Gładź szpachlowa - zalety i zastosowanie

Ściana pokryta gładzią ogranicza zużycie farby podczas malowania, poprawia mikroklimat w pomieszczeniu oraz gwarantuje nieskazitelność powierzchni przegród. Jaką gładź wybrać spośród wszystkich dostępnych na rynku?

Gładź szpachlowa - zalety i zastosowanie
AGREKOM Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie, pistolety, bielarki
Dane kontaktowe:
+48 732 123 744
Aleja Wolności 22/4 41-219 Sosnowiec

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Cechy gładzi szpachlowej

Jest to typ gładzi, który idealnie sprawdza się podczas spoinowania płyt gipsowych, maskowania lekkich nierówności ściany lub ubytków. Może być ona stosowana zarówno na całe ściany, jak i punktowo. W jej składzie znajduje się gips syntetyczny lub naturalny. Wybierając między gładzią szpachlową na bazie gipsu naturalnego a syntetycznego, musimy zastanowić się jakiego efektu oczekujemy:

  • Gips naturalny dłużej zasycha, ale daje piękne, idealnie białe wykończenie.
  • Gips syntetyczny nie jest idealnie biały, ale za to jest odporniejszy na uszkodzenia.

Cechy gładzi typu finish

Typ masy o nieco rzadszej konsystencji. Jest to materiał, który należy nakładać na wcześniej przygotowane ściany jako ostatni etap przed malowaniem. Tego typu gładź nie nadaje się do uzupełniania większych ubytków. Dzięki łatwemu szlifowaniu i jednolitej konsystencji pozwala na łatwe uzyskanie idealnie gładkiej ściany. 

Agregat do gładzi. fot. Agrekom
Dzięki agregatowi do gładzi możemy znacznie przyspieszyć wykonanie pracy fot. AGREKOM

Jaką gładź wybrać - gotową czy w proszku?

W kwestii wyboru między gładzią gotową a taką do samodzielnego przygotowania krąży wiele mitów.

  • Gładź kupowana w wiadrze jest nieco droższa, ale oszczędza nasz czas, który musielibyśmy poświęcić na przygotowanie gładzi z proszku. Jej dodatkowym atutem jest powtarzalność. Każde wiadro konkretnej gładzi będzie miało taką samą gęstość i parametry.
  • W przypadku gładzi kupowanej w worku musimy pamiętać o jej dokładnym wymieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach. Gładzi w proszku nie należy również przygotowywać na tzw. zapas, ponieważ może ona zacząć wiązać w wiadrze, zanim zdążymy ją wykorzystać.

Należy pamiętać, że zarówno gładzie gotowe, jak i do samodzielnego przygotowania możemy nakładać na wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą wśród ekip budowlanych jest natrysk masy na ścianę za pomocą specjalnego agregatu do gładzi.

Aplikowanie gładzi - metoda ręczna czy za pomocą agregatu?

Gładź możemy nakładać zarówno ręcznie, jak i wałkiem. Jeżeli jednak zależy nam na szybkim pokryciu ściany warstwą gładzi o równej grubości, to warto zainwestować w specjalne urządzenie umożliwiające jej natrysk.

Agregat do gładzi to nic innego jak urządzenie, które pod odpowiednio dobranym ciśnieniem natryskuje masę na daną powierzchnię. Dzięki specjalnie dobranym pistoletom możliwe jest pokrycie ściany równej grubości warstwą. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na szybszą pracę, ale również na uzyskanie idealnie gładkiej ściany w łatwiejszy sposób. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań umożliwiających natryskowe nakładanie gładzi.

Agregat malarski przemysłowy plus marki Agrekom Agregat malarski przemysłowy plus fot. AGREKOM

Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę są pneumatyczne agregaty tynkarskie Agrekom. Urządzenia te szturmem zdobyły rynek budowlany ułatwiając i przyspieszając pracę budowlańców w całej Europie. Agregaty pneumatyczne doskonale sprawdzają się zarówno podczas:

  • natrysku gładzi (mamy możliwość pracy przy pomocy specjalistycznej lancy lub pistoletu),
  • kleju na siatkę,
  • tynków elewacyjnych,
  • tapet natryskowych.

Są to urządzenia wielofunkcyjne, które przyspieszają pracę wielu profesjonalnych ekip budowlanych. Agregaty tynkarskie Agrekom dostępne są z 3 pojemnościami zbiornika: 19-, 20- i 60-litrowym. Maksymalny zasięg podawania materiału to aż 15 metrów. Urządzenia dostępne są z pistoletami podzielonymi w zależności od intensywności prac, jakie chcemy wykonywać (amatorskie, półprofesjonalne, profesjonalne i przemysłowe).

źródło i zdjęcia: AGREKOM