Dobór ten jest szczególnie istotny, kiedy źródłem ogrzewania ma być pompa ciepła - w założeniu bardziej ekonomiczna, bezobsługowa i inteligentna alternatywa w opozycji do pozostałych rozwiązań grzewczych. Wszystkie powyższe przymiotniki znajdą zastosowanie w praktyce tylko wówczas, gdy zostanie spełniony podstawowy warunek z tytułu - odpowiednio dobrana moc.
W przypadku niedopasowań (niedowymiarowania lub przewymiarowania) pompa ciepła stanie się źródłem frustracji. Dlatego oddajemy w Państwa ręce narzędzie, które znacznie ułatwią odpowiedni dobór.
Uwzględniamy wszystkie zmienne
Dobór mocy pompy ciepła zależy od wielu czynników, dlatego z wielkim niepokojem obserwujemy zalewające sieć porady, które sugerują dobór np. tylko na podstawie standardów energetycznych budynku i powierzchni. Jest to niedopuszczalne, ponieważ KAŻDY BUDYNEK JEST INNY!
Nawet, jeśli mamy do czynienia z tożsamym standardem budowlanym czy termicznym, wyniki doboru mogą znacząco się różnić, chociażby ze względu na strefę, w której mieszkamy. Zmiennych jest dziesiątki, dlatego opracowaliśmy kalkulator, który uwzględnia ich lwią część, a otrzymany wynik w 99% pokryje się z wynikiem audytu przeprowadzonego przez instalatora.
Symulacja, którą udostępniamy rozpoczyna się od ustalenia podstawowych zagadnień: rodzaju budynku, lokalizacji, lat, w których został wybudowany (bądź jest budowany). Następnie przechodzimy do wprowadzenia parametrów architektonicznych domu, czyli obrysu i wymiarów; dobieramy układ pięter oraz rodzaj emiterów, które mają współpracować z pompą (tradycyjne grzejniki, grzejniki wielopłaszczyznowe, układ podłogowy itp.)
Kolejna sekcja dotyczy ścian zewnętrznych - bardzo istotna sprawa, która determinuje w znacznej części charakterystykę termiczną. Materiał, grubość, ocieplenie - w naszym kalkulatorze możecie wybrać wszystkie dostępne na rynku opcje.
Następny etap kalkulacji to standardy okien i drzwi, oraz creme de la creme charakterystyki termicznej - struktura dachu, pokrycie, izolacja poddasza. Pamiętajmy, że przez dach "ucieka" 25% naszego ciepła, co w prostym przeliczeniu daje tożsame oszczędności eksploatacyjne (bądź dopłaty).
Na samym końcu kalkulacji wprowadzamy nasze, personalne zapotrzebowania: oczekiwaną temperaturę w budynku w sezonie grzewczym, rodzaj instalacji CO i maksymalną temperaturę zasilania na obieg grzewczy.
Polska odpowiedzialność
Nasze autorskie narzędzie oddajemy w ręce użytkowników końcowych urządzenia, jak i instalatorów, ponieważ stanowi ono świetną pomoc w procesie przeprowadzenia audytu. Zapewniamy wsparcie techniczne dla użytkowników, dlatego udostępniamy także infolinię i pomoc konsultantów, którzy wraz z Wami przeprowadzą cały etap doboru mocy urządzenia.
Zachęcamy do współpracy obie strony: inwestorów oraz tych, którym powierzyli oni ciepło swoich domów, ponieważ właściwy dobór urządzenia przyniesie korzyści wszystkim trzem zainteresowanym stronom. TYLKO PRAWIDŁOWO DOBRANA pompa ciepła będzie pracować ekonomicznie, bezawaryjnie i praktycznie bezobsługowo.
Dodatkowe rozwiązania, które wprowadziliśmy (np. SOLA IQ, czyli inteligentna krzywa grzewcza) potęgują oszczędności, ale to temat na inną historię. Na początek DOBRZE DOBIERZCIE MOC - to absolutny fundament.
źródło i zdjęcia: SOLA