Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Zabudowa łazienki płytą budowlaną - przewodnik
Łazienka to pomieszczenie o bardzo wysokiej wilgotności, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować jej ściany oraz prawidłowo wykonać tzw. suchą zabudowę. W tym celu można z powodzeniem wykorzystać płytę budowlaną. Przedstawiamy, jakie możliwości oferuje i o czym trzeba pamiętać wykorzystując ten materiał w łazience.

Płyty g-k, g-c i g-w w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. Czy to dobry pomysł?
Płyty gipsowo-kartonowe to świetny produkt, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można postawić ścianę działową w pokoju czy też stworzyć podwieszany sufit w sypialni. Mogą być wykorzystane również w innych pomieszczeniach–nawet tam, gdzie panujące warunki wydają się niesprzyjające. Zabudowa wanny, stworzenie półek, postawienie ścianki pod prysznic czy też podzielenie dużej łazienki na mniejsze strefy - możliwości jest wiele, a działania aranżacyjne mogą wpłynąć nie tylko na wizualny aspekt przestrzeni, ale przede wszystkim poprawić jej funkcjonalność. Do tych wszystkich prac mogą posłużyć płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-cementowe bądź gipsowo-włókniste.

Sprytny sposób na podłogę pływającą - suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych Rigips Rigidur
Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Podłoga Rigidur wykonana jest z elementów podłogowych RIGIPS Rigidur E, z których każdy składa się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych fabrycznie zespolonych klejem i zszywkami, ułożonych z przesunięciem tworzącym zakładkę (felc) o szerokości 50 mm na wszystkich krawędziach.

Poziomy szpachlowania zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych
Zdefiniowano cztery poziomy szpachlowania powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Dobierany jest on na podstawie wymagań inwestora dotyczących jakości i gładkości powierzchni, przeznaczenia danego pomieszczenia oraz zaplanowanego sposobu finalnego wykończenia.

Spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - co warto wiedzieć?
Płyty gipsowo-kartonowe to świetny sposób na krzywe ściany i szybką przebudowę pomieszczeń - na przykład podzielenie dużej przestrzeni na mniejsze, bardziej funkcjonalne pokoje. Montaż jest stosunkowo prosty, natomiast dla trwałego i zadowalającego efektu ważny jest sposób wykończenia.

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zabudowa okna dachowego. Wykonanie wnęki
Wnęka na okno dachowe powinna zostać wykończona nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim fachowo. Aby uzyskać funkcjonalną wnękę dla okna dachowego, należy zadbać o szereg istotnych elementów. Poniżej przedstawiono najważniejsze kwestie wykańczania tej części poddasza.

Komfortowa przestrzeń na tysiąc sposobów dzięki płytom gipsowo-kartonowym
Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez płyt gipsowo-kartonowych. Ich użycie pozwala na swobodną aranżację pomieszczeń i łatwe dostosowywanie ich funkcjonalności do potrzeb mieszkańców. Płyta g-k zapewnia wytrzymałość, bezpieczeństwo pożarowe oraz komfort akustyczny. Dzięki swoim właściwościom technicznym oraz szybkości i prostocie wykonania, ściany z płyt gipsowo-kartonowych stanowią idealną alternatywę dla ścian murowanych.

Obudowa kominka z płyt g-k w 10 krokach
Zarówno tradycyjne kominki otwarte, jak i nowocześniejsze - zamknięte, wymagają odpowiedniej obudowy. Można ją wykonać z granitu, cegły klinkierowej czy marmuru. Jednak materiały te nie należą do najtańszych.

Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?
Aby dom był piękny po sezonie jesienno-zimowym, nie wystarczy tylko umycie okien oraz oczyszczenie miotłą nawierzchni wokół budynku. Trudnych do usunięcia zabrudzeń jest znacznie więcej, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur, granit, a także poradzić sobie z nieestetycznymi nalotami cementowymi pozostałymi np. po remoncie.

Kiedy rozważyć postawienie domu w konstrukcji szkieletowej?
Odpowiedzi na pytanie kiedy warto wybrać konstrukcję szkieletową jest kilka. Najpierw jednak należy rozważyć wszystkie czynniki zewnętrzne (zarówno pozytywne jak i negatywne) i możliwości ich wykorzystania lub zminimalizowania strat.

Projektowanie domów modułowych w budownictwie szkieletowym
Początkiem każdej udanej inwestycji budowlanej jest proces dziejący się z reguły z dala od placu budowy - projektowanie budynku. Oczywiście projekt nie jest gwarancją sukcesu całego przedsięwzięcia, ale źle wykonany doprowadzi do porażki.

Prównanie technologii szkieletowej i murowej
O technologiach budowy domów jednorodzinnych, w tym szkieletowych, napisano już bardzo dużo. Ale mimo to, warto jeszcze raz przyjrzeć się sprawie bardziej ogólnie i porównać nawet nie tyle rodzaje materiałów, co całe technologie - szkieletową i murową.