Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Magazyny energii Growatt z serii SPH w instalacjach fotowoltaicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W warunkach domowych oraz w niewielkich obiektach przemysłowych doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym zwiększyć samowystarczalność systemu solarnego, jest falownik hybrydowy Growatt SPH. Wraz z dobrze zaprojektowanym systemem hybrydowym, w połączeniu z zestawem akumulatorów i pozostałych niezbędnych akcesoriów, może efektywnie zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

W ofercie producenta znajdziemy falownik hybrydowy o zakresie mocy wynoszącym od 3 do 100 kW. Wraz z nim firma Growatt dostarcza akumulatory litowo-jonowe o pojemności nawet 2,56 kWh. Dzięki temu, przy modułowej konstrukcji umożliwiającej obsługę do 10 segmentów, wyniesie 25,6 kWh całkowitej pojemności. Aby skonfigurować układ, niezbędne są również inne komponenty z serii SPH, oferowane przez Growatt.

Jaką wybrać pojemność falownika i wielkość akumulatora?

Wybór pojemności falownika i wielkości akumulatora należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, jaka energia będzie nam potrzebna przy naszym stylu życia? Należy przy tym wziąć pod uwagę zarówno pobór tej energii w dzień, jak i w nocy.

Przykład obliczeniowy

Założenia: dla mocy maksymalnej 2,5 kW pobieranej w ciągu dnia i 3-godzinnego czasu pracy oraz mocy 400W wykorzystywanej w nocy i 8-godzinnym czasu pracy, przy uwzględnieniu 80% DOD (rozładowanie do 20% pojemności), wartość zapotrzebowania na energię obliczamy według wzoru:

Obliczenie zapotrzebowania na energię: (2,5 kWh x 3h) + (0,4 kWh x 8h) = 10,7kWh

Poprawka na rozładowanie akumulatorów: biorąc pod uwagę możliwości rozładowania akumulatora na poziomie 80%: 10,7kWh / 0,8 = 13,375kWh. Z tego obliczenia wynika, że pojemność magazynu energii powinna wynosić co najmniej 12,8 kWh (musimy przyjąć wielokrotność 2,56 kWh).

W tabeli znaleźć można przykładowe wartości wyliczone na podstawie zużycia w standardowych domach jednorodzinnych:

Konfiguracja układu

Moc systemu PV 3-4KW 5-8KW 10KW
Dobowe nocne zużycie energii elektrycznej 3.8-6.8KWH 5.8-12.4KWH 12-18KWH
Konfiguracja SPH3000 + 7.68KWH SPH6000TL3-BH + 12.80KWH SPH10000TL3-BH + 17.92KWH

Wybór urządzenia pomiarowego do magazynu energii

Firma Growatt oferuje trzy typy czujników:

  • Przewodowy dla falowników jednofazowych (maksymalnie 5m)
  • Licznik trójfazowy dla falowników jedno (praca z systemem 3F) oraz trójfazowych
  • Bezprzewodowy dla falowników jednofazowych
Czujnik prądu Growatt SP-CT i licznik trójfazowy. fot Growatt
Czujnik prądu Growatt SP-CT i licznik trójfazowy. fot Growatt

Najczęściej zastosowanie znajduje przewodowy czujnik prądu. Pozostałe dwa - licznik trójfazowy oraz bezprzewodowy czujnik prądu, wykorzystywane są opcjonalnie. Modelem bezprzewodowym czujnika jest Growatt SP-CT, upraszczający instalację poprzez brak konieczności stosowania przewodu komunikacyjnego. Za sprawą trójfazowego licznika możliwy jest montaż jednofazowego falownika SPH, podłączając go do sieci trójfazowej, a to dlatego, że licznik obsługuje komunikację poprzez RS485.

Wybór rejestratora danych do magazynu energii

Ważne udogodnienie dla klienta stanowi fakt, że firma Growatt oferuje bezpłatny monitoring prowadzony z wykorzystaniem własnych serwerów. Połączenie z jednym z nich opcjonalnie umożliwiają 2 dostępne rejestratory danych, modele Shine WiFi-S lub Shine Link. O tym, który z nich wybrać, klient musi zadecydować biorąc pod uwagę różne scenariusze aplikacji. W przypadku Shine WiFi-S - jak sama nazwa wskazuje - konieczne jest skonfigurowanie połączenia z routerem.

Schemat instalacji fotowoltaicznej z systemem magazynowania energii. fot. Growatt
Schemat instalacji fotowoltaicznej z systemem magazynowania energii. fot. Growatt

Z kolei Shine Link jest rejestratorem typu plug-and-play, co oznacza, że konfiguracja nie jest potrzebna. W tym systemie bowiem Lanbox łączy się z routerem za pomocą kabla sieciowego, a moduł RF łączy się z portem falownika RS232. Pomiędzy rejestratorem a Lanboxem i modułem RF zachodzi komunikacja automatyczna i bezprzewodowa (RF433).

Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej. fot. Growatt
Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej z dostępem do danych w czasie rzeczywistym. fot. Growatt

Wykorzystanie monitoringu online oferowanego przez firmę Growatt jest bardzo korzystne, bowiem pozwalana na obserwację pracy systemu w czasie rzeczywistym, a także wyświetlanie produkcji energii słonecznej, zużycia i stopnia autokonsumpcji. Takie rozwiązanie pozwala firmie na sprawne świadczenie zdalnych usług serwisowych, które gwarantują bezawaryjne działanie systemu.

Urządzenia przełączające ATS w magazynach energii

Jedną z zalet falownika SPH jest funkcja zasilania awaryjnego (EPS). Oczywiście, w związku z tym konieczne jest zastosowanie dodatkowego urządzenia przełączającego: jednofazowego ATS-S lub trójfazowego ATS-T, którego zadaniem będzie separacja układu w sytuacji przerwania zasilania z sieci.

Jeśli falownik przeznaczony jest do zasilania całego budynku, urządzenia przełączające ATS instalowane są w rozdzielni głównej. Jeśli jednak jego zadaniem jest zasilanie wydzielonego obwodu (np. pompy ciepła), może być zamontowany w innym miejscu instalacji.

Tryby pracy magazynu energii w instalacji PV

Domyślnym trybem pracy magazynu energii Growatt SPH jest samozasilanie, w przypadku którego instalacja fotowoltaiczna (PV) najpierw obsługuje obciążenie domowe, a w dalszej kolejności - przy nadmiarowej mocy ładuje akumulator.

Gdy moc PV jest zbyt mała do pokrycia zapotrzebowania domowego, akumulator ulega rozładowaniu, w celu pokrycia tego obciążenia jednocześnie z energią PV. Jeśli i to nie wystarczy, instalacja sięgnie po moc z sieci.

Charakterystyczną cechą tego układu jest maksymalne zwiększenie zużycia własnej energii przez system, następnie w pełni wykorzystanie energii słonecznej i w końcu tej, która magazynowana jest w akumulatorze.

Co istotne, zarówno tryb akumulatorowy, jak i sieciowy można zaprogramować. W związku z tym, w czasie, gdy system pracuje w trybie akumulatorowym, niezbędne jest ustawienie okresu, w którym SPH będzie ładował akumulator energią PV lub - w przypadku taryfy dwustrefowej dzień/noc - nawet AC.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Takie rozwiązanie zagwarantuje maksymalne naładowanie akumulatora. Z kolei tryb sieciowy będzie uruchamiany wyłącznie wtedy, gdy będzie mógł korzystać z inteligentnej sieci energetycznej. Jest to sposób pracy charakterystyczny dla trybu wspomagającego sieć energetyczną, stosowany m.in. w przypadku regulacji szczytów i dostosowania częstotliwości.

źródło i zdjęcia: Growatt New Energy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum