Najprostszym sposobem na zorganizowanie segregacji jest zakup kilku wiader lub pojemników na śmieci. Usytuowane w szafce spełnią swoją rolę, jednak nie jest to rozwiązanie wygodne. Pojemniki trudno zmieścić w jednej szafce, a jeśli nawet nam się to uda, wówczas te stojące z tyłu są trudno dostępne i niekiedy przesuwają się tworząc bałagan. Alternatywą są gotowe zestawy koszy, które powstały z myślą o segregacji odpadów w warunkach domowych. Zaprojektowane tak, by pasowały do standardowych szafek, dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu bez trudu dobierzemy system idealnie pasujący do naszych przyzwyczajeń.
Na co zwrócić uwagę? Na sposób montażu koszy w szafce i rodzaj systemu jezdnego. Poza tym, w zależności od potrzeb, warto dobrać nie tylko liczbę, ale i pojemność koszy. Na odpady, których generujemy mniej np. szkło, możemy wybrać mniejszy pojemnik, a na te, których pojawia się więcej – większy. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produkty firmy REJS.
Przed zdecydowaniem się na konkretny system pojemników, należy zastanowić się, gdzie można je umieścić.
System Segrego - szybki dostęp do wszystkich koszy
Kluczem do komfortu podczas segregowania odpadów jest bezproblemowy i szybki dostęp do wszystkich koszy naraz. I właśnie to oferuje nowa szuflada z pojemnikami na śmieci Segrego. Zastosowane w tym systemie prowadnice z pełnym wysuwem i miękkim dociągiem zapewnią komfortowy ruch, a odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniem tory jezdne ułatwiają utrzymanie czystości. Ukłonem w stronę funkcjonalności jest też łatwy w czyszczeniu, odpowiednio ukształtowany stelaż, w który wstawia się wiadra na śmieci o poj. 7, 9, 15 lub 20 litrów. A te, w zależności od rozmiaru, można ustawić w kilku konfiguracjach. Chroniąca przed nieprzyjemnym zapachem pokrywa może służyć za dodatkową półkę.
Systemy segregacji odpadów Segrego przeznaczone są do szafek w 4 szerokościach:
- 450 mm
- 500 mm
- 600 mm o głębokości 400 lub 480 mm
- 800 mm o głębokości 480 mm
Dostępne są w dwóch kolorach – srebrnym i grafitowym (wybrane modele), dzięki czemu pasują zarówno do szuflad Comfort Box jak i Slim Box. Można w nim opcjonalnie zamontować system wspomagania otwierania Servo Drive Uno firmy Blum (oprócz szuflad o szer. 800 mm).
Systemy JC - idealne do szafek wąskich
Systemy segregacji odpadów możemy również montować w szafkach węższych – o szerokości 300 lub 400 mm. Tu do wyboru mamy dwa systemy. Pierwszym z nich są montowane nie tylko do boków, ale również do dna szafki systemy JC, których maksymalne obciążenie wynosi aż 15 kg. Zastosowane innowacyjnej prowadnicy kulkowej z nadwysuwem i miękkim dociągiem pozwala na całkowite wysunięcie koszy z szafki, a przez to lepszy do nich dostęp. Wysunięcie zestawu ułatwia również nowy, szerszy uchwyt z tworzywa, który jest bardziej poręczny. Front może być otwierany tradycyjnie – na zawiasie, bądź może być przytwierdzony do stelaża.
Systemy JC dostępne są w 6 różnych wariantach obejmujących 2 lub 3 kosze o pojemności: 7, 9, 15 lub 20 litrów, w dwóch wysokościach: 330 lub 440 mm. Nowa, plastikowa pokrywa całkowicie osłaniając kosze z góry, z jednej strony chroni przed nieprzyjemnym zapachem, a z drugiej może służyć za dodatkową wysuwaną półkę. Wgłębienie na jej powierzchni zabezpiecza ustawione na niej produkty przed zsuwaniem się.
System Multi - alternatywa dla systemu JC
Inną opcją stworzoną z myślą o szafkach o szer. 300 lub 400 mm są systemy Multi. Wykonane z drutu stelaże montuje się do dna szafki. Do wyboru są dwa systemy jezdne REJS FULL z mocowaniem frontu (front wysuwny) lub z tradycyjnym frontem na zawiasach. Oba umożliwiają pełne wysunięcie wszystkich pojemników na raz. W ramach linii Multi do wyboru mamy zestawy 2 lub 3 wiader na śmieci o poj. 9 lub 20 litów. Pojemniki i pokrywy wykonane są z wytrzymałego tworzywa w kolorze grafitowym. Każde w wiader ma oddzielną pokrywę.
Niezależnie od tego, które z rozwiązań do segregacji odpadów REJS wybierzemy, z ich pomocą podział śmieci na frakcje z pewnością będzie łatwiejszy i mniej czasochłonny.
źródło i zdjęcia: REJS Sp. z o.o.