Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno przed ogniem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Ochrona przeciwpożarowa jest nie tylko odgórnym wymogiem w trakcie budowy domu. Drewniany taras, elewację czy wiatę parkingową również powinniśmy powinniśmy zabezpieczyć przed niszczącym wpływem ognia. W jaki sposób należy chronić drewniane elementy domów przed szkodliwym działaniem promieni UV i potencjalnym zagrożeniem pożarowym? Na to pytanie odpowie Marcin Schmidt, ekspert firmy JAF Polska.

Wcześniej w procesie budowania używano przede wszystkim drewna - królowało ręcznie obrabiane i surowe lite oraz domy kryte strzechą. Niestety, tego typu budynki zajmowały się ogniem w mgnieniu oka, a o klasyfikacji NRO nikt nie słyszał. Choć drewno jest materiałem palnym, w zależności od jego konkretnej klasy oraz zabezpieczenia, swoją odpornością na ogień potrafi przewyższyć beton i stal. Drewno jest doskonałym izolatorem, nie tak łatwo poddającym się wysokiej temperaturze - nagrzewa się wolniej niż beton i jest dłużej nośne niż np. konstrukcja ze stali.

Klasyfikacja NRO w praktyce

Jak tłumaczą eksperci firmy JAF Polska: Klasyfikacja NRO w sposób obiektywny i miarodajny określa stopień oraz możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Porządkuje elementy pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków oraz materiały, z których zostały wykonane. Choć w jej skład wchodzi wiele różnych klas ogniowych, istnieją bardzo proste reguły ułatwiające ich zrozumienie. W tym celu powstała Euroklasa, która jest kombinacją trzech oznaczeń: klasy podstawowej i dwóch uzupełniających.

Najbezpieczniejszym wyborem jest produkt klasy podstawowej A1, A2 i B. Klasy C, D, E oraz F nie zapewniają właściwej ochrony. Warto wiedzieć, że od ognia groźniejszy bywa dym. Dlatego wyróżniamy 3 klasy emisji dymu (smoke s1-s3), gdzie s1 oznacza prawie jego brak, s2 średnią ilość, a s3 intensywne dymienie. To samo dotyczy płonących kropli (droplet d0-d2), które oprócz poparzeń skóry, przyśpieszają rozwój pożaru. Przy oznaczeniu d0 nie występują, natomiast d2 oznacza ich nadmiar. Przykładowo: drewno w klasie niepalności B-s1d0 to materiał, który nie emituje dymu, ani płonących kropli.

Malowanie i impregnacja przeciwogniowa 2w1

Jeżeli chcielibyśmy by nowa pergola, drewniany taras lub ażurowa elewacja były odporne na ogień - warto zadbać o to jeszcze na etapie kupna materiałów. Możemy skorzystać z usługi maszynowego malowania połączonego z impregnacją przeciwogniową, którą oferuje JAF Polska. Usługa obejmuje tarasy i elewacje wykonane z modrzewia syberyjskiego lub świerku, łaty, drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24, KVH® i BSH.

W ramach usługi impregnacji uzyskujemy zabezpieczenie w klasie B-s2d0, a nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze. Wszystko zależy od zapotrzebowania oraz ilości użytego środka. Dla większości klientów w zupełności wystarcza B-s2d0. Pamiętajmy, że do zastosowań zewnętrznych, impregnację należy połączyć z maszynowym malowaniem lazurą. Oprócz jednolitego i pięknego koloru, malowanie zamyka drewno. W ten sposób zabezpieczamy deski przed wymywaniem impregnatu, który nie łączy się na stałe ze strukturą drewna. Malowanie kolorową lazurą chroni drewno również przed niekorzystnym wpływem promieni UV. Natomiast nie wymaga tego zaimpregnowany materiał do zastosowań wewnętrznych. — tłumaczy Marcin Schmidt, ekspert JAF Polska

Uniepalnione drewno, w zasadzie nie wydziela dymu, dzięki temu wydłuża się czas potrzebny do opuszczenia budynku. Impregnacja jest jednorazowa, nie wymaga ponawiania. Inwestujemy raz, a ochronę mamy na lata.

JAF Polska oferuje 7 kolorów lazury

W ofercie malowania maszynowego JAF Polska do wyboru mamy aż 7 kolorów lazury. Każdy z nich jest ekologiczny i ma atest bezpieczeństwa, tak samo jak drewniane zabawki dla dzieci. Nałożona maszynowo powłoka jest cienkowarstwowa oraz pozostawia widoczny rysunek drewna. Dzięki temu jest także bardzo elastyczna, pracując harmonijnie razem z deską. Nie kruszy się, nie łuszczy i nie odpryskuje. Dzięki temu możemy ją odnowić bez szlifowania oraz czasochłonnego usuwania starej powłoki.

Dzięki impregnacji uzyskujemy zabezpieczenie w klasie B-s2d0, a nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze
Dzięki impregnacji uzyskujemy zabezpieczenie w klasie B-s2d0, a nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze

Lazurę na bazie wody poddajemy renowacji zależnie od stopnia jej zużycia, zazwyczaj nie częściej niż raz na 2 lata. Niezależnie od tego, czy zależy nam na impregnacji zanurzeniowej NRO - malowanie maszynowe to dobra metoda na taras w indywidualnym kolorze. W ten sposób wygodnie dopasujemy go do kolorystyki np. na elewacji lub stolarki. Możemy wybierać spośród odcieni dębu, modrzewia, orzecha oraz szarości. W ofercie dostępny jest również wariant bezbarwny, który ze względu na brak pigmentacji nie chroni desek przed UV. W opcji malowania z impregnacją - ostateczny kolor jest zawsze nieco ciemniejszy, jednak realistyczne próbniki ułatwią nam podjęcie decyzji.

Malowanie maszynowe i impregnacja NRO to usługa uniwersalna. Dzięki nim bez problemu zadbamy o estetykę i ochronę małej architektury. Wiata, pergola, przepierzenie, garaż - każdy wybierze coś dla siebie. Dużym powodzeniem cieszą się także deski o przekroju rombu, tworzące lekkie i finezyjne elewacje ażurowe. Nie traćmy czasu na ręczne malowanie, zamawiajmy gotowy materiał i od razu przystępujmy do montażu. Czas to pieniądz, a najcenniejszy jest zawsze święty spokój.

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum