Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu ciepłej wody użytkowej

Temat jakości wody kranowej co jakiś czas powraca, często w kontekście ekologii - pijąc wodę kranową oszczędzamy planecie kolejnych ton plastikowych butelek. Co jednak zrobić, gdy z kuchennej lub łazienkowej baterii zaczyna lecieć woda o nieprzyjemnym zapachu? Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, a niektóre są łatwe do wyeliminowania.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu ciepłej wody użytkowej
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
kospel.pl
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu wody?

Posiadasz ? Jeżeli posiadamy zbiornik na ciepłą wodę lub podgrzewacz, to powód może być prosty - nie zużywamy wody na bieżąco, więc zaczynają rozwijać się w niej bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu. Jeżeli jednak mam pewność, że woda w twoim zbiorniku nie jest zastana, należy sprawdzić, kiedy ostatnio wymieniana była anoda magnezowa.

Stan anody jest tu kluczowy, znaczne ubytki na jej strukturze oznaczają, że konieczna jest wymiana. Być może osadziły się na niej mikroorganizmy powodujące dziwny zapach wody.

Jeśli problem nie ustępuje, należy wyjąć anodę i zakorkować otwór. Obserwujmy wodę przez kilka dni – w trakcie testu zbiornik jest pozbawiony ochrony przed korozją, dlatego tak ważne jest sprawne działanie. Woda w zależności od pochodzenia może różnić się składem, natężeniem składników mineralnych. Zamieniamy więc anodę magnezową na anodę tytanową nazywaną też elektroniczną. Brak konieczności systematycznych wymiany anody tytanowej niesie za sobą komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Brak poprawy stanu wody po wykonaniu wyżej wymienionych kroków oznacza, że problem nie jest tak prosty do zidentyfikowania i konieczne będzie wezwanie fachowca.

Jak utrzymać higienę zbiornika na wodę?

Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia należy zapoznać się z zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi zawarte są porady, jak dbać o zbiornik by służył przez długie lata i dostarczał jakościową wodę dla całej rodziny.

Do podstawowych zaleceń zaliczyć można:

  • systematyczne kontrolowanie stanu anody magnezowej,
  • regularne podgrzewanie wody do 70°C w celu usunięcia z niej niepożądanych bakterii,
  • okresowe czyszczenie zbiornika – częstotliwość uzależniona jest od twardości wody, a tę czynność najlepiej zlecić zakładowi serwisowemu.

źródło i zdjęcia: Kospel