Jak działa magnetyzer do wody?

Zakamienione czajniki, zmywarki i pralki. Częste awarie spowodowane przez kamień, który osadza się na sprzęcie AGD. Jak temu zapobiec nie pogarszając jakości wody? Bo przecież twarda woda, tak nieprzyjazna domowym sprzętom, jest bardzo korzystna dla zdrowia. Czy można zachować jej walory i jednocześnie zadbać o urządzenia, którym szkodzi? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem są magnetyzery do wody, które mogą być stosowane zarówno przez pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i spółdzielnie czy wspólnoty obsługujące większą ilość mieszkań. Jak to działa?

Jak działa magnetyzer do wody?
Akra EKO - uzdatnianie
Bez soli, prądu i ścieków
Magnetyzery do wody Ecomag
Dane kontaktowe:
22 858 34 04
Mangalia 3b/pok. 21 02-758 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Twarda woda - korzystna czy szkodliwa?

Tzw. „twarda woda” to woda, w której rozpuszczone są sole wapnia, magnezu i w mniejszym stopniu innych pierwiastków, w tym żelaza, manganu i glinu. Im ich więcej, tym woda uznawana jest za bardziej twardą. Taka woda jest cenna dla naszego zdrowia. Wielu naukowców podkreśla nawet, że bez obaw możemy pić ją prosto z kranu, bowiem w wielu przypadkach jest lepsza od tej, którą znaleźć możemy na półkach sklepowych.

Niestety, na walory zdrowotne takiej wody cieniem kładzie się jej szkodliwość dla wszelkiego rodzaju sprzętów, a nawet armatury łazienkowej i kuchennej, która niszczeje z powodu wapiennych osadów. Przez to urządzenia te działają mniej efektywnie, a w przypadku sprzętów elektrycznych, takich jak czajniki, żelazka, pralki czy kuchenki, zużywają więcej energii. Z czasem z powodu osadzającego się kamienia ulegają awariom, co pociąga za sobą koszty związane z ich naprawą bądź wymianą.

Ponieważ twarda woda sprawia tyle kłopotów, na rynku pojawiło się wiele rozwiązań służących do jej zmiękczania. Do najbardziej popularnych należą filtry, w tym filtr odwróconej osmozy, który całkowicie wyjaławia wodę. Użytkownicy tego typu filtrów otrzymują w efekcie wodę pozbawioną jakichkolwiek wartości, a wręcz - co podkreśla wielu naukowców - niezdrową.

Czy możliwe jest zatem, aby - jak mówi znane powiedzenie - zjeść cukierka i mieć cukierka? Czy można zapewnić sobie wodę przyjazną dla sprzętów i jednocześnie zdrową? Rozwiązaniem są magnetyzery do wody.

Magnetyzer do wody - co to jest i jak działa?

Magnetyzer to urządzenie, które za sprawą oddziaływania pola magnetycznego zmienia strukturę osadów wapiennych w wodzie. Dzięki temu nie dochodzi do osadzania się kamienia na sprzętach AGD, chociaż cząsteczki wartościowych dla człowieka związków pozostają w wodzie. Jak to działa w praktyce? W wodzie, która nie jest uzdatniana, kalcyt będący jedną z odmian krystalograficznych węglanu wapnia łącząc się węglanem magnezu i tlenkami żelaza tworzy twardy osad.

Po zamontowaniu na instalacji magnetyzera węglan wapnia przyjmuje postać argonitu (głównego składnika m.in. popularnych suplementów wapniowych). Nie tworzy stałych osadów, pozostając w wodzie jako niewidoczna struktura. Jest to tzw. homogeniczna precypitacja węglanu wapnia tzn. jego powstawanie w objętości wody, a nie na powierzchni elementów grzewczych.

ATEST HIGIENICZNY BK/W/1225/2019 dla magnetyzerów do wody Ecomag®. fot. Akra
ATEST HIGIENICZNY BK/W/1225/2019 dla magnetyzerów do wody Ecomag®. fot. Akra

Warto też odnotować, że magnetyzery nie tylko chronią przed powstawaniem nowych osadów, ale też rozpuszczają stare. Magnetyzer wygląda jak obejma z magnesami. Jego średnica i wielkość magnesów dostosowane są do jego przeznaczenia, a zatem do tego, czy zostanie zamontowany w mieszkaniu, domku jednorodzinnym, czy na zbiorczych węzłach w spółdzielniach i wspólnotach. Miejsce jego montażu zależy od długości sieci, a ilość magnetyzerów niezbędnych do poprawy jakości wody od tego, jakie są jej parametry wyjściowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magnetyzera do wody?

Bardzo ważne jest, aby przed wyborem magnetyzera ocenić wiarygodność firmy, która go sprzedaje. Urządzenie kupione z niepewnego, przypadkowego źródła może okazać się nieskuteczne. Magnetyzer do wody powinien posiadać niezbędne atesty i certyfikaty.

Dobrym przykładem są magnetyzery do wody Ecomag®, które legitymują się m.in. atestem Państwowego Zakładu Higieny, pozytywną decyzją Urzędu Dozoru Technicznego, dokumentem potwierdzającym skuteczność wydanym przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Instalacyjnej Instal a także polskimi, europejskimi i amerykańskimi patentami.

źródło i zdjęcia: AKRA