Kiedy kocioł osiąga największą sprawność i od czego to zależy?
Kocioł osiąga najwyższą sprawność, przekraczającą nawet 90%, ponieważ wykorzystujemy wtedy maksymalną powierzchnię kotła do wymiany ciepła. Ponadto przy takiej konstrukcji mamy możliwość palenia na ruszcie jak dotychczas paliwem stałym bez potrzeby demontażu palnika.
Korzystamy także w pełni z automatyki i wentylatora podczas palenia na ruszcie, zmieniając jedynie opcję typu paliwa na sterowniku. Jak widać jest to rozwiązanie bardzo korzystne, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami.
Wybieranie popiołu jest wtedy utrudnione, konieczna jest także izolacja popielnika jeśli płaszcz wodny nie schodzi poniżej rusztu. Jeśli konstrukcja kotła jest jedno-płaszczowa i się przegrzewa konieczna jest izolacja drzwiczek popielnika.
Sposoby montażu palnika
Najkorzystniej jest tak zamontować palnik w drzwiczkach kotła, aby palnik otwierał się razem z drzwiczkami i nie wadził o konstrukcję kotła.
Jeśli szerokość ramki drzwiczek przekracza 240 mm, zwykle montaż odbywa się centralnie w polu drzwiczek, jednak jeśli zachodzi kolizja to można przesunąć oś palnika w kierunku zawiasów, co wydatnie zwiększa ilość miejsca potrzebnego do otwarcia palnika wraz w drzwiczkami.
Jednak jeśli i montaż asymetryczny nie pozwala na bezkonfliktowe otwieranie to zaleca się dołożenie dystansu w postaci ramki lub rury cofającego palnik 50 - 100 mm, tak aby uniknąć zawadzania paleniska palnika o ramkę drzwiczek.
O sposobie montażu palnika decyduje serwisant-montażysta i dba o najbardziej optymalne rozwiązanie.
źródło i zdjęcia: Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko