Ciepło z pompą ciepła!
Pompy ciepła Ecodan składają się z dwóch modułów - zewnętrznego oraz wewnętrznego, który może mieć wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. Jednostki, które posiadają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej, mogą podgrzać wodę w zbiornikach o pojemności 170 l, 200 l i 300 l. Wewnątrz montowane są albo modele w wersji grzanie, albo takie, które mogą zarówno grzać jak i chłodzić.
Moduł zewnętrzny (typu Eco Inverter oraz Zubadan Inverter), czerpie energię cieplną z powietrza i przesyła ją do urządzenia wewnętrznego, za pośrednictwem obiegu czynnika chłodniczego. Z modułu wewnętrznego ciepło trafia do jednego lub kilku urządzeń grzewczych, takich jak ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Istotną cechą pomp ciepła Ecodan jest bowiem to, że możliwe jest kontrolowanie dwóch obiegów grzewczych o różnej temperaturze zasilania.
Korzystne dla właścicieli domków jednorodzinnych jest także to, że sterowanie zaworem mieszającym zostało zaprojektowanie w sposób, który poprawia komfort drugiej strefy poprzez priorytetowe wykorzystanie ciepła zmagazynowanego w zbiorniku buforowym. Dzięki temu pompa ciepła podczas korzystania z dwustrefowego sterowania, włącza się i wyłącza tylko w razie konieczności.
Maksymalnie ekologiczne
Bez wątpienia do zasilania pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna. Przyjmuje się jednak, że aż ¾ zapotrzebowania na tę energię pokrywane jest bezpośrednio z otoczenia, a zatem z ciepła słonecznego ogrzewającego powietrze. Tylko ¼ energii pochodzi z sieci. Co więcej, coraz częściej pompy ciepła podłączane są do instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu właściciele domków jednorodzinnych całkowicie mogą uniezależnić się od energii wytwarzanej z paliw kopalnych oraz od niestabilnych cen jej zakupu.
Korzystne udogodnienia
Pompy ciepła Ecodan Mitsubishi Electric posiadają szereg udogodnień, które poprawiają wydajność i komfort użytkowania tych urządzeń. Jednym z nich jest tryb autoadaptacji. Dzięki niemu zmiana temperatury zasilania instalacji grzewczej dopasowywana jest do rzeczywistej i szacunkowej przyszłej temperatury w pomieszczeniu, a także do temperatury panującej na zewnątrz i do zapisanej w pamięci modułu wewnętrznego pompy reakcji budynku wraz z instalacją.
Ten komplet danych powoduje, że jeśli temperatura zadana w pomieszczeniu zostanie osiągnięta zbyt szybko na skutek za wysokiej temperatury zasilania, pamięć pompy ciepła nie pozwoli, aby w przyszłości doszło do podobnej sytuacji. Dzięki temu eliminowane są problemy ze źle zaprogramowaną pompą. Tu automatyka pompy ciepła podejmuje decyzję co do najefektywniejszej temperatury zasilania, która pozwala zapewnić komfort cieplny mieszkańcom domu.
Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest system Mitsubishi Electric MELCloud, który pozwala na sterowanie pompami ciepła Ecodan za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Do sterowania pompą użytkownik może użyć zarówno strony internetowej jak i aplikacji, bez względu na ilość pomieszczeń. Systemem grzewczym można też sterować bardziej tradycyjnie - za pomocą głównego regulatora, lub bardzo komfortowo – używając bezprzewodowego pilota, który przejmuje ustawianie zadanych temperatur wnętrza i może wybierać tryb pracy spośród opcji trybu dziennego, trybu obniżania temperatury i trybu programowanego.
Nie straszna zima z pompą ciepła
Wiele osób dokonując wyboru sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zadaje sobie pytanie, czy pompa ciepłahttps://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/100503-funkcja-autoadaptacji-w-pompach-ciepla-ecodan-a-efektywnosc-systemu-grzewczego poradzi sobie w niskich temperaturach, zwłaszcza podczas szczególnie mroźnej zimy. Tymczasem urządzenia Ecodan nie mają z tym najmniejszego problemu - będą dostarczały ciepło do budynku nawet wtedy, gdy temperatury spadają do poziomu –28 °C.
Ponieważ dopóki temperatura powietrza na zewnątrz przekracza "zero bezwzględne", czyli –273,15°C, można zawsze teoretycznie odebrać z niego ciepło. Na dowód swojej jakości pompy ciepła Ecodan uhonorowane zostały prestiżowymi znakami EHPA, Keymark i SG-Ready.
źródło i zdjęcia: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems)