PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Zalety zastosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pompy ciepła z powodzeniem zastępują kotły na paliwa kopalne. Ich największym atutem - poza wydajnością - jest to, że wykorzystują źródła odnawialne, są zatem w pełni ekologiczne. Wiele domów jednorodzinnych, których właściciele idą z duchem czasu, ogrzewane jest właśnie za pomocą tego rozwiązania. Co więcej, pompy ciepła, takie jak np. pompy powietrze-woda Ecodan Mitsubishi Electric, mogą także służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Ciepło z pompą ciepła!

Pompy ciepła Ecodan składają się z dwóch modułów - zewnętrznego oraz wewnętrznego, który może mieć wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. Jednostki, które posiadają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej, mogą podgrzać wodę w zbiornikach o pojemności 170 l, 200 l i 300 l. Wewnątrz montowane są albo modele w wersji grzanie, albo takie, które mogą zarówno grzać jak i chłodzić.

Moduł zewnętrzny (typu Eco Inverter oraz Zubadan Inverter), czerpie energię cieplną z powietrza i przesyła ją do urządzenia wewnętrznego, za pośrednictwem obiegu czynnika chłodniczego. Z modułu wewnętrznego ciepło trafia do jednego lub kilku urządzeń grzewczych, takich jak ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Istotną cechą pomp ciepła Ecodan jest bowiem to, że możliwe jest kontrolowanie dwóch obiegów grzewczych o różnej temperaturze zasilania.

Korzystne dla właścicieli domków jednorodzinnych jest także to, że sterowanie zaworem mieszającym zostało zaprojektowanie w sposób, który poprawia komfort drugiej strefy poprzez priorytetowe wykorzystanie ciepła zmagazynowanego w zbiorniku buforowym. Dzięki temu pompa ciepła podczas korzystania z dwustrefowego sterowania, włącza się i wyłącza tylko w razie konieczności.

Maksymalnie ekologiczne

Bez wątpienia do zasilania pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna. Przyjmuje się jednak, że aż ¾ zapotrzebowania na tę energię pokrywane jest bezpośrednio z otoczenia, a zatem z ciepła słonecznego ogrzewającego powietrze. Tylko ¼ energii pochodzi z sieci. Co więcej, coraz częściej pompy ciepła podłączane są do instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu właściciele domków jednorodzinnych całkowicie mogą uniezależnić się od energii wytwarzanej z paliw kopalnych oraz od niestabilnych cen jej zakupu.

Pompa ciepła to mądry wybór. Ale zacznijmy od początku. Jak dokładnie działa pompa ciepła?

Korzystne udogodnienia

Pompy ciepła Ecodan Mitsubishi Electric posiadają szereg udogodnień, które poprawiają wydajność i komfort użytkowania tych urządzeń. Jednym z nich jest tryb autoadaptacji. Dzięki niemu zmiana temperatury zasilania instalacji grzewczej dopasowywana jest do rzeczywistej i szacunkowej przyszłej temperatury w pomieszczeniu, a także do temperatury panującej na zewnątrz i do zapisanej w pamięci modułu wewnętrznego pompy reakcji budynku wraz z instalacją.

Ten komplet danych powoduje, że jeśli temperatura zadana w pomieszczeniu zostanie osiągnięta zbyt szybko na skutek za wysokiej temperatury zasilania, pamięć pompy ciepła nie pozwoli, aby w przyszłości doszło do podobnej sytuacji. Dzięki temu eliminowane są problemy ze źle zaprogramowaną pompą. Tu automatyka pompy ciepła podejmuje decyzję co do najefektywniejszej temperatury zasilania, która pozwala zapewnić komfort cieplny mieszkańcom domu.

Do sterowania pompą użytkownik może użyć zarówno strony internetowej jak i aplikacji
Do sterowania pompą użytkownik może użyć zarówno strony internetowej jak i aplikacji

Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest system Mitsubishi Electric MELCloud, który pozwala na sterowanie pompami ciepła Ecodan za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Do sterowania pompą użytkownik może użyć zarówno strony internetowej jak i aplikacji, bez względu na ilość pomieszczeń. Systemem grzewczym można też sterować bardziej tradycyjnie - za pomocą głównego regulatora, lub bardzo komfortowo – używając bezprzewodowego pilota, który przejmuje ustawianie zadanych temperatur wnętrza i może wybierać tryb pracy spośród opcji trybu dziennego, trybu obniżania temperatury i trybu programowanego.

Nie straszna zima z pompą ciepła

Wiele osób dokonując wyboru sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zadaje sobie pytanie, czy pompa ciepłahttps://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/100503-funkcja-autoadaptacji-w-pompach-ciepla-ecodan-a-efektywnosc-systemu-grzewczego poradzi sobie w niskich temperaturach, zwłaszcza podczas szczególnie mroźnej zimy. Tymczasem urządzenia Ecodan nie mają z tym najmniejszego problemu - będą dostarczały ciepło do budynku nawet wtedy, gdy temperatury spadają do poziomu –28 °C.

Ponieważ dopóki temperatura powietrza na zewnątrz przekracza "zero bezwzględne", czyli –273,15°C, można zawsze teoretycznie odebrać z niego ciepło. Na dowód swojej jakości pompy ciepła Ecodan uhonorowane zostały prestiżowymi znakami EHPA, Keymark i SG-Ready.

źródło i zdjęcia: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems)

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum