Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem
Zastosowanie paliwa stałego jest obecnie najtańsze w eksploatacji, jednak mało komfortowe. W przypadku kominka, jak i kotła stałopalnego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa oraz czyszczeniu urządzeń. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości pozostawienia kotłowni bez nadzoru, a dłuższy wyjazd np. na ferie wiąże się z ryzykiem zamarznięcia instalacji.

Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny?
Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest najbardziej oszczędnym sposobem podgrzewania wody. Urządzenia te załączają się i pobierają energię elektryczną tylko w momencie poboru ciepłej wody, którą uzyskuje się natychmiast po jej odkręceniu. Jedną z najważniejszych cech podgrzewaczy przepływowych jest to, że pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika. Nie każdy jednak wie, że są podgrzewacze bardziej i mniej oszczędne. Można mianowicie wybrać podgrzewacze z załączaniem hydraulicznym lub podgrzewacze sterowane elektronicznie.

Jakie ogrzewanie jest dla Ciebie najlepsze?
Który system grzewczy z całego asortymentu firmy Viessmann jest najlepszy dla Twego budynku?

PURMO: Jak znaleźć fachowego instalatora ogrzewania podłogowego?
Planując remont mieszkania czy domu szukamy sprawdzonej ekipy wykonawczej, bo zależy nam, by prace zostały zrealizowane w terminie. Ważna jest też jakość usług, a więc najczęściej pytamy znajomych i liczymy na znalezienie osoby z polecenia. Jeżeli jednak rekomendowany instalator ma zajęty grafik to warto sprawdzić dostępność certyfikowanego fachowca na stronie producenta.

ABC instalatora - Ogrzewanie podłogowe
Podobnie jak system grzejnikowy, ogrzewanie podłogowe wymaga dużej precyzji po stronie projektanta i wykonawcy instalacji. Kluczem do korzystnej eksploatacji jest zrównoważenie przepływów w obrębie układu.

Czy można wykorzystać komin jako wymiennik ciepła?
Czy w praktyce można spotkać się z wykorzystaniem komina WSPS do wentylacji, gdzie komin dzięki swoim właściwościom "rura w rurze" był traktowany jako wymiennik ciepła?

PAROC: Izolacja akustyczna i ogniochronna wewnątrz szachtów instalacyjnych i pomieszczeń maszynowni
Standard akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe to jedne z najistotniejszych czynników leżących u podstaw nowoczesnego projektowania obiektów. Hałas, rozumiany jako niechciane dźwięki obniżające komfort użytkowania danego budynku, potrafi nastręczyć architektom niemałego bólu głowy. Na niepożądane zjawisko często składa się kilka lub nawet kilkanaście osobnych czynników. Zwłaszcza w przypadku większych obiektów, w których mieszczą się zarówno silne źródła hałasów (np. maszynownie lub systemy dystrybucji powietrza), jak i miejsca dystrybucji instalacji pomiędzy piętrami, stanowiące wyzwanie również w kontekście ochrony przeciwpożarowej budynku (szachty instalacyjne). Jak poprawnie projektować tego typu konstrukcje? Na jakie rozwiązania izolacyjne warto zwrócić uwagę?

Wykorzystanie wody deszczowej
Podlewanie ogrodu lub mycie miejsc takich jak taras czy ścieżki ogrodowe z użyciem wody deszczowej jest rozsądne, niedrogie i przyjazne dla środowiska.

PAROC: Wykonujemy dwuwarstwową izolację dachu płaskiego w systemie wentylowanym
Dachy płaskie, do niedawna kojarzone raczej z nijakim, przygnębiającym budownictwem epoki gierkowskiej, wracają do łask. Konstrukcje te szczególnie doceniają młodsze pokolenia architektów i inwestorów, którzy w dachach płaskich doceniają nie tylko szansę na uzyskanie ciekawej bryły, ale też szereg udogodnień funkcjonalnych.

Wentylacja domu późną jesienią
Niskie temperatury spowodowały już w wielu domach załączenie się systemu grzewczego. Temperatura nocą spada już o kilka kresek poniżej zera, na szybach pojawia się Dziadek Mróz, a szyby w aucie trzeba skrobać. Zima za pasem...

Rekuperator w domu z bali
Kilka dni temu ekipa Rekuperatory.pl ukończyła montaż systemu rekuperacji w domu z drewnianych bali. Dom jest nie tylko piękny, ale również energooszczędny. Można w nim zamontować najnowocześniejsze instalacje - dokładnie te same, które stosuje się w domach z pustaków.

Roztocza i mikroorganizmy w rurach
Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w rurach w ścianach będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy?

Kolektor płaski czy próżniowy?
Kolektory słoneczne oferowane są w dwóch podstawowych typach - jako płaskie lub próżniowe. Izolacją cieplną w kolektorach płaskich jest wełna mineralna, natomiast w próżniowych - próżnia otaczająca absorber.

De Dietrich: Jak czytać etykiety energrtyczne?
26 września 2015 roku weszła w życie Dyrektywa ErP dotycząca etykietowania produktów związanych z energią oraz ekoprojektu. Oprócz tego, że producenci nie będą odtąd dostarczać na rynki UE klasycznych urządzeń techniki grzewczej – w odniesieniu do kotłów gazowych dostępne będą jedynie konstrukcje kondensacyjne, zmienia się coś jeszcze. Dyrektywa ErP dotyczy też oznakowania energetycznego. De Dietrich odpowiada na najczęściej zadawane pytania o etykiety i zawarte na nich informacje.

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent i systemy ogrzewania Ensto - maksymalna efektywność i komfort
Centrale wentylacyjne Ensto Enervent produkowane są w Finlandii od ponad 30 lat. Projektowane są do pracy w ekstremalnych, skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden: obrotowy wymiennik ciepła.