Czy można kłaść płytki zimą?
Tak. Pamiętajmy jednak, że jak wszystkie materiały tworzone na bazie wody, płytki i klej muszą być stosowane w odpowiedniej temperaturze. Aby mieć pewność, że klej dobrze związał i płytki będą służyć przez lata, montujemy je przy minimalnej temperaturze +5 stopni Celsjusza. Co się stanie, jeżeli płytki zostaną położone w niższych temperaturach? Jeśli temperatura w nocy spadnie poniżej zera, jest ryzyko, że woda w masie zamarznie i klej straci swoje właściwości. Nie oznacza to, że płytki od razu odpadną. Ale mogą zacząć odchodzić np. po roku lub dwóch. Aby tego uniknąć, należy zadbać o to, by na czas wysychania kleju (w fugach i pod płytką) zachować optymalną temperaturę.
Ile czasu schnie klej użyty do montażu płytek?
Najważniejszy jest sposób i czas montażu, ale klej w optymalnych warunkach wysycha od 2 godzin (w fugach) do 5 dni (pod płytkami), dlatego warto sprawdzać prognozę pogody przed montażem. A jak to wygląda w praktyce? W Polsce dawno nie było zimy z prawdziwego zdarzenia, więc rzadko zdarza się, by pogoda skutecznie przeszkodziła w procesie kładzenia płytek.
Czy pod wpływem niskiej temperatury płytki odpadają?
Nie, jeśli są dobrze zamontowane i pamiętamy o wszystkich poprzednich punktach. Płytki Izoflex to materiał elewacyjny, a to oznacza, że może być stosowany przy niskich temperaturach, jak np. tynki akrylowe. Jeśli montaż był odpowiedni, to z płytkami nic się nie stanie. Nawet jeśli się okaże, że pod płytkami jest woda, to po zamarznięciu płytka pęknie punktowo, dzięki swojej elastyczności. Nie odpadnie cały płat, jak w przypadku sztywnych płytek np. klinkieru.
W jakich warunkach montaż płytek nie jest zalecany?
Na podłoża przemarznięte lub przy prawdopodobieństwie wystąpienia przymrozków.
źródło i zdjęcia: Izoflex