Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu montażu Aluthermo® QUATTRO?
Oryginalne akcesoria Aluthermo® nie tylko umożliwiają szybki montaż izolacji, ale przede wszystkim, gwarantują jej wyjątkową szczelność. W przypadku ścian z konstrukcji szkieletowej, Inwestor może spotkać się z dwoma zasadniczymi wyzwaniami. Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z ograniczoną ilością miejsca na izolację konstrukcji ściany.
Po drugie, ważne jest, by zaizolowana ściana była jak najdłużej szczelna dla utraty energii (nie tracąc parametru izolacyjności) przez cały okres użytkowania budynku. W takiej sytuacji, aby sprostać powyższym oczekiwaniom, można zastosować Aluthermo® QUATTRO. Dzięki cienkiej, 1 cm grubości, izolacja znacznie poprawia parametr izolacyjny ściany, nie tracąc powierzchni użytkowej budynku (od wewnątrz).
W tym przypadku, materiał zastępuje również paroizolację. Zastosowane w budowie izolacji materiały i sposób ich połączenia, gwarantują bardzo dobrą szczelność, a izolacja pozostaje nieprzepuszczalna dla powietrza - nie kondensując pary wodnej. Uzyskana dzięki Aluthermo® QUATTRO szczelność, pozwala Inwestorowi utrzymać pożądaną temperaturę w budynku, przy niskim zużyciu energii.
Przekłada się to na znacznie niższe nakłady finansowe na ogrzewanie. W przypadku ścian murowanych, sytuacja wygląda podobnie. Wykonując izolację od wewnątrz, nie tracimy powierzchni użytkowej, szczególnie przy remontach oraz w sytuacjach gdy nie mamy możliwości docieplenia od zewnątrz np. w budynkach zabytkowych, przy zdobionych elewacjach.
Istnieje również możliwość ocieplania ściany z Aluthermo® od strony zewnętrznej. Przy tego typu rozwiązaniu, materiał możemy zabudować wyłącznie tzw. suchą zabudową (np. kamień elewacyjny, panele lub płyty, deska elewacyjna). Aluthermo® nie stosujemy bezpośrednio pod tynkowanie.
Od wewnątrz, Aluthermo® QUATTRO można montować bez przerw i szczelin, zapewniając wysoką szczelność przegrody. Materiał montuje się bezpośrednio do listew drewnianych lub konstrukcji aluminiowej o grubości min. 25 mm. Proces montażu jest szybki, a potencjalne mostki termiczne zostają wyeliminowane. Od zewnątrz, Aluthermo® QUATTRO można montować bez przerw i szczelin, bezpośrednio do konstrukcji, z pustką powietrzną pomiędzy ścianą, a Aluthermo®.
*w układzie pomiędzy dwiema pustkami powietrznymi, osiąga R=5,70 m2 K/W, który występuje przy 20 cm tradycyjnej izolacji o λ 0, 036 W/m K (BADANIE WLIK)
Firma rekomenduje rozwijanie Aluthermo® QUATTRO w układzie poziomym lub pionowym na konstrukcji drewnianej lub aluminiowej o grubości min. 25 mm i szerokości 50 mm. Pionowe profile lub listwy powinny być zamontowane w odległości, co ok. 60 cm. Pasy izolacji Aluthermo® muszą być odpowiednio naprężone.
Konieczne jest wykonanie 5-10 cm zakładów na łączeniach izolacji oraz zaklejenia ich taśmą systemową Aluthermo®, w celu uzyskania maksymalnej szczelności izolowanej przegrody.
Izolację Aluthermo® należy zamontować do konstrukcji mechanicznie, przy pomocy zszywek lub wkrętów. Budowa materiału sprawia, że jego punktowe przebicie nie pogarsza parametru izolacyjności, a montaż mechaniczny zapewnia stabilność i brak przesuwania się oraz opadania izolacji w czasie.
Przy styku ściany np. z podłogą, sufitem czy boczną ścianą, należy wywinąć izolację Aluthermo® na min. 3 cm. i docisnąć ją listwą drewnianą lub profilem obrysowym, aby odpowiednio uszczelnić wywinięcie. WAŻNE: należy koniecznie upewnić się, że izolacja z Aluthermo® wykonana jest szczelnie.
źródło i zdjęcie: Aluthermo dystrybuowany przez PBN Invest