PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Jakie korzyści zimą i latem przyniesie ocieplenie budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Przygotowując się do budowy domu, sprawdzamy różne rozwiązania i staramy się wybrać najwłaściwsze, najbardziej dopasowane - zarówno do naszych oczekiwań, jak i zasobności portfela. Pojawia się także kwestia termoizolacji, a w głowie rodzi się pytanie: ocieplać czy nie? Tymczasem systemy ociepleń mają duży wpływ na mikroklimat wnętrz, komfort życia i oszczędność energii.

Od zdrowego mikroklimatu wewnątrz, po większą efektywność energetyczną budynku

Właściwy system ocieplenia to podstawa - to jeden z wniosków płynących z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva. Aby określić, jak konkretne różne rozwiązania wpływają na komfort oraz samopoczucie domowników, przeprowadzono testy z wykorzystaniem domów wybudowanych w różnych technologiach.

Przez 3 lata stacje pomiarowe rejestrowały dane dotyczące komfortu użytkowania czy interakcji toksykologicznych zachodzących w każdym z nich. Wyniki analizy nie pozostawiają złudzeń - właściwie wykonana zewnętrzna izolacja cieplna rodzi szereg korzyści, od zdrowego mikroklimatu wnętrz domowych, po większą efektywność energetyczną, która służy nie tylko domowemu budżetowi.

System ociepleń jak naturalna klimatyzacja

Klimatolodzy od dawna alarmują, że temperatura powietrza na Ziemi będzie się podnosić, czego doświadczamy już teraz, walcząc z falami upałów przy pomocy regularnego wietrzenia, wentylatorów czy zainstalowanej klimatyzacji. Problem w tym, że niektóre rozwiązania są mało skuteczne, a za efektywne chłodzenie wnętrz domowych trzeba sporo zapłacić.

Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku w zależności od ocieplenia elewacji lub jego braku (i koloru tynku). fot. Baumit
Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku w zależności od ocieplenia elewacji (i koloru tynku) lub braku ocieplenia. fot. Baumit

Niestety jak wskazują prognozy na przyszłość liczba gorących dni i nocy będzie stale wzrastać. W tych okolicznościach „przetrwanie” gorącego lata i odpoczynek w domowym chłodzie, bez konieczności inwestowania w klimatyzację, brzmi trochę jak marzenie. Okazuje się, że dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych możemy je spełnić.

Docieplone ściany niczym termoregulator

Docieplone ściany przyjmują rolę osłony termicznej, która działa jak termoregulator - w zimie zmniejszają utratę energii, latem zaś blokują gorące masy powietrza. Efekt? Wewnątrz panuje zrównoważona i stała temperatura, która sprzyja utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie bez znaczenia jest także sama konstrukcja budynku - im masywniejsze elementy budowlane, jak murowane ściany, jastrychy czy betonowe sufity, tym lepsza ochrona przed przegrzaniem wnętrz oraz szybsze ustabilizowanie temperatury.

Wpływ systemu ociepleń budynku na dobowy rozkład temperatury w pomieszczeniach.fot. Baumit
Wpływ ocieplenia muru z cegły na dobowy rozkład temperatury w pomieszczeniach latem. fot. Baumit

Dowiodły tego pomiary przeprowadzone w Parku Badawczym Baumit Viva. Kiedy na zewnątrz słupek rtęci pokazywał 36 stopni Celsjusza, w pomieszczeniach domów z cegły z zastosowaną termoizolacją temperatura wahała się od 24 do 27°C, podczas gdy w budynkach niedocieplonych oscylowała w okolicach 30°C. To porównanie najlepiej ilustruje, jak duży wpływ na temperaturę wewnątrz budynku mają ocieplone ściany.

Termoizolacja budynku a prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach

Dlaczego kwestia jakości powietrza w pomieszczeniach jest taka ważna? Bo w domu spędzamy ponad 90% naszego czasu. Choć możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, to za migrenami, infekcjami układu oddechowego czy wysuszonymi spojówkami może stać nieodpowiednia wilgotność względna, która oprócz temperatury jest jedną ze składowych mikroklimatu wnętrz. Jak dowodzą badania najlepiej czujemy się wówczas, gdy utrzymuje się ona na poziomie od 40 do 60%.

Nie służy nam zbyt suche powietrze, które generuje kurz i sprzyja unoszeniu się wirusów oraz bakterii, ani zbyt wilgotne, bo osadza się na ścianach w postaci kondensatu i może doprowadzić do rozwoju grzybów.

Jak zagwarantować właściwą wilgotność powietrza w domu już na etapie jego projektowania?

O właściwą wilgotność powietrza w domu możemy zatroszczyć się już na etapie jego projektowania. Z pomocą przychodzą systemy ociepleń, które dzięki utrzymaniu jednolitej temperatury ścian (od 17 do 19°C) oraz braku mostków cieplnych zapobiegają skraplaniu się pary wodnej (kondensatu).

W konsekwencji nawet w sezonie grzewczym wilgotność powietrza utrzymuje się na zdrowym poziomie. W przypadku niedocieplonych ścian sytuacja wygląda o wiele gorzej – wilgotność spada poniżej oczekiwanych 40% z uwagi na szybsze wychładzanie się ścian i intensywniejsze grzanie, aby utrzymać daną temperaturę.

Prawidłowy system ocieplenia połączony z izolacją dachu i stropu piwnicy

Prawidłowy system ocieplenia połączony z izolacją dachu i stropu piwnicy to oszczędności w naszym portfelu. Dzięki kompleksowej ochronie termicznej systemów Baumit StarSystem Resolution czy Baumit ProSystem możemy zmniejszyć wydatki na energię grzewczą podczas zimy, a także zredukować koszty chłodzenia domu w okresie letnich upałów.

Elementy systemu ociepleń Baumit StarSystem Resolution. fot. Baumit
Elementy systemu ociepleń Baumit StarSystem Resolution. fot. Baumit

W dłuższej perspektywie dochodzą do tego także korzyści płynące z odpowiedniego zabezpieczenia murów, które są lepiej chronione przed intensywnymi opadami deszczu czy dużymi wahaniami temperatur. Zastosowanie odpowiedniej termoizolacji to pakiet korzyści nie tylko dla zdrowia domowników, ale i naszego budżetu. To także krok w stronę energooszczędnego, oddychającego i spełniającego zasady zdrowego mieszkania budownictwa przyszłości.

 

źródło i zdjęcia: Baumit

Powiązana firma
Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum