Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy suchej zabudowy

Praktyczna zabudowa łazienki w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jak szybko i w prosty sposób wykonać remont łazienki, bez specjalistycznych narzędzi, a nawet doświadczenia w pracach remontowych? Z tym poradnikiem można samemu zrobić blat pod umywalkę, zabudować pralkę oraz zamocować półki. Łazienka stanie się estetyczna i funkcjonalna.

Jak sprytnie zaaranżować przestrzeń w łazience?

Bez wymagających czasochłonnej obróbki płyt karton-gips, drogich stelaży i uporczywego wiercenia. Aby wykonać remont łazienki i poprawić jej funkcjonalność, wystarczy dobry pomysł, kilka podstawowych narzędzi i płyta budowlana.

Okiem Eksperta Ultrament

- Płyta budowlana, w przeciwieństwie do płyty karton-gips, składa się z wytrzymałej pianki XPS pokrytej siatką z włókna szklanego i powłoki mineralnej. Zapewnia izolację termiczną, jest odporna na wodę, grzyby i pleśń, dlatego jest lepszym materiałem do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak m.in. łazienka. Do tego jest bardzo prosta i szybka w obróbce - tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

FOLIA W PŁYNIE - niezastąpiona w łazience

Co będzie potrzebne do zabudowy łazienki płytą budowlaną Ultrament DO IT?

6 kroków do zabudowy łazienki płytą Ultrament DO IT

Krok 1 - zaprojektowanie łazienki

Do tego wystarczy… ołówek. Na ścianie zaznacz miejsca, które przeznaczysz na zabudowę pod umywalkę, pralkę oraz te, w których mają wisieć półki. Podczas mierzenia uwzględnij wysokość zabudowy oraz całkowitą głębokość sprzętów wraz z odpływami, a następnie dobierz grubość płyty budowlanej, która przy tego typu pracach powinna wynosić od 40 do 50 mm.

Zaplanowanie białego montażu w łazience

Gdy obrys konstrukcji znajdzie się na ścianie, czas na przycięcie płyty budowlanej na odpowiedni wymiar. Wykorzystamy do tego zwykły nożyk z wymiennym ostrzem i poziomicę, która ułatwi cięcie płyty.

Krok 2 - zabudowa pralki

Montaż zabudowy dla pralki zaczynamy od stworzenia podparcia dla blatu. Przed klejeniem należy się upewnić, że pomiędzy płytą a ścianą zachowany jest kąt 90° stopni. Następnie nakładamy na podłogę klej z uszczelniaczem i nasuwamy płyty, które będą pełnić rolę nóżek. W szczeliny między ścianą a płytą wciskamy klej w piance. To system, który zapewni trwałe i solidne trzymanie.

Przygotowanie półki do zabudowy pod pralkę z płyty Ultrament DO IT

Kolej na przymocowanie blatu. W tym celu przydadzą się cztery kołki do XPS-u, które należy wkręcić w rdzeń płyty podpierającej blat. Następnie przykręcamy blat do kołków, korzystając z talerzy montażowych i wkrętów.

Krok 3 - zabudowa pod umywalkę

Stworzenie zabudowy pod umywalkę przebiega analogicznie do zabudowy pralki. Po przyklejeniu wyciętych z płyt nóg i połączeniu ich z blatem zostaje jednak przestrzeń pod zlewem, którą można pozostawić niezagospodarowaną lub wykorzystać na dodatkową półkę.

Zabudowa pod umywalkę z płyty budowlanej Ultrament DO IT

Aby ją stworzyć, wystarczy wyciąć z płyty odpowiedni rozmiar, przymocować do nóg przy użyciu kołków do XPS-u, a następnie talerzy montażowych i wkrętów.

Opcjonalnie można przyjąć inną kolejność, tj. najpierw zbudować konstrukcję z płyt budowlanych, a dopiero później przymocować całość do podłogi i ściany.

Krok 4 - zabudowa półek

Do wykonania półki ściennej można wykorzystać cieńszą płytę - np. taką o grubości 30 mm. Można ją zamocować bez tworzenia dodatkowej konstrukcji, ale najpierw trzeba wywiercić otwory - dwa w płycie, którą wykorzystamy do zbudowania półki, i kolejne dwa - w tej samej odległości - w ścianie.

Do wykonania półki ściennej można wykorzystać cieńszą płytę - np. taką o grubości 30 mm

Otwory w ścianie należy wypełnić kotwą chemiczną, wsunąć tuleję siatkową i nałożyć półkę wraz z dwoma prętami gwintowanymi. Drugim rozwiązaniem mocowania półki jest zastosowanie, zamiast kotw chemicznych, kołków szybkiego montażu.

Krok 5 - ostatnie poprawki przed wykończeniem powierzchni płyt

Przed ostatecznym wykończeniem zabudowy trzeba sprawdzić, czy wszystkie wymiary się zgadzają. Na tym etapie jeszcze można dokonać zmian.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jeżeli chcemy dosztukować płytę w wybranych miejscach, wystarczy wyciąć element o odpowiedniej wielkości oraz grubości, należy zamocować w konstrukcji kołki do XPS-u, dołożyć brakujący fragment i przymocować za pomocą kleju, talerzy montażowych i wkrętów.

Dosztukowanie płyty budowlanej Ultrament przed ostatecznym wykończeniem

Na wszystkich przejściach, punktach styku oraz miejscach, w których rdzeń płyty jest niezabezpieczony należy umieścić siatkę zbrojeniową, przyklejając ją na klej cementowy do płytek klasy C2.

Metalowe talerzyki montażowe trzeba zakryć klejem cementowym. Narożniki zewnętrzne półek oraz zabudowy należy zabezpieczyć profilami aluminiowymi przyklejając je np. na klej gipsowy.

Krok 6 - wykończenie powierzchni zabudowy

Aby przygotować płytę pod malowanie, powierzchnię należy dwukrotnie wygładzić gipsem szpachlowym, a następnie dokładnie wyszlifować kostką ścierną. W przypadku okładzin ceramicznych, takich jak płytki czy mozaika, klejenie odbywa się bezpośrednio na płycie bez konieczności wcześniejszego gruntowania powierzchni. Przed przystąpieniem do dalszych prac - czyli fugowaniem, należy odczekać do związania kleju.

Wykończenie powierzchni płyty budowlanej Ultrament mozaiką

Jak widać, zbudowanie własnej, funkcjonalnej łazienki bez specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia jest możliwe. Wystarczy dobry pomysł, niekoniecznie duży nakład środków finansowych, za to sporo pozytywnej energii i zapału.

źródło i zdjęcia: Ultrament

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum