Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Wpływ ocieplenia domu na jego mikroklimat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Skuteczna termoizolacja jest gwarancją, iż temperatura w domu nie będzie ulegać gwałtownym zmianom. Za optymalne warunki uznaje się temperaturę w granicach 19-22°C oraz wilgotność w przedziale od 40 do 60%. Jakie rozwiązania wykorzystać, by zapewnić takie warunki w swoim domu.

Izolacja termiczna a skoki temperatury

Jednym z lepszych materiałów, który pomaga utrzymać prawidłową temperaturę w pomieszczeniu, jest szklana wełna mineralna. Układana jest zarówno jako ocieplenie ścian zewnętrznych, jak i dachów skośnych. Izolację z wełny mineralnej z powodzeniem stosuje się również przy ocieplaniu stropów. To uniwersalny i w pełni bezpieczny materiał, który pozwala utrzymać odpowiedni mikroklimat wewnątrz budynku. Dlaczego? Przede wszystkim wełna doskonale izoluje, ponieważ zbudowana jest z silnie splątanych i sklejonych włókien. Ma także właściwości paroprzepuszczalne, ułatwia więc odprowadzanie wilgoci na zewnątrz ocieplonej powierzchni poprzez swobodny przepływa pary wodnej z wewnętrznych stref przegrody na zewnątrz. Dzięki temu wilgoć nie zatrzymuje się w pomieszczeniach. Wełna gwarantuje idealne dopasowanie każdego kolejnego elementu (jest elastyczna), co zdecydowanie ułatwia pracę. Ma również doskonałe właściwości akustyczne, dobrze tłumi wszelkie nieprzyjemne odgłosy pochodzące z zewnątrz.

Mineralna wełna szklana URSA OPTIMUM 37
Mineralna wełna szklana URSA OPTIMUM 37 fot. URSA

Optymalna temperatura dzięki termoizolacji

Prawidłowo wykonana termoizolacja zapewnia utrzymanie stałej temperatury i minimalizuje koszty, które trzeba ponieść, by utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. W porze letniej termoizolacja powstrzymuje szybkie nagrzewanie się ścian. W budynkach nieocieplonych proces ten kończy się szybkim przenikaniem ciepła przez ścianę i nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń wewnątrz domu. Warto wiedzieć, że ściany budynku są doskonałym magazynem ciepła, który w przypadku braku termoizolacji oddaje całą swą temperaturę do wewnątrz budynku. Termoizolacja wykonana z wełny mineralnej ma za zadanie minimalizować ten efekt.

Korzyści płynące z lepszej termoizolacji

Decydując się na wykorzystanie najlepszej jakości materiałów do izolacji termicznej, obniżamy rachunki za ogrzewanie. Nie jest to jednak jedyna zaleta ocieplenia budynku. Brak termoizolacji powoduje szybkie straty ciepła i wymaga utrzymania wysokiej temperatury wody potrzebnej do zasilania grzejników. Bardzo często przekracza ona 60 stopni Celsjusza i przyczynia się do zbyt gwałtownego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Wraz ze wzrostem temperatury spada wilgotność. Utrzymywanie wilgotności na poziomie poniżej 40%, wiąże się z wieloma problemami:

  • należą do nich np. problemy z częstymi infekcjami dróg oddechowych,
  • problemy skórne
  • alergie wśród domowników.

Z drugiej strony zbyt duża wilgotność, która pojawia się w momencie, gdy pomieszczenia ulegają szybkiemu wychłodzeniu i nie odprowadzają pary wodnej na zewnątrz, to również niepożądana sytuacja. Często powoduje ona skraplanie się pary wodnej na oknach i niebezpieczne wykwity pleśni i grzyba. Nadmierna wilgotność ma również destrukcyjny wpływ na tynki gipsowe i drewniane elementy, osłabiając konstrukcje. Dlatego tak ważna jest wspomniana paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego i „oddychanie” murów – to najlepszy sposób zapobiegania powstawaniu grzybów.

Kluczowe znaczenie mają także właściwości hydrofobowe szklanej wełny mineralnej, które sprawiają, że materiał nie chłonie wody, wewnętrzna warstwa ściany nie ulega zawilgoceniu i nie staje się środowiskiem idealnym dla rozwoju drobnoustrojów.

Mineralna wełna szklana URSA HOME 33
Mineralna wełna szklana URSA HOME 33 fot. URSA

Wybór wełny do wykonania termoizolacji budynku

Należy jednak pamiętać, że nie każda termoizolacja jest gwarantem dobrego ocieplenia domu. Wiele produktów dostępnych na rynku nie będzie w stanie sprostać wysokim wymaganiom jakościowym. Korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, takich jak produkty z serii URSA GLASSWOOL, zyskujemy optymalny współczynnik przewodzenia ciepła oraz jakość potwierdzoną licznymi certyfikatami, która pomaga spełnić warunki w zakresie izolacyjności dla ścian i dachów. Wełna mineralna to produkt niepalny – jest wiec materiałem idealnym do termoizolacji dachów skośnych i ścianek działowych. Wełny URSA dostępne są w wielu grubościach i charakteryzują się uniwersalnością, można więc stosować je do murów postawionych w różnych technologiach, halach stalowych czy konstrukcjach drewnianych. Stosowanie takich produktów to nie tylko odpowiedni mikroklimat w domu, ale także niski koszt wykonania ocieplenia budynku i inwestycja w energooszczędność.

Mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL 35 R
Mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL 35 R fot. URSA

Zastosowanie wysokiej jakości szklanej wełny mineralnej sprzyja poprawie mikroklimatu budynku – pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgoć, zapewniając idealne warunki dla domowników. Prawidłowe wykonanie termoizolacji na ścianach, podłogach, stropach i dachach gwarantuje nie tylko niskie rachunki za ogrzewanie, ale także brak nieprzyjemnych i szkodliwych wahań temperatury.

źródło i zdjęcia: URSA

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum