Powietrze jest podstawowym elementem naturalnego środowiska życia człowieka. Chociaż go nie widzimy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych.
Dlatego warto zadbać o to, aby świeżego powietrza nie zabrakło również w naszych domach, a jego skład był dla nas korzystny. Wymiana zużytego powietrza na świeże to zadanie wentylacji, ale żeby wentylacja mogła działać prawidłowo, potrzebny jest zarówno nawiew świeżego powietrza z zewnątrz jak i wywiew zużytego powietrza na zewnątrz.
Funkcję nawiewu spełnia nawiewnik, który nie tylko zapewnia kontrolowany przepływ powietrza do pomieszczeń, ale może również oczyszczać je z zanieczyszczeń i tłumić zewnętrzne hałasy. Tylko które z dostępnych rozwiązań wybrać?
Akustyka i filtracja
Nawiewniki linii Urbino i Akustik osiągają tłumienie akustyczne na poziomie aż 48 dB. Do tego zapewniają automatyczne sterowanie przepływem powietrza z możliwością sterowania ręcznego, a w przypadku Urbino – filtrację powietrza.
Wymienny filtr antysmogowy i antyalergiczny Urbino filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza. Nawiewniki Urbino i Akustik to urządzenia przeznaczone do montażu na szczelinach w oknach PVC, drewnianych lub aluminiowych.
Innowacyjny montaż i nowoczesne wzornictwo
W nawiewnikach Insolio kanał, którym powietrze przedostaje się do pomieszczeń został umieszczony pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem. To oznacza, że podczas montażu unikniemy frezowania szczelin w ramie. Dzięki temu urządzenie nie wpływa na parametry termiczne i akustyczne okna.
Insolio to nawiewnik o modułowej konstrukcji z czterema kasetami o różnych funkcjach do wyboru. Dostępny również z filtrem antysmogowym i antyalergicznym oraz w wersji przeznaczonej do montażu w nowoczesnych drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz w oknach z roletą zewnętrzną.
Nowość!
Nawiewnik ścienny Puro łączy znakomitą akustykę ze skuteczną filtracją powietrza w zupełnie nowym rozwiązaniu. Puro doskonale radzi sobie ze skutecznym tłumieniem dźwięków na poziomie 57 dB, wydajnym przepływem powietrza i dokładną filtracją zanieczyszczeń dzięki filtrowi klasy F7!
Co więcej, jest całkowicie niewidoczny na elewacji budynku i niemal niezauważalny wewnątrz za sprawą ukrytej w bocznej szpalecie czerpni i nowoczesnej formie regulatora. A to nie koniec nowości!
Systemy wentylacyjne Brevis
Nawiewnik jest ważnym ale niejedynym elementem systemu wentylacyjnego. Niezbędny jest również wywiew, który umożliwi optymalny przepływ powietrza przez pomieszczenie.
Sprawną i energooszczędną wentylację uzyskamy decydując się na system sterowany potrzebami użytkownika, czyli wentylację DCV (Demand Controlled Ventilation). System wentylacyjny DCV jest korzystną alternatywą dla rekuperacji, nie tylko ze względu na koszt inwestycji.
W przypadku budynków wyposażonych w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną takie rozwiązanie jest szczególnie uzasadnione ekonomicznie.
źródło i zdjęcie: Brevis