Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wylewka samopoziomująca - zalety i prawidłowa aplikacja

By podłoga cieszyła oko atrakcyjnym wyglądem i nie ulegała uszkodzeniom podczas eksploatacji, należy dobrać odpowiedni podkład podłogowy. Z pomocą przychodzą wylewki samopoziomującej w łatwy sposób usuniemy wszelkie nierówności i ubytki, które prędzej czy później dałyby o sobie znać.

Wylewka samopoziomująca - zalety i prawidłowa aplikacja
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie jest zastosowanie wylewki samopoziomującej?
  • O czym pamiętać przygotowując wylewkę?
  • Jak przygotować wylewkę do aplikacji?
  • Jak wykonać wylewkę pod panele podłogowe?
  • Jak wykonać wylewkę pod drewniany parkiet?
  • Jak wykonać wylewkę pod wykładziny?

Zastosowanie wylewki samopoziomującej

Wylewki samopoziomujące są niezastąpione przy wykończeniach parkietem lub panelami, gdzie uzyskanie równej i wypoziomowanej powierzchni ułatwia i przyspiesza układanie wykończenia. Samopoziomy sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest wyrównanie poziomu posadzki z pomieszczeniami, w których są wykończenia o innej grubości np. płytki lub cienka wykładzina. W przypadku wykładzin nierówne podłoże będzie wpływało zarówno na estetykę wykończenia podłogi, jak i na jej trwałość. Wykładzina będzie podatna na szybsze zużycie podczas eksploatacji i miejscowe uszkodzenia. Równy, gładki i mocny podkład gwarantuje trwałe przyklejenie wykładziny odpowiednimi klejami. Duże znaczenie ma także to, że wylewki samopoziomujące mają dużo niższe pH od tradycyjnych jastrychów cementowych. Dzięki temu nie zachodzi reakcja pomiędzy klejem a alkalicznym podłożem i klej nie wydziela żadnych szkodliwych substancji będących wynikiem reakcji.

Rozprowadzanie masy samopoziomującej
Masa samopoziomująca doskonale uzupełnia wszelkie ubytki i nierówności podłogi fot. Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

O czym pamiętać przygotowując wylewkę?

Wylewkę samopoziomującą aplikuje się w konsystencji płynnej, dzięki czemu zaprawa dokładnie wypełnia wszelkie zagłębienia. Jednak, aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy pamiętać o:

  • Dobraniu odpowiedniej zaprawy do rodzaju wykończenia (np. podłogi pływające – panele i płyty winylowe – wymagają innego podkładu niż rozwiązania, w których okładzina jest przyklejana do podłoża).
  • Dobraniu odpowiedniego preparatu gruntującego.
  • Użyciu odpowiedniej ilości wody do przygotowania produktu.
Aplikacja wylewki samopoziomującej
Odpowiednia konsystencja wylewki gwarantuje zachowanie deklarowanych parametrów produktu fot. Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Przygotowanie wylewki do aplikacji

Dla trwałości i jakości tworzonej wylewki istotną rolę odgrywa jej przygotowanie. Dlatego przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z informacjami o produkcie i dobrać odpowiednie proporcje.

W informacjach o produkcie podany jest przedział ilości wody, jaką powinniśmy dodać do mieszanki, by uzyskać rekomendowaną konsystencję. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy zbyt gęstej masie rozpływanie będzie utrudnione, a powierzchnia podkładu może być nierówna. Z kolei dodanie zbyt dużej ilości wody spowoduje, że zaprawa będzie się segregować – mówi Krzysztof Burza, ekspert WEBER.

W zweryfikowaniu czy konsystencja zaprawy jest odpowiednia pomoże wykonanie testu rozpływności.

Tester to płytka z nadrukowaną w postaci okręgów miarką oraz pierścień, do którego wlewa się przygotowaną zaprawę. Po jego podniesieniu należy odczekać aż masa przestanie się rozpływać, a następnie wykonać pomiary i porównać je z danymi technicznymi produktu, Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego testera, możemy wykonać pierścień samodzielnie z rurki PCV o średnicy 75 mm i długości 36 mm, a zamiast płytki użyć zwyklej foliidodaje ekspert WEBER.

Test rozpływności wylewki samopoziomującej
Test rozpływności wylewki samopoziomującej fot. Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Jak wykonać wylewkę pod panele podłogowe?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów podłóg są panele. To rozwiązanie niedrogie, a na dodatek łatwe i szybkie w realizacji. Produkt, który jest dedykowany takim rozwiązaniom to weber.floor POZIOM o bardzo dobrej przyczepności, dzięki której można wykonywać wylewki o grubości od 2 do 20 mm. Ruch pieszy dozwolony jest już po upływie ok. 4-6 godzin, natomiast przed przystąpieniem do kolejnych prac należy odczekać od 7 do 14 dni.

Rozprowadzanie wylewki samopoziomującej
Rozprowadzanie wylewki samopoziomującej fot. Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Jak wykonać wylewkę pod drewniany parkiet?

Parkiety czy deski lite, których montaż polega na przyklejeniu ich do podłoża, wymagają już innych wylewek. Powinny one cechować się większą wytrzymałością, jak np. weber.floor 4310. To produkt pełniący funkcje jastrychu i zaprawy samopoziomującej, który jest wzmocniony specjalnymi włóknami, działającymi jak zbrojenie. Można go układać warstwą od 2 mm do 50 mm. To produkt, który bardzo dobrze się rozprowadza, dzięki czemu polecany jest do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie wymagane jest dokładne wypełnienie przestrzeni pomiędzy rurkami. Do montażu parkietu bądź desek można przystąpić po czasie od 7 do 21 dni, w zależności od grubości wylewki.

Dla chcących skrócić ten czas poleca się zastosowanie weber.floor 4320. To również wylewka o szerokim zakresie aplikacji – od 2 do 50 mm, która jest wzmocniona włóknami polipropylenowymi i cechuje się wysoką wytrzymałością. Dzięki zastosowaniu technologii Self Drying jest produktem szybkowiążącym, co znacznie skraca czas, jaki należy odczekać przed przystąpieniem do kolejnego etapu. Wykończenia jak wykładziny PVC można układać już po 1-2 dniach, natomiast przed położeniem parkietu drewnianego czy desek litych wylewka powinna „odczekać” minimum 7 dni.

Rozprowadzanie wylewki samopoziomującej za pomocą pacy
Rozprowadzanie wylewki samopoziomującej za pomocą pacy fot. Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Jak wykonać wylewkę pod wykładziny?

Jeśli podłoga ma być wykończona wykładziną PVC lub przyklejanymi panelami LVT, rekomendowanym produktem jest samopoziomująca masa szpachlowa weber.floor 4020. Dzięki niskiej alkaiczności zaprawy, gotowa wylewka będzie świetnie wiązać ze wszystkimi klejami do wykładzin. Można tworzyć z niej wytrzymałą posadzkę o grubości od 1 do 10 mm. Co więcej, jest to produkt szybkowiążący. Do układania wykładziny można przystąpić już po 24 godzinach.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber