Kiedy trzeba wymienić anodę magnezową?

Zbiorniki emaliowane, służące do podgrzewania wody, wyposażone są w anody magnezowe. Jej funkcją jest zabezpieczanie urządzenia przed korozją, co znacznie wydłuża żywotność zbiornika. Anody są jednak materiałem eksploatacyjnym, co oznacza, że podlegają regularnej wymianie.

Kiedy trzeba wymienić anodę magnezową?
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak często wymieniać anodę magnezową?

Systematyczna wymiana anody magnezowej jest warunkiem utrzymania gwarancji zbiornika. Stan anody można sprawdzić samemu, bez konieczności wzywania specjalisty – należy to zrobić najpóźniej 12 miesięcy po rozpoczęciu użytkowania. Jeśli już od dłuższego czasu jesteśmy użytkownikami zbiornika wyposażonego w anodę, a jeszcze nie sprawdzaliśmy jej stanu, powinniśmy zrobić to jak najszybciej i w razie konieczności ją wymienić. Znaczne ubytki w strukturze anody świadczą o tym, że wymaga wymiany. Jeśli natomiast nie zauważymy większych zmian, może nam służyć jeszcze przez kolejne 6 miesięcy. Po upływie osiemnastu miesięcy anodę należy bezwzględnie zastąpić nową, aby zachować okres gwarancji na produkty Kospel.

Anody tytanowe - alternatywa dla anod magnezowych

Przy wymianie anody magnezowej warto zastanowić się nad alternatywą, mianowicie anodą tytanową.

Anody tytanowe, nazywane również elektronicznymi, należą do droższego rodzaju anod, ale są jednocześnie trwalsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Okres ich żywotności jest bardzo długi. Nie ulegają zużyciu, więc nie ma potrzeby regularnej kontroli, a co ważniejsze wymiany. Oprócz ceny różnią się od anod magnezowych tym, że muszą być stale podłączone do prądu – wtedy użytkownik uzyska pełną ochronę zbiornika. 

źródło i zdjęcie: Kospel