Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła?

Ceny ogrzewania kształtowane przez niestabilną sytuację geopolityczną coraz głębiej drenują kieszenie Polaków. Nie dziwi zatem, że większość właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad wymianą źródeł ogrzewania na bardziej ekonomiczne lub jest w trakcie ich modernizacji. Jeśli stoisz przed wyborem rozwiązania, które obniży koszty domowego ciepła, rozważ połączenie grzejników, które masz w domu, z pompą ciepła.

Jakie grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła?
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
www.purmo.com
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z jakimi źródłami ogrzewania może współpracować pompa ciepła?
  • Czy pompa ciepła w połączeniu z grzejnikami niskotemperaturowymi to wydajne rozwiązanie?
  • Jak wybrać odpowiedni grzejnik do pracy z pompą ciepła?
  • Dlaczego warto zdecydować się na grzejniki Purmo?

Pompa ciepła we współpracy z różnymi źródłami ogrzewania

Zwykło się pompę ciepła wiązać z ogrzewaniem podłogowym, jednak nie jest to jedyne możliwe połączenie. Pompy ciepła, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji, mogą generować ok. 3-5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej, oczywiście, w odniesieniu do temperatur zaprojektowanych dla danej instalacji.

Dzięki temu rozwiązaniu możesz zredukować zużycie energii i tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania. Musisz jednak połączyć pompę z emiterami ciepła, które mogą z nią współpracować. Może to być ogrzewanie podłogowe, ale nie musi, zwłaszcza, że inwestycja w nie mogłaby być zbyt kosztowna, jeśli wiązałaby się z dużym i nieplanowanym remontem w domu.

W istniejących budynkach korzystniejsze będzie połączenie pompy ciepła z właściwymi grzejnikami płytowymi, które będą dostosowane do pracy w instalacji niskotemperaturowej lub z klimakonwektorami, jeśli instalacja jest ultraniskotemperaturowa. Oba rozwiązania nie wymagają dużych inwestycji, a jednocześnie niosą duże oszczędności w zakresie zużycia energii.

Pompa ciepła we współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi

Pompa ciepła jest najbardziej wydajna z systemami ogrzewania płaszczyznowego, ale może być także wydajna z grzejnikami niskotemperaturowymi.
Takie połączenie wymaga w pierwszej kolejności sprawdzenia, czy grzejniki, które masz w domu mogą pracować w instalacji, w której temperatura przepływu nie przekracza 55°C.

Warto także, abyś przed przejściem na ogrzewanie niskotemperaturowe sprawdził i zoptymalizował stan techniczny, żywotność i wydajność grzejników, jeśli od jakiegoś czasu były już w użyciu. Oczywiście, kluczowa jest także odpowiednia izolacja pomieszczeń – w tym okien, dachu i ścian – by nie dochodziło do strat ciepła.

Jaki grzejnik do pracy z pompą ciepła?

Przede wszystkim zacznij od przeliczenia obciążenia cieplnego dla każdego pomieszczenia. Na podstawie tych obliczeń oraz stopnia izolacji możesz określić optymalnie obniżoną temperaturę zasilania.

Jeśli jest wyższa niż 45°C, możesz zastosować nowoczesne grzejniki płytowe, a jeśli niższa niż 45°C lub dobrany grzejnik zajmuje za dużo miejsca, warto zdecydować się na grzejniki z wentylatorami wymuszające dodatkową konwekcję powietrza (takie jak klimakonwektory).

Wynika to z tego, że obniżanie temperatury niesie ze sobą osłabienie naturalnej konwekcji, a tym samym spadek wydajności cieplnej grzejników. Dobrym produktem do połączeń z pompą ciepła są grzejniki płytowe Purmo, dedykowane do współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, w tym właśnie z pompami ciepła. Takie rozwiązanie jest równie efektywne, jak połączenie z instalacjami podłogowymi i ściennymi.

Wysokiej klasy design

To, co stanowi o wysokiej jakości grzejników płytowych Purmo, to nie tylko znakomita osiągi wydajnościowe, ale także bogate i oryginalne wzornictwo, dzięki któremu mogą one stać się bardzo efektowną ozdobą każdego pomieszczenia.

Producent oferuje kilka wariantów rozwiązań do wyboru. I tak np. model Purmo Compact o wysokości 550 mm jest najlepszą opcją dla tradycyjnych instalacji z grzejnikami żeberkowymi. Jest bardzo ekonomiczny, a do tego ma rozstaw przyłączy identyczny, jak stare grzejniki żeliwne.

Warte rozważenia są także modele Plan Compact i Ramo Compact. Oba stanowią doskonały przykład nowoczesnego grzejnika płytowego dostosowanego do pracy z pompami ciepła. Plan Compact zwraca uwagę interesującą, całkowicie płaską płytą frontową, natomiast poziomy grzejnik płytowy Ramo Compact wyróżnia się nowoczesnym designem, którego głównymi elementami są delikatne ozdobne przetłoczenia poziome pociągnięte na całej długości płaskiego frontu.

Inne doskonałe propozycje to grzejniki pionowe Faro V, Kos V, Tinos V czy Paros V. Możesz być pewien, że będą one stanowiły bardzo efektywne źródło ciepła w pomieszczeniach, nawet jeśli nie dysponujesz zbyt dużą dostępną przestrzenią na ścianie.

Jeśli zależy Ci na niemal niewidocznym połączeniu, przyjrzyj się modelom Purmo Flex lub Tinos H Flex, wyposażonym w dolne przyłącze. To rozwiązanie wręcz wymarzone także wtedy, gdy planujesz również modyfikację instalacji doprowadzającej wodę i ukrycie rur w ścianie. Co więcej – te modele zaspokoją także gusty miłośników wyszukanego wzornictwa.

Klimakonwektorem, który jest w stanie zaoferować wysoką moc w niskotemperaturowym ogrzewaniu, jest Vido S2. To nie koniec jego zalet - we współpracy z rewersyjną pompą ciepła, można przy jego użyciu korzystać zarówno z funkcji ogrzewania, jak i chłodzenia. Dla osób, który ma sercu leży środowisko naturalne nie bez znaczenia będzie fakt, że Vido S2 został zaprojektowany z myślą o neutralności klimatycznej i efektywności energetycznej.

Ten genialny klimakonwektor utrzymuje wyższą wydajność cieplną przy niższych temperaturach systemu niż produkty konkurencyjne. Co więcej, połączenie niskiej zawartości wody i wentylatora promieniowego poprzecznego oznacza szybszą reakcję na wahania temperatury w pomieszczeniu. Zaletą urządzenia są także jego kompaktowe rozmiary, które dają szerokie możliwości montażu.

A jeśli jednak remont i ogrzewanie podłogowe, to…

… bez wahania odpowiadamy, że system ogrzewania podłogowego Purmo TS 14R. Znakomicie sprawdzi się, gdy istnieje potrzeba zastosowania ogrzewania podłogowego podczas konfigurowania systemu niskotemperaturowego w istniejącym budynku. Purmo

TS 14R to system do suchej zabudowy, sprawdzający się w każdym projekcie remontowym. Wyróżnia go niska waga i wysokość, sięgająca ledwie 30 do 40 mm, łącznie z wykładziną podłogową ułożoną bezpośrednio na płytach systemowych i warstwą izolacyjną. Dodatkowo zastosowane w nim profile aluminiowe przewodzą ciepło, zapewniając jego szybkie i równomierne rozprowadzenie.

źródło i zdjęcia: Purmo Group Poland