Wpływ kationów magnezu i wapnia w wodzie pitnej na ludzkie zdrowie
SANEPIDY razem z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH oraz wydziały Politechnik podkreślają zalety twardej wody.
Fragment pracy Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej: Wpływ składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie pitnej na organizm człowieka.
"...u osób pijących miękką wodę śmiertelność z powodu chorób serca jest o 20% wyższa, a spożywanie wody pozbawionej elektrolitów prowadzi do zmian stałości składu płynu pozakomórkowego. Składniki mineralne zawarte w wodzie są przez organizm przyswajane w znaczne większym stopniu.
Mikroelementy w pokarmie występują przeważnie jako źle przyswajalne związki kompleksowe. Magnez zawarty w wodzie wchłania się 30 razy lepiej niż zawarty w pożywieniu, dodatkowo proces przetwarzania żywności (np. gotowanie) powoduje 30-75% utratę tego pierwiastka. Znaczną utratę magnezu i innych pierwiastków powoduje również gotowanie w miękkiej wodzie.
Woda poddana RO (odwrócona osmoza) nie powinna być zatem spożywana przez ludzi, gdyż nie spełnia tych wymagań, nawet po zastosowaniu filtra mineralizującego."
źródło i zdjęcia: AKRA