Ustawa z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
Zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zapewnią ciągłe i niezawodne dostawy wody należytej jakości, w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. Zajmuje się ono jednak wyłącznie stanem samej sieci wodociągowej. Z kolei odbiorca odpowiada za niezawodność wewnętrznej instalacji.
Chociaż Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 7 grudnia 2017 roku określił miejsca pobierania próbek wody pozwalających na ocenę jakości instalacji wewnętrznej w budynku mieszkalnym to nie wskazał podmiotu do tego zobowiązanego. RPO zgadza się z NIK, że nie ma tego w żadnym akcie prawnym. Jest on przepisem martwym, który nie spełnia swojego celu.
O stan instalacji w budynkach musimy cały czas dbać sami
Jak z tego wynika, o stan instalacji w budynkach musimy cały czas dbać sami. Właściciel lub zarządca budynku nie powinien pozwolić na wytrącanie się osadów w instalacji wewnętrznej. Jest to główny powód wtórnego zanieczyszczenia wody. Jeśli zostanie wskazany organ, który będzie pobierał próbki wody z kranu to uwagi i tak będzie kierował do zarządcy.
Magnetyzery Ecomag® - brak osadów w instalacji i zdrowa woda w kranie
Montując magnetyzery Ecomag® usuwamy stare osady i blokujemy powstanie nowych w instalacji i na urządzeniach. Woda dalej ma niezbędne minerały, a montaż to kilka minut.
źródło i zdjęcia: AKRA