Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jakie korzyści niesie za sobą termowanie drewna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Myśląc o drewnie miękkim, takim jak sosna czy świerk, do głowy w pierwszej kolejności przychodzą wady - sęki, sinizna, skręt włókien, krzywizny, wycieki żywiczne, siedlisko grzybów. Oczekując wytrzymałości mało kto jest zainteresowany tymi gatunkami. Eksperci firmy JAF Polska opowiadają o procesie termowania drewna, które nadaje mu dodatkowych właściwości.

Jak przebiega proces termowania drewna?

Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, która polega na wygrzewaniu go w specjalnych piecach. Metoda ta wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej z Finlandii. Cały proces przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej. Drewno poddawane jest wysokiej temperaturze - między 160 a 230°C - w kłębach pary. Proces trwa zazwyczaj od 48 do 96 godzin, jednak dopiero termowanie powyżej 70 godzin gwarantuje oczekiwaną jakość drewna. Warto wiedzieć, że w wygrzewaniu nie uczestniczą żadne chemikalia. Dzięki temu otrzymujemy produkt absolutnie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

Modyfikacja termiczna znacząco poprawia właściwości drewna, ale nie każdego gatunku. Prym wiodą tutaj Termososna oraz Termoświerk. Podczas termowania, drewno zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci. Dzięki temu jest stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i może być stosowane w każdym klimacie - na zewnątrz, jak i wewnątrz. Termodrewno jest w 100% wolne od żywic, dzięki czemu raz na zawsze żegnamy lepkie plamy. Termososna oraz Termoświerk to pewny wybór na taras i elewacje, ale może być stosowane nawet w saunach. Otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego gatunku egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego - mówi Darina Lazarova, ekspert JAF Polska.

Termowane drewno ma lepsze właściwości termoizolacyjne
Termowanie polega na poddaniu drewna działaniu wysokiej temperatury fot. Lunawood/JAF Polska

Jakie właściwości zyskuje drewno w procesie termowania?

Wizualnie Termoświerk posiada łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką jakość. Podczas termowania, oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie. Zmiana koloru zachodzi w całym przekroju drewna, co oczywiście ułatwia późniejszą obróbkę i długotrwałą eksploatację. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla organizmów żywych takich jak szkodniki, grzyby i bakterie. Dlatego jest odporne na korozję biologiczną. Drewno traci na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Redukujemy wilgotność do bezpiecznych 4-6%, a właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%.

Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów i dla różnych gatunków drewna. Niestety nie wszystkie z nich są znormalizowane oraz zgodne z opatentowaną metodą produkcji ThermoWood, przez co nie gwarantują tych samych efektów. Najwyższą jakość produktów rozpoznamy po znaku towarowym ThermoWood®. Symbol ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA) - zwraca uwagę Darina Lazarova z firmy JAF Polska.

Termodrewno pięknie patynuje i z czasem zyskuje srebrzysty połysk. Jeśli nie przeszkadza nam ten w zupełności naturalny odcień - nie musimy bawić się w żadną dodatkową impregnację. Kolor i strukturę możemy podkreślić oraz utrwalić poprzez olejowanie. Deski zamocujemy przy pomocy niewidocznego systemu montażu Profix 2.

Kolor termowanego drewna jest bardziej szlachetny z powodu karmelizacji cukru zawartego w drewnie
Termowane drewno jest mniej wilgotne oraz cechuje się lepszą termoizolacją fot. Lunawood/JAF Polska

Termowane drewno jest przyjazne środowisku

Odpowiednio zastosowane ciepło i para wystarczą, aby zamienić drewno w trwały oraz efektowny materiał budowlany. Pod koniec okresu użytkowania Thermowood, będąc produktem czysto naturalnym, może zostać spalone i zamienione na bioenergię lub poddane recyklingowi. Co więcej, materiały posiadające skandynawską etykietę ekologiczną Nordic Swan, spełniają kryteria budownictwa ekologicznego. Oznacza to, że są wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Miłe w dotyku gołą stopą, dobre dla człowieka i obojętne dla środowiska.

Termoświerk świetnie nadaje się do prac ogrodowych. Przykładem może być podbitka w domku narzędziowym.

Podstawą bycia ekologicznym jest bycie trwałym. Na potwierdzenie jakości Termososna i Termoświerk od Lunawood spełniają normę ISO 9001, posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a nawet prawo do używania fińskiego godła i flagi. Drewno pochodzi z europejskich obszarów, co skraca logistykę i ogranicza ślad węglowy. Cały łańcuch dostaw jest zrównoważony i kontrolowany, a wszystkie produkty oczywiście powstają w Finlandii. 

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum