Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Modernizacja kotłowni z pompą ciepła: hybryda, split czy monoblok?
Pompy ciepła pełnią bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą rolę, w dekarbonizacji ogrzewnictwa i systemów grzewczych. Modernizacja kotłowni z ich wykorzystaniem pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, co biorąc pod uwagę obecny stan powietrza oraz zmiany klimatyczne, jest koniecznością.

Niezależność energetyczna a ogrzewanie domu. Jaka alternatywa dla gazu i węgla?
Konieczność zahamowania zmian klimatycznych, a także wysokie ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz, oraz niepewność dotycząca ich dostępności sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na alternatywne sposoby ogrzewania domu. Które z nich zapewnią nam niezależność energetyczną lub pozwolą ograniczyć zużycie węgla i gazu na cele grzewcze?

Czy ultracicha praca kotła gazowego ma znaczenie dla domowników?
Rozdrażnienie, niepokój, zmęczenie… Hałas zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jest drugą pod względem znaczenia przyczyną problemów zdrowotnych, związaną ze środowiskiem. Co warto o nim wiedzieć? Jak redukować jego poziom? W odpowiedzi na ten problem, Termet proponuje ultracichy kocioł kondensacyjny.

Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści
Ekologia, klimat, a także wygoda i oszczędność. Wybierając sposób ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wszystkie te zależności.

Jaki jest koszt ogrzewania domu kotłem elektrycznym? 5 zasad energooszczędnego ogrzewania
Nie tylko cena prądu wpływa na koszty ogrzewania elektrycznego w Twoim domu. Ważny jest także standard ocieplenia budynku i technologia, w której został wykonany. Sprawdź, o co dokładnie należy zadbać, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje?
Podgrzewacz o mocy 12 kW, przy przyroście temperatury wody o 30°C, ma wydajność 5,8 l/min. Standardowa wylewka prysznicowa potrzebuje ok. 5-6 litrów wody do prawidłowego funkcjonowania. Temperatura wody wlotowej do podgrzewacza wynosi latem ok. 10°C. Przy tych założeniach możemy pokusić się o obliczenie, np. ile będzie kosztował nas prysznic, który będzie trwał 10 min lub ile zapłacimy za podgrzanie 1000 l wody.

Najlepsza lokalizacja - miejsce strat ciepła grzejników
Ogólną zasadą przy wyborze miejsca na zainstalowanie grzejników są takie miejsca, gdzie występują największe straty ciepła. Dzięki temu uzyskuje się optymalną cyrkulację powietrza i równomierne ogrzewanie pomieszczenia.

Jakie są rodzaje pelletu i czy warto nim palić?
Pellet to ekologiczny, granulowany opał, będący bardzo dobrą alternatywą dla ekogroszku oraz innych paliw stałych. Na atrakcyjną cenę wpływa fakt, że jest pozyskiwany z odpadów. Nie zapominajmy, że do spalania pelletu potrzebny jest specjalny kocioł.

Kocioł grzewczy - jedno- czy dwufunkcyjny?
Jaki kocioł wybrać? Jedno- czy dwufunkcyjny? Firma Kospel wyjaśnia, jakie są różnice między tymi urządzeniami i jak wybrać kocioł, aby spełniał oczekiwania użytkownika.

Jak ustalić moc kotła grzewczego?
Znając rodzaj dostępnego paliwa, można ustalić moc kotłów. W tym celu trzeba określić wielkość strat ciepła będących efektem przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne, wymiany powietrza (wentylacji), czy użytkowania ciepłej wody. Wtedy będzie wiadomo, ile energii należy dostarczyć i jaki kocioł zastosować.

Jakie są wymagania dla kotłowni?
Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych lub pokryta blachą stalową grubości 0,7 mm na szerokości minimum 50 cm od krawędzi kotła. Ustawienie kotła w kotłowni musi umożliwić swobodny dostęp do niego podczas czyszczenia i konserwacji.

Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność?
Odpowiedź eksperta: Podziemne i naziemne zbiorniki na gaz płynny LPG, są urządzeniami ciśnieniowymi podlegającymi pełnemu dozorowi technicznemu. Wiąże się to z licznymi obowiązkami po stronie ich właścicieli.

Jak wygląda proces instalacji zbiornika na gaz płynny LPG?
GASPOL zapewnia swoim Klientom kompleksową obsługę w zakresie wykonania instalacji zbiornikowej na gaz płynny LPG.

Inteligentne zarządzenie ogrzewaniem nigdy nie było prostsze!
Rozwiązania smart home cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie wielorodzinnym. COMAP Smart Home i specjalnie dedykowana aplikacja na smarfona pozwala monitorować temperaturę w domu, biurze lub mieszkaniu, a także kontrolować zużycie energii, co wpływa na obniżenie kosztów nawet o 30%.