Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Funkcja autoadaptacji w pompach ciepła Ecodan a efektywność systemu grzewczego

Regulacja temperatury zasilania z jaką działa pompa ciepła jest jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na efektywność systemu grzewczego.

Funkcja autoadaptacji w pompach ciepła Ecodan a efektywność systemu grzewczego
Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems) Pompy ciepła
pl.mitsubishielectric.com
Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems) Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
22 468 27 50
Krakowiaków 44, 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W trybie autoadaptacji zmiana temperatury zasilania instalacji grzewczej jest ustawiana na podstawie rzeczywistej (zmierzonej bezprzewodowym termostatem) oraz szacunkowej przyszłej temperatury w pomieszczeniu, temperatury zewnętrznej oraz reakcji budynku wraz z instalacją zapisanej w pamięci modułu wewnętrznego pompy ciepła Ecodan.

W przypadku zbyt szybkiego osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu, wskutek za wysokiej temperatury zasilania, pompa ciepła zapamięta informację o takiej sytuacji, aby w przyszłości do niej nie dopuścić. Tryb autoadaptacji eliminuje problemy związane z błędnie zaprogramowaną pompą ciepła, np. źle wytyczoną krzywą grzewczą, której ustawienie jest elementem kluczowym każdej instalacji.

Wielokrotnie okazuje się, że ustawiona przy instalacji systemu krzywa grzewcza nie jest tą właściwą. W takiej sytuacji krzywą należy korygować, np. poprzez przesunięcie jej do góry, gdy w domu jest zbyt zimno, lub – odpowiednio w dół, gdy jest zbyt ciepło.

Ten problem całkowicie eliminuje jednak tryb autoadaptacji Mitsubishi Electric. Automatyka pompy ciepła decyduje, jakie powinny być właściwe, najefektywniejsze temperatury zasilania by zapewnić komfortowe osiąganie temperatury wewnętrznej zadanej przez użytkownika.

Logika pracy funkcji autoadaptacji
Logika pracy funkcji autoadaptacji
Logika pracy funkcji autoadaptacji



Do poprawnego działania i uruchomienia trybu autoadaptacji w pompach ciepła Mitsubishi Electric Ecodan wymagany jest pomiar temperatury wewnętrznej. Pomiaru tego można dokonać na trzy różne sposoby, tzn. wykorzystując bezprzewodowy termostat pomieszczeniowy nadajnik + odbiornik, główny sterownik pompy ciepła przeniesiony do pomieszczenia lub czujnik temperatury TH1.

źródło i zdjęcia: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems)