Bezpieczniki NH
Bezpieczniki typu NH firmy Eaton zapewniają najlepszą jakość i niezawodne działanie. Zakres bezpieczników:
- jest zgodny z wymaganiami norm IEC 602366-1 i IEC 602366-2,
- spełnia normy VDE 0636-2,
- jest zgodny z wymaganiami wymiarów normy DIN 43620.
Bezpieczniki NH mają wysoką zdolność wyłączania - do 120 kA, napięcia pracy - 400 V, 500 V oraz 690 V, prąd znamionowy do 1250 A oraz charakterystyki gG, aM, gFF.
System podwójnych wskaźników to opatentowane rozwiązanie firmy Eaton, które zapewnia wyraźne wskazanie stanu bezpiecznika. Udostępniają lokalną i zdalną sygnalizację (przy użyciu opcjonalnego mikroprzełącznika), która skraca czas wymiany wkładek bezpiecznikowych i ponownego przywrócenia zasilania w zabezpieczanym obwodzie. Wkładki są dostępne również z izolowanymi zaciskami.
Wkładki bezpiecznikowe o niskich stratach mocy serii Eaton mają obniżone straty mocy. Przyczyniają się do redukcji ogólnych kosztów operacyjnych, obniżają tzw. ślad węglowy, a co za tym idzie - zużycie energii oraz ilość ciepła oddawanego do otoczenia.
Eaton jest pierwszym na świecie producentem kompletnego zakresu bezpieczników NH pozbawionych ołowiu i kadmu. Jest ukierunkowana na wytwarzanie produktów zdatnych do powtórnego przetworzenia oraz bierze udział w programie recyklingu przemysłowego.
Bezpieczniki Eaton spełniają wszelkie normy odnośnie do liczby. Dla wkładek NH dostępne są m.in. podstawy bezpiecznikowe: 1-biegunowe oznaczone symbolem SDx dla wielkości od 00 do 4 oraz 3-biegunowe TDx dla wielkości od 00 do 3, gdzie litera x z oznaczenia koduje gabaryt.
Bezpieczniki cylindryczne
Bezpieczniki cylindryczne są dostępne w trzech rozmiarach: 10 mm x 38 mm, 14 mm x 51 mm oraz 22 mm x 58 mm w zakresie prądów znamionowych do 125 A oraz o charakterystykach typu gG i aM. Napięcia znamionowe wkładek wynoszą 400 V, 500 V oraz 690 V.
Zdolność wyłączania do 120 kA zależy od wielkości i prądu znamionowego wkładki. Bezpieczniki o wymiarach 14 mm x 51 mm oraz 22 mm x 58 mm są dostępne również z wybijakiem do zdalnej sygnalizacji (poprzez opcjonalny mikroprzekaźnik działania bezpiecznika).
Z szerokiego asortymentu Onninen można dobrać do wkładek podstawy bezpiecznikowe. Seria CHM jest przeznaczona dla bezpieczników w rozmiarze 10 mm x 38 mm i występuje w trzech wersjach:
- dla instalacji IEC 690 V AC (oznaczona kolorem czerwonym),
- dla instalacji UL (kolor czarny),
- dla instalacji PV (kolor żółty).
Seria CHM dla instalacji IEC występuje w opcji z sygnalizacją zadziałania lub bez, a także w wariancie 1-, 2-, 3- i 4-biegunowym. Wersje 1- i 3-biegunowe są dostępne również z biegunem neutralnym. Dla wkładek cylindrycznych o wymiarach 14 mm x 51 mm występują podstawy CH14x, a dla wielkości 22 mm x 58 mm można dobrać podstawy CH22x.
Obydwie wielkości podstaw są dostępne wariancie 1- do 4- biegunowym. Asortyment podstaw dla wkładek cylindrycznych uzupełniają m.in. elementy do zdalnego monitoringu bezpieczników oraz 1- i 3-fazowe szyny łączeniowe.
Bezpieczniki typu D0 i D
Bezpieczniki typu D0 i D zostały zaprojektowane do ochrony instalacji przemysłowych. Są stosowane również w instalacjach domowych. Wkładki D0 w rozmiarach D01, D02 i D03 mają zakres prądów nominalnych do 100 A przy napięciu pracy 400 V i zdolności 50 kA.
Wkładki D w rozmiarach DI, DII, DIII, DIV oraz DV pokrywają zakres prądów do 200 A przy napięciu 500 V AC i zdolność wyłączania do 50 kA.
W ramach oferty dla typów D0 i D są dostępne główki bezpieczników, elementy kalibrujące i podstawy bezpiecznikowe 1- i 3-biegunowe zarówno w wersji do montażu na płytę, jak i na szynę DIN.
Obudowy CS marki Eaton
Seria stabilnych obudów CS, wykonana z litej blachy stalowej, jest idealna wszędzie tam, gdzie jest wymagana skuteczna ochrona przed bezpośrednim kontaktem z aparaturą pod napięciem.
Wysoki stopień ochrony IP66 zapewnia nie tylko pełne zabezpieczenie przed najbardziej niekorzystnymi warunkami środowiskowymi - skutecznie zabezpiecza także systemy i urządzenia wewnątrz rozdzielnicy. Wylewana uszczelka z poliuretanu zapewnia szczelność obudowy.
Odpowiednio wyprofilowane krawędzie obudowy oraz drzwi pozwalają na odprowadzanie wody i zabezpieczają wnętrze podczas otwierania przed wnikaniem do środka wody, oleju lub brudu.
Odporność na wstrząsy IK09, zgodna z EN 62262, została zachowana dzięki stabilnej konstrukcji metalowej, wykonanej z trwałej stali o grubości do 2 mm (zależnie od rozmiaru). Wewnętrzne wyposażenie obudów jest również zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Obudowy CS można montować na ścianie lub w formie wolnostojącej. Są malowane proszkowo na kolor RAL 7035 (szary), dzięki czemu wykazują właściwości nieabrazyjne oraz ochronę przed korozją.
Drzwi szafy można łatwo zdemontować - ułatwia to podjęcie dalszych prac, a także dostęp do wnętrza rozdzielnicy. Zawiasy ukryte wewnątrz drzwi są łatwe do usunięcia, pozwalają na szybką i łatwą zmianę kierunku otwierania drzwi.
Typ rozdzielnicy opisuje jednocześnie jej wymiary (np. CS-32/150 to wymiary odpowiednio: wysokość 300 mm, szerokość 200 mm i głębokość 150 mm), co znacznie upraszcza proces doboru rozdzielnicy.
W rozdzielnicach CS można stosować panele operatorskie lub aparaturę z serii RMQ, nie zmniejszając przy tym stopnia ochrony IP 66. Wynika to z faktu, że aparatura ma wysoki stopień ochrony IP69K.
Szafki dostępne są w 45 rozmiarach. Obudowy metalowe CS mają szerokie spektrum zastosowania - szczególnie w przemyśle, gdzie chronią aparaturę sterowniczą przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
Obudowy CS - najważniejsze informacje
Najważniejsze cechy:
- pewna ochrona przed wilgocią i wodą dzięki specjalnie wyprofilowanym krawędziom (IP66),
- szafy malowane farbą proszkową, kolor RAL 7035 (szary),
- stabilna płyta montażowa ocynkowana, grubość blachy 2-3 mm,
- pełna flansza wprowadzeniowa dostarczana w komplecie, możliwość montażu płyty z otworami pod wprowadzenia F3A,
- stabilna konstrukcja metalowa, ochrona przed uderzeniem IK09,
- możliwość mocowania na ścianie również za pomocą uchwytów,
- wylewana uszczelka wokół drzwi, stopień ochrony szaf IP66,
- zamek z wkładką dwupiórkową w komplecie,
- możliwość montażu drzwi z lewej strony lub z prawej na dwa lub trzy zawiasy,
- łatwy demontaż drzwi dzięki prostej konstrukcji zawiasów.
Źródło i zdjęcia: Onninen