Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Monitorowanie pracy falowników w instalacji fotowoltaicznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-04-15

Jednym z istotnych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej jest monitoring. Bez niego nie moglibyśmy stwierdzić czy nasza elektrownia produkuje odpowiednio dużo energii, czy działa poprawnie lub co należy poprawić, aby wszystko działało w sposób zadowalający. Jest to jednak kropla w morzu informacji, jakie możemy wydobyć dzięki odpowiednim narzędziom do monitorowania pracy instalacji. Obecnie falowniki fotowoltaiczne pozwalają na szeroki zakres monitorowanie ich pracy, a także podłączonych do nich modułów fotowoltaicznych. Uzyskane dane możemy używać przede wszystkim do celów diagnostycznych, analitycznych, czy statystycznych.

Jaką rolę pełni monitoring w instalacji fotowoltaicznej?

Monitorowanie pracy instalacji może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odczytywanie wartości na wyświetlaczu falownika fotowoltaicznego. Drugi natomiast opiera się na wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania. Producenci falowników posiadają własne dongle, które wpina się do falownika lub korzystają z zewnętrznych urządzeń i platform.

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem monitorowania pracy falownika jest właśnie odczytywanie wartości na dedykowanej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jest to bez wątpienia najwygodniejsza forma kontrolowania pracy własnej instalacji.

Monitorowanie pracy falowników za pomocą dedykowanej aplikacji w telefonie. fot. Growatt New Energy
Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej za pomocą dedykowanej aplikacji w telefonie. fot. Growatt New Energy

Dla wykwalifikowanych instalatorów przewidziano również zaawansowane urządzenia, które rejestrują parametry wejściowe oraz wyjściowe falownika (napięcia, prądy, moce). Dane te są przechowywane oraz wyświetlane w specjalistycznym oprogramowaniu lub na platformach serwisowych przeznaczonych dla dystrybutorów, instalatorów czy inżynierów. Dzięki temu mogą oni przeprowadzać zdalne analizy pracy falownika oraz w razie jakiejkolwiek awarii reagować bez konieczności jazdy bezpośrednio do klienta.

Monitoring falowników fotowoltaicznych marki Growatt

Falowniki fotowoltaiczne Growatt w standardzie dostarczane są z rejestratorami danych umożliwiającymi połączenie inwertera z internetem. Dzięki temu otrzymujemy możliwość zdalnej zmiany ustawień falownika lub aktualizację jego oprogramowania.

Marka Growatt oferuje dwa rodzaje rejestratorów - pracują one w trzech głównych rodzajach połączenia z siecią: WiFi, Ethernet oraz GPRS.

  • podłączane do złącza RS-232 (starsze serie falowników: S, MTL-S i TL3-S)
  • USB (nowa seria falowników: MIC, MIN, MOD, MID oraz MAX).
Rejestratory danych do monitorowania pracy inwerterów fotowoltaicznych Growatt: GPRS-S, WiFi-S, LAN-X oraz GPRS-X, WiFi-X, LAN-X
Rejestratory danych do monitorowania pracy inwerterów fotowoltaicznych Growatt: GPRS-S, WiFi-S, LAN-X oraz GPRS-X, WiFi-X, LAN-X

Seria „S” wyposażona jest w złącze do instalacji w inwerterze posiadającym port RS-232. Natomiast Seria „X” odpowiada falownikom wyposażonym w port USB. Sama budowa urządzenia oraz jego konfiguracja (link do konfiguracji WiFi) są identyczne dla obu serii.

Jak poprawnie dobrać rejestrator danych?

W celu poprawnego doboru monitoringu Growatt do falownika należy rozpoznać wcześniej możliwości podłączenia sieci w miejscu instalacji elektrowni. Przykładowo, nie ma najmniejszego sensu komunikacja drogą radiową z inwerterem, który stoi kilometr od najbliższego punktu dostępowego. Jednak monitoring zestawiony z wykorzystaniem sieci komórkowej (GPRS) w takim miejscu, najprawdopodobniej będzie działał bez zarzutu.

Maksymalna odległość dla poszczególnych technologii to:

  • Dla WiFi maksymalna odległość wynosi 120 m w terenie otwartym lub około 30 m w budynkach. Należy jednak pamiętać, że beton, metal i woda znacznie ograniczają propagację fal radiowych i zmniejszają zasięg sieci.
  • Dla kabla Ethernetowego maksymalna odległość wynosi 100 m bez dodatkowych wzmacniaczy.
  • Dla technologii GPRS nie ma jednoznacznego wyznacznika maksymalnej odległości. Jeżeli rejestrator znajduje się w zasięgu sieci komórkowej, można zestawić połączenie z internetem korzystając z sieci danego operatora.

W ofercie znajduje się również ShineLink (link) oraz ShineLink-X, który łączy zalety sieci radiowej i dostępu Ethernetowego. Urządzenie składa się z adaptera wpinanego do falownika (z wyglądu niczym nie różni się od Shine WiFi) oraz małego urządzenia dostępowego, podłączanego do sieci kablem Ethernetowym, a komunikującego się z adapterem w technologii radiowej.

Dodatkowym atutem urządzenia jest obsługa przez jednego ShineLanBoxa aż do ośmiu rejestratorów, a co za tym idzie - również falowników. Dzięki temu urządzenie to znajduje również rozwiązanie przy bardziej rozległych instalacjach.

Platformy monitorujące pracę instalacji fotowoltaicznej

Zdalny system serwisowy OSS z aplikacją Growatt ShinePhone
  • Growatt ShinePhone - w pełni spolszczony interfejs zapewnia zdalny dostęp do danych instalacji fotowoltaicznej w dowolnym miejscu i czasie. Informacje na temat pracy instalacji wysyłane są na serwer co 5 minut.
  • Growatt Shine Server - może być wyświetlania na większym ekranie z dostępem do szczegółowych danych i parametrów elektrowni
  • Growatt Online Service System - inteligentna platforma obsługi klienta, oferująca szybkie wsparcie techniczne - inżynierowie serwisowi Growatt są w stanie rozwiązać niemal 90% problemów poprzez zdalną konfigurację i aktualizację oprogramowania bez konieczności obsługi w miejscu zamieszkania klienta.

źródło i zdjęcia: Growatt New Energy, Światowy Producent Inwerterów

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum