Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Moc pompy ciepa - dlaczego odpowiedni dobór jest tak ważny?

Odpowiednie dopasowanie mocy urządzenia grzewczego do realnych potrzeb budynku to najważniejsze wyzwanie, przed którym stoją przyszli (lub aktualni) szczęśliwi posiadacze własnego domu.

Moc pompy ciepa - dlaczego odpowiedni dobór jest tak ważny?
SOLA Pompy ciepła z inteligentną krzywą grzewczą
sola.com.pl
SOLA Pompy ciepła z inteligentną krzywą grzewczą
Dane kontaktowe:
+48 519 800 039 / DZIAŁ HANDLOWY, +48 530 959 386 / DZIAŁ TECHNICZNY
ul. Biecka 21A, 38-300 Gorlice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dobór ten jest szczególnie istotny, kiedy źródłem ogrzewania ma być pompa ciepła - w założeniu bardziej ekonomiczna, bezobsługowa i inteligentna alternatywa w opozycji do pozostałych rozwiązań grzewczych. Wszystkie powyższe przymiotniki znajdą zastosowanie w praktyce tylko wówczas, gdy zostanie spełniony podstawowy warunek z tytułu - odpowiednio dobrana moc.

W przypadku niedopasowań (niedowymiarowania lub przewymiarowania) pompa ciepła stanie się źródłem frustracji. Dlatego oddajemy w Państwa ręce narzędzie, które znacznie ułatwią odpowiedni dobór.

Kalkulator doboru pomp ciepła SOLA
Kalkulator doboru pomp ciepła SOLA

Uwzględniamy wszystkie zmienne

Dobór mocy pompy ciepła zależy od wielu czynników, dlatego z wielkim niepokojem obserwujemy zalewające sieć porady, które sugerują dobór np. tylko na podstawie standardów energetycznych budynku i powierzchni. Jest to niedopuszczalne, ponieważ KAŻDY BUDYNEK JEST INNY!

Nawet, jeśli mamy do czynienia z tożsamym standardem budowlanym czy termicznym, wyniki doboru mogą znacząco się różnić, chociażby ze względu na strefę, w której mieszkamy. Zmiennych jest dziesiątki, dlatego opracowaliśmy kalkulator, który uwzględnia ich lwią część, a otrzymany wynik w 99% pokryje się z wynikiem audytu przeprowadzonego przez instalatora.

Symulacja, którą udostępniamy rozpoczyna się od ustalenia podstawowych zagadnień: rodzaju budynku, lokalizacji, lat, w których został wybudowany (bądź jest budowany). Następnie przechodzimy do wprowadzenia parametrów architektonicznych domu, czyli obrysu i wymiarów; dobieramy układ pięter oraz rodzaj emiterów, które mają współpracować z pompą (tradycyjne grzejniki, grzejniki wielopłaszczyznowe, układ podłogowy itp.)

Kolejna sekcja dotyczy ścian zewnętrznych - bardzo istotna sprawa, która determinuje w znacznej części charakterystykę termiczną. Materiał, grubość, ocieplenie - w naszym kalkulatorze możecie wybrać wszystkie dostępne na rynku opcje.

Kalkulator doboru pomp ciepła SOLA
Kalkulator doboru pomp ciepła SOLA

Następny etap kalkulacji to standardy okien i drzwi, oraz creme de la creme charakterystyki termicznej - struktura dachu, pokrycie, izolacja poddasza. Pamiętajmy, że przez dach "ucieka" 25% naszego ciepła, co w prostym przeliczeniu daje tożsame oszczędności eksploatacyjne (bądź dopłaty).

Na samym końcu kalkulacji wprowadzamy nasze, personalne zapotrzebowania: oczekiwaną temperaturę w budynku w sezonie grzewczym, rodzaj instalacji CO i maksymalną temperaturę zasilania na obieg grzewczy.

Polska odpowiedzialność

Nasze autorskie narzędzie oddajemy w ręce użytkowników końcowych urządzenia, jak i instalatorów, ponieważ stanowi ono świetną pomoc w procesie przeprowadzenia audytu. Zapewniamy wsparcie techniczne dla użytkowników, dlatego udostępniamy także infolinię i pomoc konsultantów, którzy wraz z Wami przeprowadzą cały etap doboru mocy urządzenia.

Zachęcamy do współpracy obie strony: inwestorów oraz tych, którym powierzyli oni ciepło swoich domów, ponieważ właściwy dobór urządzenia przyniesie korzyści wszystkim trzem zainteresowanym stronom. TYLKO PRAWIDŁOWO DOBRANA pompa ciepła będzie pracować ekonomicznie, bezawaryjnie i praktycznie bezobsługowo.

Dodatkowe rozwiązania, które wprowadziliśmy (np. SOLA IQ, czyli inteligentna krzywa grzewcza) potęgują oszczędności, ale to temat na inną historię. Na początek DOBRZE DOBIERZCIE MOC - to absolutny fundament.

źródło i zdjęcia: SOLA