Aby pogodzić wymagania obu tak różnych instalacji należy przewidzieć montaż zaworu mieszającego w ogrzewaniu podłogowym. Zawór ten obniży temperaturę czynnika grzewczego w miejscu zasilania pętli podłogowych.
Kryteria wyboru zaworu termostatycznego - czym się kierować?
Decyzję dotyczącą wyboru zaworu termostatycznego należy podjąć raz a dobrze. To inwestycja na lata i raczej trudno zakładać, że popełniając błąd w łatwy sposób będzie można go naprawić. Dlatego warto zwrócić uwagę na bardzo łatwe w montażu, niewymagające sterowników zawory mieszające ESBE, a dokładniej modele z serii VTA370 i VTA570.
Czym jest wartość Kvs?
Pierwszym, bardzo podstawowym kryterium jest dopasowanie wielkości zaworu do wielkości przyłącza (musi być taka sama). Należy jednak wziąć też pod uwagę wielkość przepływu przy stracie ciśnienia o 1 bar, którą oznacza się jako wartość Kvs. Wynika ona bezpośrednio z budowy samego zaworu. Prawidłowe Kvs w każdej chwili pomoże nam obliczyć ekspert techniczny firmy ESBE. Można się także posłużyć czytelnym przewodnikiem przygotowanym przez firmę.
W typowym gospodarstwie domowym, w którym znajduje się jeden prysznic, jedna wanna, zlew kuchenny i umywalka, a dostarczana woda ma ciśnienie co najmniej 3 barów, wystarczy zawór o Kvs 1,2-1,3. Im większa ilość pryszniców i wylewek, tym jest potrzebna większa wielkość przepływu.
Zawory do podłogówki w małym, średnim i dużym domu
Zawór musi być dostosowany do wielkości powierzchni ogrzewania płaszczyznowego. Przy tej samej wielkości przyłącza (GZ1”), ESBE VTA370 świetnie sprawdzi się w każdym domu o średnim metrażu (w którym ogrzewanie podłogowe znajduje się na powierzchni ok. 90 m2).
Dla mniejszej powierzchni, powiedzmy 65 m2, dedykowany jest zawór ESBE VTA322. Z kolei dla większych, ok. 130 m2 właściwy będzie VTA522, a dla 180 m2 - VTA572.
Właściwy wybór zaworu jest bardzo istotny, podobnie jak istotne jest zadanie jakie ma on pełnić. Jego celem jest bowiem ochrona zarówno użytkownika jak i instalacji przed wysoką temperaturą. Błąd w doborze może się wiązać z problemami w eksploatacji zarówno samego zaworu, jak i całej instalacji.
Zbyt słaby zawór spowoduje, że regulacja temperatury zmieszania nie będzie dokładna, a tym samym pomieszczenia w domu będą niedogrzane. Pociąga to za sobą jeszcze jedną przykrą konsekwencję, w postaci wyższych kosztów ogrzewania.
Bez wątpienia, wybór modeli z serii VTA370 i VTA570 jest bardzo korzystny, zarówno w przypadku instalacji ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki funkcji ochrony przed oparzeniem, zabezpieczają one rury instalacji ogrzewania podłogowego oraz samą podłogę przed niekontrolowanym wzrostem temperatury.
Źródło i zdjęcia: ESBE