Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy, zestawy hydroforowe

Czym jest hydrofor i do czego służy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W domach, które nie są podłączone do sieci wodociągowej a ich instalacja jest zasilana wodą ze studni, a także wszędzie tam, gdzie problemem jest niskie ciśnienie wody, rozwiązaniem może być hydrofor. Urządzenie, a właściwie – zestaw urządzeń, sprawdzi się zarówno w domu, jak i na działce rekreacyjnej, znacznie usprawniając korzystanie z zasobów wody.

Czym jest hydrofor i do czego służy?

Na urządzenie znane pod nazwą zestaw hydroforowy składają się zbiornik ciśnieniowy i pompa, a także włącznik ciśnieniowy oraz zawory. Tworzą one układ, który ma za zadanie utrzymywać odpowiednie ciśnienie w sieci hydraulicznej, niezależnie od piętra, na którym znajduje się kran w zakresie parametrów hydraulicznych pompy. Dzięki pracy hydroforu utrzymywany jest stały przepływ wody. Ważną funkcją zbiornika jest również zapobieganie przedwczesnemu lub przyspieszonemu zużyciu pompy wodnej, które spowodowane może być częstym jej włączaniem i wyłączaniem.

Mechanizm działania hydroforu oparty jest na prawach fizyki. Jego załączenie inicjuje pracę pompy, która zaczyna pobierać wodę ze źródła do pewnego poziomu w zbiorniku ciśnieniowym. Resztę jego pojemności wypełnia powietrze pod ciśnieniem, które z chwilą odkręcenia kranu wtłacza wodę do układu. Kiedy ciśnienie spadnie, ponownie załącza się pompa, uzupełniając wodę i kolejny raz zwiększając ciśnienie powietrza w zbiorniku do poziomu, który ponownie pozwala na wtłoczenie wody do układu.

Trudny wybór hydroforu

Dokonując wyboru hydroforu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę źródła wody i przeznaczenie użytkowe. Jeden typ hydroforu lepiej sprawdzi się w przypadku zaopatrywania w wodę domku jednorodzinnego, a inny, gdy będziemy chcieli wykorzystać go do nawadniania ogrodu. Warto również postawić na urządzenia nowoczesne technologicznie i przede wszystkim takie, które posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny, dopuszczający hydrofor do kontaktu z wodą.

Współczesne hydrofory powinny charakteryzować się cichą pracą, kompaktową wielkością i rozwiązaniami, które wykorzystując zdobycze techniki poprawiają ich skuteczność oraz ułatwiają obsługę. Do takich urządzeń należą hydrofory z serii MH Inox z Inverterem produkowane przez firmę Omnigena i występujące w wersji zwykłej oraz premium. To w pełni zautomatyzowane zestawy, które mogą służyć do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych bądź podnoszenia ciśnienia w instalacjach. Ze względu na wysokie parametry hydrauliczne z powodzeniem stosowane są również w gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych, systemach nawodnieniowych, przydomowych ogrodach, czy też na terenach ogródków działkowych.

Hydrofory MH Inox Inwerter

Co je wyróżnia? W hydroforach firmy Omnigena zastosowany zostały przemiennik częstotliwości (VFD) oraz w pełni elektroniczne sterowanie, co pozwala na utrzymywanie w instalacji stałego, dostosowanego do potrzeb użytkownika ciśnienia wody. Dzięki temu urządzenia te zużywają znacznie mniej energii w porównaniu do klasycznych hydroforów. MH Inox Inwerter uruchamia się automatycznie po odkręceniu kranu i wyłącza z chwilą zakręcenia kurka. Pracuje bardzo cicho. Łagodne włączanie i wyłączanie silnika pompy pozwala na wyeliminowanie uderzeń hydraulicznych w instalacji wody.

Nie bez znaczenia jest również to, że producent wyposażył go w szereg zabezpieczeń, m.in. przed zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem w instalacji, brakiem wody w źródle, przeciążeniem bądź przegrzaniem silnika i wahaniami w poziomach napięcia elektrycznego. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownik otrzymuje niezawodne narzędzie, skutecznie usprawniające korzystanie ze studni lub innych ujęć wody. Maksymalna temperatura wody, jaka może przepływać przez hydrofor, wynosi 35 stopni Celsjusza.

MH Inox wyposażony został w silnik pracujący z szybkością 2850 obr./min i w kabel o długości 1,3 m. Za dobrą jakość urządzenia odpowiadają również wysokiej klasy materiały, z jakich zostało ono zbudowane – przede wszystkim miedź i stal nierdzewna. Gdy wybierzemy już hydrofor, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego osprzętu, który zapewni urządzeniu bezawaryjne działanie. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy hydrofor stosowany będzie do codziennego dostarczania wody pitnej.

źródło i zdjęcie: Omnigena

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum