Jak działa sterownik C.O.?
W celu podniesienia komfortu domowników i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, na rynku pojawiły się sterowniki pompy - elektroniczne urządzenia, które optymalizują pracę układu grzewczego poprzez kontrolę temperatury w układzie C.O. Co to oznacza w praktyce? Ogólny mechanizm C.O. jest taki sam: w kotle wzrasta temperatura wody, co powoduje załączenie pompy i rozpoczęcie jej pracy. Sterownik do pompy C.O. umożliwia pomiar temperatury czynnika grzewczego z kotła (40°C) i rozpoczęcie pracy pompy po jej osiągnięciu. Pompa będzie działała do momentu, aż temperatura w układzie spadnie poniżej tej wyznaczonej, czyli według przykładu: 40°C. Oznacza to, że za pomocą sterownika możesz uruchamiać i wyłączać pompę – tak, aby działała w określonym zakresie temperatur.
Ten sposób kontrolowania pompy przekłada się na:
- wzrost komfortu,
- niższe rachunki za ogrzewanie,
- zabezpieczenie pompy C.O. przed zamarznięciem poza sezonem grzewczym - odpowiada za to specjalna funkcja AntiStop sterownika, dzięki której poza sezonem grzewczym pompa uruchamiana jest na 30 sekund, co 14 dni.
Jakie sterowniki dostępne są w ofercie Auraton?
- AURATON HYDRUS – sterownik pompy do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej w zależności od temperatury w układzie C.O. lub C.W.U. Może pracować w trybie automatycznym lub manualnym. Zakres temperatur do ustawienia wynosi od 20°C do 90°C, a zakres mierzonych temperatur – od 2°C do 99°C.
- AURATON S14 (URSA)- wielofunkcyjny sterownik do współpracy z C.O. i C.W.U. Współpracuje także z termo-kominkiem i nawiewowymi kotłami na paliwo stałe. Możliwe jest ustawienie temperatury w zakresie od 10°C do 85°C., a pomiar realizowany jest w zakresie od 0°C do 99°C.
- AURATON VOLANS – sterownik do automatycznego załączania i wyłączania pompy C.O – wraz z nią wymusza obieg wody w instalacji C.O. z kotłem na paliwo stałe lub gazowym bez układu sterującego pompą. Zakres temperatur do kontrolowania i ustawienia to 25°C – 55°C.
źródło i zdjęcie: Auraton