PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Zawór termostatyczny do podłogówki - przeczytaj, zanim kupisz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Często się zdarza, że użytkownik decyduje się na połączenie instalacji opartej na grzejnikach z ogrzewaniem podłogowym. Daje mu to zarówno komfort, jak i pewne oszczędności, wymaga jednak zastosowania zaworów mieszających, zwanych też termostatycznymi. Mamy wtedy taką sytuację, w której zarówno ogrzewanie grzejnikami (wysokotemperaturowe), jak i pętlami grzewczymi umieszczonymi w podłodze (niskotemperaturowe) czerpie z jednego źródła ciepła o wysokiej temperaturze.

Aby pogodzić wymagania obu tak różnych instalacji należy przewidzieć montaż zaworu mieszającego w ogrzewaniu podłogowym. Zawór ten obniży temperaturę czynnika grzewczego w miejscu zasilania pętli podłogowych.

Kryteria wyboru zaworu termostatycznego - czym się kierować?

Decyzję dotyczącą wyboru zaworu termostatycznego należy podjąć raz a dobrze. To inwestycja na lata i raczej trudno zakładać, że popełniając błąd w łatwy sposób będzie można go naprawić. Dlatego warto zwrócić uwagę na bardzo łatwe w montażu, niewymagające sterowników zawory mieszające ESBE, a dokładniej modele z serii VTA370 i VTA570.

Czym jest wartość Kvs?

Pierwszym, bardzo podstawowym kryterium jest dopasowanie wielkości zaworu do wielkości przyłącza (musi być taka sama). Należy jednak wziąć też pod uwagę wielkość przepływu przy stracie ciśnienia o 1 bar, którą oznacza się jako wartość Kvs. Wynika ona bezpośrednio z budowy samego zaworu. Prawidłowe Kvs w każdej chwili pomoże nam obliczyć ekspert techniczny firmy ESBE. Można się także posłużyć czytelnym przewodnikiem przygotowanym przez firmę.

W typowym gospodarstwie domowym, w którym znajduje się jeden prysznic, jedna wanna, zlew kuchenny i umywalka, a dostarczana woda ma ciśnienie co najmniej 3 barów, wystarczy zawór o Kvs 1,2-1,3. Im większa ilość pryszniców i wylewek, tym jest potrzebna większa wielkość przepływu.

Zawory do podłogówki w małym, średnim i dużym domu

Zawór musi być dostosowany do wielkości powierzchni ogrzewania płaszczyznowego. Przy tej samej wielkości przyłącza (GZ1”), ESBE VTA370 świetnie sprawdzi się w każdym domu o średnim metrażu (w którym ogrzewanie podłogowe znajduje się na powierzchni ok. 90 m2).

Dobór odpowiedniego zaworu termostatycznego zależy od powierzchni grzewczej. fot. ESBE

Dla mniejszej powierzchni, powiedzmy 65 m2, dedykowany jest zawór ESBE VTA322. Z kolei dla większych, ok. 130 m2 właściwy będzie VTA522, a dla 180 m2 - VTA572.

Właściwy wybór zaworu jest bardzo istotny, podobnie jak istotne jest zadanie jakie ma on pełnić. Jego celem jest bowiem ochrona zarówno użytkownika jak i instalacji przed wysoką temperaturą. Błąd w doborze może się wiązać z problemami w eksploatacji zarówno samego zaworu, jak i całej instalacji.

Zawór termostatyczny VTA372. fot. ESBE
Termostatyczny zawór mieszający VTA372. fot. ESBE

Zbyt słaby zawór spowoduje, że regulacja temperatury zmieszania nie będzie dokładna, a tym samym pomieszczenia w domu będą niedogrzane. Pociąga to za sobą jeszcze jedną przykrą konsekwencję, w postaci wyższych kosztów ogrzewania.

Bez wątpienia, wybór modeli z serii VTA370 i VTA570 jest bardzo korzystny, zarówno w przypadku instalacji ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki funkcji ochrony przed oparzeniem, zabezpieczają one rury instalacji ogrzewania podłogowego oraz samą podłogę przed niekontrolowanym wzrostem temperatury.

Źródło i zdjęcia: ESBE

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum