PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Magazyny energii Growatt z serii SPH w instalacjach fotowoltaicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W warunkach domowych oraz w niewielkich obiektach przemysłowych doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym zwiększyć samowystarczalność systemu solarnego, jest falownik hybrydowy Growatt SPH. Wraz z dobrze zaprojektowanym systemem hybrydowym, w połączeniu z zestawem akumulatorów i pozostałych niezbędnych akcesoriów, może efektywnie zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

W ofercie producenta znajdziemy falownik hybrydowy o zakresie mocy wynoszącym od 3 do 100 kW. Wraz z nim firma Growatt dostarcza akumulatory litowo-jonowe o pojemności nawet 2,56 kWh. Dzięki temu, przy modułowej konstrukcji umożliwiającej obsługę do 10 segmentów, wyniesie 25,6 kWh całkowitej pojemności. Aby skonfigurować układ, niezbędne są również inne komponenty z serii SPH, oferowane przez Growatt.

Jaką wybrać pojemność falownika i wielkość akumulatora?

Wybór pojemności falownika i wielkości akumulatora należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, jaka energia będzie nam potrzebna przy naszym stylu życia? Należy przy tym wziąć pod uwagę zarówno pobór tej energii w dzień, jak i w nocy.

Przykład obliczeniowy

Założenia: dla mocy maksymalnej 2,5 kW pobieranej w ciągu dnia i 3-godzinnego czasu pracy oraz mocy 400W wykorzystywanej w nocy i 8-godzinnym czasu pracy, przy uwzględnieniu 80% DOD (rozładowanie do 20% pojemności), wartość zapotrzebowania na energię obliczamy według wzoru:

Obliczenie zapotrzebowania na energię: (2,5 kWh x 3h) + (0,4 kWh x 8h) = 10,7kWh

Poprawka na rozładowanie akumulatorów: biorąc pod uwagę możliwości rozładowania akumulatora na poziomie 80%: 10,7kWh / 0,8 = 13,375kWh. Z tego obliczenia wynika, że pojemność magazynu energii powinna wynosić co najmniej 12,8 kWh (musimy przyjąć wielokrotność 2,56 kWh).

W tabeli znaleźć można przykładowe wartości wyliczone na podstawie zużycia w standardowych domach jednorodzinnych:

Konfiguracja układu

Moc systemu PV 3-4KW 5-8KW 10KW
Dobowe nocne zużycie energii elektrycznej 3.8-6.8KWH 5.8-12.4KWH 12-18KWH
Konfiguracja SPH3000 + 7.68KWH SPH6000TL3-BH + 12.80KWH SPH10000TL3-BH + 17.92KWH

Wybór urządzenia pomiarowego do magazynu energii

Firma Growatt oferuje trzy typy czujników:

  • Przewodowy dla falowników jednofazowych (maksymalnie 5m)
  • Licznik trójfazowy dla falowników jedno (praca z systemem 3F) oraz trójfazowych
  • Bezprzewodowy dla falowników jednofazowych
Czujnik prądu Growatt SP-CT i licznik trójfazowy. fot Growatt
Czujnik prądu Growatt SP-CT i licznik trójfazowy. fot Growatt

Najczęściej zastosowanie znajduje przewodowy czujnik prądu. Pozostałe dwa - licznik trójfazowy oraz bezprzewodowy czujnik prądu, wykorzystywane są opcjonalnie. Modelem bezprzewodowym czujnika jest Growatt SP-CT, upraszczający instalację poprzez brak konieczności stosowania przewodu komunikacyjnego. Za sprawą trójfazowego licznika możliwy jest montaż jednofazowego falownika SPH, podłączając go do sieci trójfazowej, a to dlatego, że licznik obsługuje komunikację poprzez RS485.

Wybór rejestratora danych do magazynu energii

Ważne udogodnienie dla klienta stanowi fakt, że firma Growatt oferuje bezpłatny monitoring prowadzony z wykorzystaniem własnych serwerów. Połączenie z jednym z nich opcjonalnie umożliwiają 2 dostępne rejestratory danych, modele Shine WiFi-S lub Shine Link. O tym, który z nich wybrać, klient musi zadecydować biorąc pod uwagę różne scenariusze aplikacji. W przypadku Shine WiFi-S - jak sama nazwa wskazuje - konieczne jest skonfigurowanie połączenia z routerem.

Schemat instalacji fotowoltaicznej z systemem magazynowania energii. fot. Growatt
Schemat instalacji fotowoltaicznej z systemem magazynowania energii. fot. Growatt

Z kolei Shine Link jest rejestratorem typu plug-and-play, co oznacza, że konfiguracja nie jest potrzebna. W tym systemie bowiem Lanbox łączy się z routerem za pomocą kabla sieciowego, a moduł RF łączy się z portem falownika RS232. Pomiędzy rejestratorem a Lanboxem i modułem RF zachodzi komunikacja automatyczna i bezprzewodowa (RF433).

Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej. fot. Growatt
Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej z dostępem do danych w czasie rzeczywistym. fot. Growatt

Wykorzystanie monitoringu online oferowanego przez firmę Growatt jest bardzo korzystne, bowiem pozwalana na obserwację pracy systemu w czasie rzeczywistym, a także wyświetlanie produkcji energii słonecznej, zużycia i stopnia autokonsumpcji. Takie rozwiązanie pozwala firmie na sprawne świadczenie zdalnych usług serwisowych, które gwarantują bezawaryjne działanie systemu.

Urządzenia przełączające ATS w magazynach energii

Jedną z zalet falownika SPH jest funkcja zasilania awaryjnego (EPS). Oczywiście, w związku z tym konieczne jest zastosowanie dodatkowego urządzenia przełączającego: jednofazowego ATS-S lub trójfazowego ATS-T, którego zadaniem będzie separacja układu w sytuacji przerwania zasilania z sieci.

Jeśli falownik przeznaczony jest do zasilania całego budynku, urządzenia przełączające ATS instalowane są w rozdzielni głównej. Jeśli jednak jego zadaniem jest zasilanie wydzielonego obwodu (np. pompy ciepła), może być zamontowany w innym miejscu instalacji.

Tryby pracy magazynu energii w instalacji PV

Domyślnym trybem pracy magazynu energii Growatt SPH jest samozasilanie, w przypadku którego instalacja fotowoltaiczna (PV) najpierw obsługuje obciążenie domowe, a w dalszej kolejności - przy nadmiarowej mocy ładuje akumulator.

Gdy moc PV jest zbyt mała do pokrycia zapotrzebowania domowego, akumulator ulega rozładowaniu, w celu pokrycia tego obciążenia jednocześnie z energią PV. Jeśli i to nie wystarczy, instalacja sięgnie po moc z sieci.

Charakterystyczną cechą tego układu jest maksymalne zwiększenie zużycia własnej energii przez system, następnie w pełni wykorzystanie energii słonecznej i w końcu tej, która magazynowana jest w akumulatorze.

Co istotne, zarówno tryb akumulatorowy, jak i sieciowy można zaprogramować. W związku z tym, w czasie, gdy system pracuje w trybie akumulatorowym, niezbędne jest ustawienie okresu, w którym SPH będzie ładował akumulator energią PV lub - w przypadku taryfy dwustrefowej dzień/noc - nawet AC.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Takie rozwiązanie zagwarantuje maksymalne naładowanie akumulatora. Z kolei tryb sieciowy będzie uruchamiany wyłącznie wtedy, gdy będzie mógł korzystać z inteligentnej sieci energetycznej. Jest to sposób pracy charakterystyczny dla trybu wspomagającego sieć energetyczną, stosowany m.in. w przypadku regulacji szczytów i dostosowania częstotliwości.

źródło i zdjęcia: Growatt New Energy

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum