Jak ogrzać dom tanio i dobrze?

Wybór paliwa do ogrzewania jest jedną z trudniejszych decyzji, ponieważ jej konsekwencje, w tym finansowe, mogą być odczuwalne przez lata. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia centralnego ogrzewania, jednak to kotły na pellet zyskują coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak, ponieważ pellet jako paliwo w użytkowaniu oznacza komfort, czystość i ekologię.

Jak ogrzać dom tanio i dobrze?
Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko Kotły na biomasę firmy ZPD Skiepko, W.Skiepko
Dane kontaktowe:
+48 41 394 55 18, +48 604 503 547
Kolejowa 33 29-100 Włoszczowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlaczego pellet staje się tak popularnym paliwem?

- "To zrozumiałe, że nie chcemy spędzać zimowych dni na żmudnym i męczącym dokładaniu do tradycyjnych pieców, tracić czasu na przygotowanie i sezonowanie drewna, czy zwożenie węgla – mówi Katarzyna Ambroż, dyrektor handlowy z firmy Eco – palnik Skiepko. Dzisiaj potrzebujemy automatyzacji w ogrzewaniu domu, gdzie obsługa ograniczona jest do minimum." – dodaje Ambroż.

Pellet to wałeczki o średnicy ok. 6 - 8 milimetrów wyglądem przypominające chrupki. Materiałem na pellet są głównie odpady drzewne, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny i wióry, odpady stolarskie i tartaczne, kora drzewna, ale to także trawy, pozostałości z upraw rolnych i łuski słonecznika. Pellet jest paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania równa jest ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu.

Ogrzewanie domu powinno być tanie i proste w obsłudze

Argumentów za wyborem palnika pelletowego jest wiele – poza oszczędnościami finansowymi i ochroną środowiska naturalnego (przydomowe piece grzewcze emitują do atmosfery dwutlenek węgla i wiele innych bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia substancji) nie bez znaczenia jest komfort użytkowania, bo podobnie jak przy droższym oleju opałowym nie musimy stale nadzorować kotła. Całe spalanie ma miejsce na ruszcie palnika, tym samym piec służąc jako wymiennik ciepła, zużywa się mniej, niż przy standardowej pracy. Palnik pelletowy jest niemal bezobsługowy: sam się odpala i gasi, pobiera paliwo z zasobnika, utrzymuje zadaną temperaturę na piecu lub też w pomieszczeniu, współpracując z termostatem pokojowym.

Nowoczesny i wydajny ECO-PALNIK na pellet o mocy 16-42 kW - "W dzisiejszych czasach stawiamy na wygodę i komfort użytkowania danego urządzenia – mówi Katarzyna Ambroż z firmy Eco – palnik. Lubimy także korzystać z możliwości technologicznych np. zarządzenia urządzeniem przez Internet czy ze smartfonu.  Sterowanie palnika pozwala na liczne udogodnienia m.in. możemy ustawić plan tygodniowy, by o dowolnie wybranych godzinach uruchamiało się grzanie ciepłej wody np. przed naszym przyjściem z pracy." – dodaje Ambroż.

Pellet to wysoko energetyczny i ekologiczny oraz bardzo wygodny w użytkowaniu opał. Przy jego zastosowaniu kocioł nie wymaga stałego nadzoru. Dodatkowo pellet nie wymaga też specjalnych warunków przechowywania, nie brudzi pomieszczeń, nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, nie powoduje alergii, ani przykrych zapachów. Ze spalonego pelletu zostaje niewiele popiołu, który z powodzeniem można wykorzystać do nawożenia ziemi w przydomowym ogródku.

Nowy piec, czy modernizacja już istniejącego?

Obecnie niemal każda firma grzewcza oferuje kotły na pellet. Jednak nasuwa się pytanie co zrobić jeśli dysponujemy instalacją hydrauliczną i piecem, które mają zaledwie kilka lat? Warto wtedy rozważyć modernizację takiego kotła poprzez zamontowanie palnika na pellet, zwłaszcza, że nie jest to skomplikowany proces.

- "Większość kotłów można bez problemu zmodernizować, bez względu na to czy jest to kocioł z załadunkiem ręcznym na węgiel czy drewno, kocioł ekogroszkowy, czy olejowy - mówi Katarzyna Ambroż z firmy Eco - palnik. Modernizacja istniejącego kotła polega na zamontowaniu palnika (najczęściej w drzwiczki pieca lub w popielnik), postawieniu obok zasobnika na pellet i połączeniu go podajnikiem z piecem." - dodaje Ambroż.

Co ważne, instalując palnik na pellet, użytkownicy domowych kotłowni nie pozbawiają się możliwości awaryjnego opalania drewnem na ruszcie tradycyjnym. Nie bez znaczenia są także koszty jakie musimy ponieść przy zmianie sposobu ogrzewania. Za modernizację użytkowanego kotła zapłacimy ok. 5 tys. zł, natomiast na zakup nowego trzeba przeznaczyć ok.  10 – 20 tys. zł, gdzie trzeba liczyć się z nowym podłączeniem hydraulicznym oraz wyniesieniem z kotłowni starego kotła.

O wydajności palników pelletowych świadczy ich zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach o dużo większym zapotrzebowaniu na ciepło. Hale przemysłowe, budynki miejskie, zakłady pracy czy spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej automatyzują kotłownie, by zaoszczędzić na kosztach obsługi. Przede wszystkim jednak zakup pelletu jest bardziej opłacalny, niż kupno oleju czy gazu.

Decydując się na ogrzewanie pelletem zyskujemy czystość, wygodę i oszczędność. Według wyliczeń specjalistów modernizacja pieca na olej opałowy zwróci się nawet w ciągu jednego sezonu grzewczego.

źródło i zdjęcia: Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko