PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Płyty gipsowe (g-k, g-w), profile, mocowania

Spoinowanie płyt g-k gotową masą szpachlową - poradnik krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jak sprawnie i dobrze wykonać spoinowanie płyt g-k? Poznaj trzy sekrety trwałych spoin i dowiedz się, jak krok po kroku przeprowadzić tę część prac wykończeniowych. 

Spoinowanie płyt g-k jest jednym z najważniejszych elementów prac wykończeniowych w technologii suchej zabudowy. Wypełnianie gotową masą szpachlową krawędzi połączonych ze sobą płyt jest czynnością, która powinna zostać wykonana bardzo starannie i bez pośpiechu.

Fachowcy, którzy zajmują się pracami wykończeniowymi, mają świadomość, że źle wykonane łączenia płyt w przyszłości mogą powodować pęknięcia. Zobacz, jak w łatwy sposób, przy użyciu gotowej masy szpachlowej oraz specjalnego narzędzia, krok po kroku wypełnić łączenia płyt gipsowych.

Trzy sekrety trwałych spoin

Płyty gipsowo-kartonowe umożliwiają przeprowadzenie prac remontowych w bardzo szybkim czasie - układane na stelażu z profili stalowych potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić brzydkie wnętrza z minionej epoki w nowoczesne pomieszczenia z prostymi i równymi ścianami.

O ile powierzchnie samych płyt są fabrycznie proste, o tyle miejsca ich łączeń wymagają wyrównania na placu budowy. I to właśnie połączenia krawędzi płyt, a właściwie ich spoinowanie, ma największy wpływ na ostateczny efekt prac remontowych.

Sekrety spoinowania płyt g-k są trzy:

  1. odpowiednia masa do spoinowania płyt g-k,
  2. taśma zbrojąca,
  3. prawidłowe wykonanie pracy.

Oczywiście przy założeniu, że sama konstrukcja suchej zabudowy została wykonana prawidłowo, zgodnie ze sztuką budowlaną. Tylko przez harmonijne połączenie tych trzech elementów możemy być pewni, że wypełniane przez nas łączenia będą trwałe, estetyczne i wolne od spękań.

Płyty gipsowo-kartonowe potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić brzydkie wnętrza z minionej epoki w nowoczesne pomieszczenia
Płyty gipsowo-kartonowe potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić brzydkie wnętrza z minionej epoki w nowoczesne pomieszczenia

Niezwykle szybkie spoinowanie płyt g-k

Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Głównej przyczyny złego szpachlowania łaczeń płyt g-k należy upatrywać właśnie w braku staranności przy ich wykonaniu, spowodowanej bardzo często przez brak czasu. Zwłaszcza, jeśli prace budowlano-remontowe wykonywane są pod presją terminu.

Jeśli stosujemy tradycyjną metodę szpachlowania, w pierwszej kolejności powinniśmy nanieść masę o odpowiedniej grubości na krawędzie płyt. Następnie należy wtopić w masę taśmę zbrojącą, a na sam koniec wyrównać powierzchnię. Wykonanie dwóch pierwszych czynności oddzielnie jest czasochłonne.

Tylko przez dobranie odpowiedniej masy do spoinowania, zastosowanie taśmy zbrojącej i dokładnie wykonanej pracy uzyskamy trwałe łączenia płyt g-k
Tylko przez dobranie odpowiedniej masy do spoinowania, zastosowanie taśmy zbrojącej i dokładnie wykonanej pracy uzyskamy trwałe łączenia płyt g-k

Dlatego, by zyskać wiele cennego czasu na budowie, warto zastanowić się nad wykorzystaniem specjalnego urządzenia do spoinowania, które pozwoli wykonać dwie opisane powyżej czynności jednocześnie, w dodatku w sposób automatyczny. Dzięki takiej metodzie spoinowania zyskamy to, co jest najistotniejsze zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy, czyli czas i pieniądze.

Czas potrzebny do wykonania spoin za pomocą automatu DELKO TOOL jest nawet trzy razy mniejszy w porównaniu do tradycyjnej metody. Taka oszczędność czasu daje wymierne korzyści dla wszystkich stron zaangażowanych w prace remontowe.

Narzędzie do spoinowania płyt g-k DELKO TOOL
Narzędzie do spoinowania płyt g-k DELKO TOOL

Doskonale wiemy, że czas to pieniądz, jednak aspekt ekonomiczny nie wynika tylko z oszczędności czasu. Narzędzie do spoinowania płyt g-k DELKO TOOL jest w taki sposób skonstruowane, by precyzyjnie dozować ilość masy potrzebnej do wykonania łączeń krawędzi płyt.

Wystarczy tylko ustawić odpowiednią wartość pokrętłem umieszczonym na frontowej części urządzenia, a przyrząd sam będzie dozował optymalną grubość masy potrzebnej podczas całego procesu jej nakładania.

Spoinowanie płyt g-k krok po kroku

Przed przystąpieniem do spoinowania krawędzi ciętych i łączeń poprzecznych należy zagruntować powierzchnię.

Krok 1: przygotowanie materiału

Przed przystąpieniem do spoinowania w pierwszej kolejności należy przygotować materiał do pracy. Rekomendowaną do użycia z automatem DELKO TOOL jest gotowa masa szpachlowa Knauf FILL&FINISH LIGHT.

Ten ultralekki materiał charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem - możemy nim wykonać zarówno spoiny płyt, jak i też finalnie wykończyć powierzchnię - w najwyższym standardzie Q4.

Gotową masę Knauf FILL&FINISH LIGHT należy bezpośrednio przed użyciem wymieszać z wodą aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Krok 2: przygotowanie urządzenia

Gdy mamy już przygotowaną masę, możemy przystąpić do ustawienia urządzenia. Po otwarciu przyrządu zakładamy taśmę papierową Knauf i nakładamy odpowiednią końcówkę dociskającą taśmę papierową.

Do wyboru mamy dwie końcówki: pierwszą do spoinowania krawędzi na płaskich powierzchniach i drugą do spoinowania połączeń w narożach.

Następnie musimy wypełnić wnętrza automatu wcześniej przygotowaną masą szpachlową Knauf FILL&FINISH LIGHT. Pokrętło ustawiamy na odpowiednią wartość, tak żeby urządzenie podawało masę o optymalnej grubości. Automat po zamknięciu jest już przygotowany do spoinowania.

Krok 3: spoinowanie

Podczas nakładania należy przyłożyć urządzenie DELKO TOOL do miejsca, w których płyty zaczynają się łączyć. Następnie, jednostajnym i równomiernym ruchem, przeciągamy urządzenie wzdłuż całego łączenia.

Podczas wykonywania spoiny musimy pamiętać o tym, żeby cały czas trzymać aplikator rolką dociśniętą do podłoża. Po wykonaniu spoiny na samym końcu łączenia odcinamy taśmę za pomocą szpachelki.

Krok 4: dociskanie spoiny i wyrównanie jej

Przy użyciu szpachelki należy docisnąć taśmę wzdłuż całej jej długości, zbierając jednocześnie za jej pomocą nadmiar masy szpachlowej. Wykonane w ten sposób spoiny na łączeniach płyt g-k należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia masy.

Po wyschnięciu będzie można przystąpić do kolejnego etapu, czyli do szpachlowania płyt na całej ich powierzchni. Jeśli zdecydujemy się wykańczać powierzchnię również za pomocą gotowej masy szpachlowej Knauf FILL&FINISH LIGHT, nie musimy już gruntować spoin.

Źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum