostępnej fot. Komandor

Rozwiązaniem tego wyzwania są przeszklone przegrody z matowego szkła. Osadzone w czarnych, matowych ramach idealnie pasują do industrialnego charakteru loftów. Ponadto stosując systemy takie jak Lumi marki Komandor możemy wprowadzić drzwi przesuwne w konstrukcję ścian działowych. Dzięki nim łatwo powiększymy otwartą przestrzeń w mieszkaniu lub zamkniemy jego część - w zależności od potrzeby czy pory dnia.

Przegrody z matowego szkła świetnie sprawdzają się np. przy łączeniu salonu z sypialnią. Zapewniają odpowiedni poziom intymności, ale też pozwalają przenikać światłu słonecznemu do całego mieszkania. To cenne, gdy część wnętrza nie ma dostępu do okien. Specyfikacja techniczna Lumi sprawia, że system sprawdza się w wysokich wnętrzach. Konstrukcje powstałe na bazie tego systemu mogą mieć do 3 metrów wysokości i 5 metrów szerokości.

Sypialna oddzielona systemem Lumi
Goście przebywający w salonie nie będą widzieć prywatnej strefy sypialni fot. Komandor

Przegrody do wnętrz w stylu francuskim

Mieszkania lub biura w starych kamienicach trochę rzadziej aranżujemy w nowoczesnym, miejskim stylu. Sięgamy raczej po klasyczne, sprawdzone wzorce, dzięki którym otoczka (budynek) i esencja (wnętrze) będą stanowiły harmonijną całość. Klimat takiego mieszkania tworzą stylowe, wygodne fotele i kanapy z drewna, skór i naturalnych tkanin, lekkie meble o ażurowej konstrukcji czy dzieła sztuki rozwieszone w całym mieszkaniu. Do tego - dużo światła wpadającego przez wysokie okna.

Architekci coraz częściej ciasne (oraz często też wysokie) wnętrza kamienic „otwierają”. Ściany są wyburzane, szukamy nowych funkcjonalności i układów przestrzennych. Nowe czasy wymagają innej organizacji domu.

System Lumi w dużym pomieszczeniu
System Lumi będzie stanowił doskonałe uzupełnienie dużych, otwartych przestrzeni fot. Komandor

Nie każdemu jednak odpowiada pomysł na w pełni otwarte wnętrze. Architektonicznym rozwiązaniem dylematu będzie ulokowanie między oboma pomieszczeniami jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi uchylnych. W systemie Lumi możemy je połączyć z różnymi układami bocznych i górnych naświetleń. W ten sposób sprawimy, że wnętrze pozostanie przestronne. Spektakularna ściana to też subtelne nawiązanie do stylu francuskiego - idealnie pasującego do wielkomiejskich kamienic.

Wykorzystanie przegród w małych przestrzeniach

Szklane przegrody są też ciekawym pomysłem na nietypową aranżację mniejszych pomieszczeń. Paradoksalnie dodatkowa ściana może optycznie je powiększyć. Zamiast masywnej, drewnianej zabudowy meblowej możemy wprowadzić szklane drzwi przesuwane po szynie mocowanej do sufitu. Prosty zabieg sprawi, że domowa przestrzeń złapie dodatkowy oddech. Uwolnimy też dodatkowe, cenne centymetry kwadratowe.

System Orto wykorzystany w garderobie
W garderobie wykorzystano system Orto fot. Komandor

 

Za szklanymi przegrodami możemy urządzić garderobę czy dużą szafę w sypialni lub spiżarnię w kuchni. To idealny sposób na zagospodarowanie wnęk czy niedużych pokoi. Gdybyśmy je zamknęli normalnymi ścianami, stałyby się klaustrofobiczne i niezdatne do codziennego użytkowania. Przesuwne ściany dają im nowe życie. Dodajmy do tego półki i wieszaki mocowane na smukłych, wąskich profilach (np. Orto od marki Komandor), które podkreślą lekkość wnętrza.

Wykorzystanie przegród w hotelach i biurach

Szklane i ruchome przegrody architektoniczne sprawdzają się też znakomicie w przestrzeniach komercyjnych. Pozwalają elastycznie zarządzać np. powierzchnią biura czy sal konferencyjnych. Specjalne systemy ruchomych przegród pozwolą zespołom pracować w open space albo mniejszych pomieszczeniach w zależności od bieżących potrzeb.

Wykorzystanie przegród w hotelach
Przegrody doskonale sprawdzą się także w hotelach fot. Komandor

Przeszklone ścianki działowe to także idealne rozwiązanie na wydzielanie konkretnych stref w niezbyt dużych wnętrzach, np. pokojach hotelowych. Dzięki nim architekt może wykreować atrakcyjną aranżację - np. salonu kąpielowego połączonego z sypialnią. Świetnie sprawdza się w takich zastosowaniach system ścianek Aurora. Przeznaczony jest do dowolnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. Wysokiej jakości przegrody modułowe z aluminium i szkła pozwalają uzyskać niezwykłe efekty.

Projektanci wnętrz chętnie korzystają z systemów ścianek do tworzenia przeszklonych biur, nietypowych połączeń salonów z kuchnią czy łazienek w sypialni. Możemy wprowadzić w ten sposób do wnętrz dodatkowe funkcje bez zamykania ich i pomniejszania - podkreśla Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

źródło i zdjęcia: Komandor

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA