Co określa dyrektywa UE Energy-related Products?

Dyrektywa ErP, wprowadzona przez Unię Europejską, zobowiązuje producentów do konkretnego oznakowania produktów związanych z energią (Energy-related Products). Przedstawiamy szczegóły tego rozporządzenia. 

Co określa dyrektywa UE Energy-related Products?
Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems) Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
22 468 27 50
Krakowiaków 44 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ambitne cele Unii Europejskiej

Unia Europejska dąży do ambitnych celów w zakresie ochrony klimatu:

  • 20% mniejsze wykorzystanie energii pierwotnej;
  • 20% więcej energii odnawialnej;
  • 20% mniejsza emisja CO2.

Dyrektywa ErP - dyrektywa ekoprojektowania

Rozporządzenie w sprawie ekoprojektowania jest z nimi powiązane. Określa tak zwane minimalne standardy efektywności oraz minimalne standardy emisji.

Urządzenia, które ich nie spełniają, nie otrzymują znaku CE i nie mogą być wwożone do UE. Jest to przede wszystkim wezwanie producentów do wykorzystywania technologii, które dzisiaj i w przyszłości będą zgodne z wymaganiami CE.

Proste porównywanie produktów dzięki etykiecie energetycznej

Rozporządzenie dotyczące etykiet energetycznych definiuje wygląd etykiet energetycznych. Określa ono, które wartości są niezbędne do zaklasyfikowania do określonej klasy efektywności.

Etykiety mają ułatwić przede wszystkim konsumentom porównanie produktów i pozwalać na wybór w zależności od efektywności urządzeń.

Dyrektywa ErP odnosi się do produktów spełniających następujące kryteria:

  • roczny wolumen sprzedaży w UE na poziomie co najmniej 200 tys. sztuk;
  • poważny wpływ na środowisko naturalne;
  • potencjał wyraźnego zmniejszenia szkodliwości dla środowiska racjonalnym kosztem.

Od telewizorów przez lodówki po ogrzewanie i klimatyzację - te kryteria odnoszą się do wielu produktów i technologii. W celu wyznaczenia limitów dla konkretnych produktów, podzielone są one na grupy, do których przypisane są określone miary wykonawcze, tzw. Lots.

Zależnie od sposobu działania, dane urządzenie może też podlegać wymaganiom więcej niż jednego Lot. Produkty Mitsubishi Electric podlegają pod Lot 1, Lot 2, Lot 6, Lot 10 i Lot 21.

Znaki CE i etykiety energetyczne
 

Sezonowe efektywności chłodzenia i grzania

Pomiar wydajności tylko w jednym punkcie pomiarowym w trybie chłodzenia i grzania

Przed 2013 r. wydajność klimatyzatorów mierzono na podstawie wskaźnika EER i COP, pompy ciepła na podstawie wskaźnika COP. Wskaźnik EER określał efektywność w trybie chłodzenia. COP wyznaczał wydajność w trybie grzania. Wartości odnosiły się do jednego punktu pracy - mało realistycznie i na niekorzyść konsumenta.

Sprawdź ofertę pomp ciepła firmy Mitsubishi Electric

Parametry wydajności dla wskaźników COP i EER są wyznaczane tylko w jednym punkcie pomiarowym w trybie pełnego obciążenia.

 

Pomiar wydajności tylko w jednym punkcie pomiarowym w trybie chłodzenia i grzania

Zoptymalizowany pomiar wydajności w czterech punktach pomiarowych w trybie chłodzenia i grzania

Od 01.01.2013 r. w myśl normy DIN EN14825 parametry mocy dla wskaźnika SEER i SCOP ustala się w czterech różnych punktach pomiarowych.

W zależności od przebiegu temperatur w klimacie odniesienia, w Strasburgu punkty pomiarowe mają różne wagi w celu odwzorowania efektywności energetycznej urządzenia w możliwie jak najbardziej realistycznych warunkach.

Ponadto uwzględnia się:

  • zużycie przy wyłączonym termostacie;
  • tryb czuwania;
  • ogrzewanie miski korbowej.
Zoptymalizowany pomiar wydajności w czterech punktach pomiarowych w trybie chłodzenia i grzania

Obliczona wartość SCOP mieści się w grupie lot 1 przy obliczaniu sezonowej wydajności w trybie grzania (ηs). W zależności od zastosowanego nośnika energii, urządzenia grzewcze do ogrzewania pomieszczeń muszą spełniać określone wymagania minimalne.

W odniesieniu do pomp ciepła poprzeczka jest ustawiona znacznie wyżej niż w przypadku innych technologii. Do klasyfikacji w zakresie efektywności energetycznej w grupie lot 2 znaczenie ma efektywność energetyczna przygotowania CWU (ηwh).

W przypadku Lot 6 i Lot 21 (klimatyzatory pokojowe i pompy ciepła powietrze-powietrze o mocy powyżej 12 kW) współczynniki sezonowej efektywności energetycznej ηsc i ηsh obliczane są na podstawie wskaźników SEER i SCOP.

Zapoznaj się z unikalną technologią wymiany ciepła opracowaną przez firmę Mitsubishi Electric

Dokumentacja produktów na publicznej stronie internetowej

Producenci zobowiązani są do udostępniania kart katalogowych ErP o wszystkich swoich produktach na publicznej stronie internetowej.

Dane, które muszą zawierać karty katalogowe, różnią się zależnie od Lot. Legenda do przykładowej karty katalogowej opisującej tryby ogrzewania i chłodzenia klimatyzatora pokojowego znajduje się tutaj.

Przykładowa dokumentacja

Kierując się naszym hasłem Changes for the Better, nieustannie rozszerzamy naszą ofertę w zakresie klimatyzacji i wentylacji. Wszystkie nasze systemy gwarantują energooszczędną i cichą eksploatację, zapewniając długotrwałą satysfakcję.

Codziennie pracujemy nad tym, aby już dzisiaj spełniane były wymagania dnia jutrzejszego. Pod względem komfortu, sprawności i trwałości Mitsubishi Electric jest optymalnym wyborem.

Źródło i zdjęcia: Mitsubishi Electric