Dlaczego odpowiedni poziom składników mineralnych w organizmie jest ważny?
W trakcie długotrwałego wysiłku tracimy duże ilości magnezu, wapnia, sodu i potasu, a także wiele innych minerałów i witamin.
Niedobory przekładają się na wydłużony okres regeneracji, a także skurcze mięśni, w skrajnych przypadkach także na zaburzenia pracy mięśnia sercowego.
Dłużej też mamy zakwasy, a siła nie wraca tak szybko jak byśmy sobie życzyli.
Utracone minerały należy jak najszybciej uzupełnić, np. mineralizowaną wodą.
Niewiele osób wie, że zamiast kupować w sklepie butelkowaną wodę, można zamontować filtr kuchenny, który nie tylko oczyści naszą kranówkę, ale też wzbogaci w konkretne minerały, np. wspomniany magnez, tak ważny dla sportowców.
Takimi filtrami są np. urządzenia filtrujące do wody austriackiego producenta BWT, który sponsoruje skoczków narciarskich i Formułę 1.
Aby szybko uzupełnić poziom płynów i elektrolitów polecane są izotoniki.
Niestety oferowane w sprzedaży napoje izotoniczne często zawierają niepotrzebne barwniki, konserwanty czy substancje słodzące.
Lepiej taki izotonik przygotować samemu - wystarczy do wody dodać miód i odrobinę soli a następnie wcisnąć sok z cytryny i gotowe!
Na pewno skuteczne i dużo zdrowsze niż kolorowe napoje w butelkach.
Zadbajmy tylko najpierw o jakość wody, aby cieszyć się pełnią właściwości naszego napoju.
Jonizacja wody dla osób aktywnych fizycznie
Innym urządzeniem wartym polecenia jest jonizator wody. To urządzenie, które usuwa sole pierwiastków zakwaszających wodę, zmieniając pH wody z kwaśnego czy neutralnego (poniżej 7,5 pH) na zasadowe (8-9,5 pH).
Dlatego też taka woda nazywana jest zjonizowaną, zasadową lub alkaliczną. Jak wpływa to na jakość wody i dlaczego jest korzystne?
Najważniejsze zalety wody zjonizowanej dla osób aktywnych fizycznie:
- zawiera ona więcej tlenu niż zwykła woda, co przy regularnym stosowaniu poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu,
- neutralizuje wolne rodniki, które powstają w trakcie intensywnego i wyczerpującego wysiłku, zatem szybciej zwalcza zakwasy i przyspiesza regenerację,
- ma mniejsze napięcie powierzchniowe i buduje mniejsze struktury molekularne, dzięki czemu jest lepiej wchłaniana i szybciej nawadnia organizm,
- dzięki zasadowemu odczynowi szybciej neutralizuje pozostałości kwasowe i usuwa toksyny,
- nie zawiera jonów rozpuszczonych soli kwaśnych (chloru, siarki, fosforu, etc.), które pozostają w wodzie kwaśnej. Dlatego zmniejsza się zakwaszenie organizmu, a tym samym wzmacnia się odporność organizmuna choroby.
Pamiętajmy, że do prawidłowego procesu trawienia potrzebne jest kwaśne środowisko.
Oznacza to, że nie powinniśmy wodą jonizowaną popijać posiłków i suplementów czy odżywek.
źródło i zdjęcia: Alaska