Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kominki - dlaczego są tak popularne?

Kominek każdemu wnętrzu doda niepowtarzalnego charakteru i ciepła. Zapach drewna, w duecie z widokiem płomieni, wycisza oraz relaksuje. Właśnie dlatego zlokalizowany w centrum domu, najczęściej w salonie, stanowi idealne tło dla wieczornego czytania książki czy zimowych spotkaniach w gronie rodziny. To ozdoba, która sama w sobie komponuje się z każdym wnętrzem i zawsze wygląda dobrze.

Kominki - dlaczego są tak popularne?
HITZE - polski producent kominków Wkłady kominkowe, piece wolnostojące, kominki gazowe, ogrzewacze tarasowe, paleniska ogrodowe i akcesoria kominkowe
hitze.pl

Niepowtarzalny charakter i ciepło kominków

W ostatnim czasie szczególną uwagę zwracają minimalistyczne kominki, gwarantujące maksymalną widoczność ognia. Popularne modele odnajdą się zarówno we wnętrzu o klasycznym wystroju, jak również w nowoczesnej aranżacji.

Kominki do każdych zadań

Kolejną z zalet kominka jest jego bezsprzeczna wielozadaniowość. W zależności od potrzeb i oczekiwań domowników, może być atrakcyjną ozdobą wnętrza, głównym źródłem ciepła w domu, a także może łączyć te dwie funkcje. Wybór dostępnych na rynku modeli jest bardzo bogaty, a same wkłady mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, dzięki czemu spełnią potrzeby nawet najbardziej wymagających estetów. Dodatkowo, zastosowaniu technologii płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza, mogą rozprowadzać ciepło po całym domu, zastępując ogrzewanie gazowe i elektryczne. Po podłączeniu do grzejników lub ogrzewania podłogowego kominek z powodzeniem sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła w domu, nawet w bardzo mroźne dni.

Kominki na lata

W większości przypadków kominek to jednorazowa inwestycja na lat. Poza zakupem drewna nie wymaga zazwyczaj większych nakładów finansowych. Jeżeli jest regularnie serwisowany wszystkie potencjalne usterki lub zużycie części eksploatacyjnych wykrywamy na bieżąco. Dzięki temu unikniemy wysokich kosztów skomplikowanych napraw. Obecnie, wkłady kominkowe, są bardzo solidne. Wzmocnione szyby oraz zastosowanie trwałych żaroodpornych komponentów maja znaczący wpływ na przedłużenie działania kominka, a nowoczesne systemy kurtyny powietrznej skutecznie zmniejszą okopcenie szkła.

Kominki łatwe w utrzymaniu

Do wyboru kominka zachęca również niepodważalny fakt, że jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Ogrzewanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności i jest bezpieczne. Wystarczy zaledwie kilka chwil, by po skończonym paleniu i całkowitym ostygnięciu paleniska doprowadzić wkład do stanu pierwotnego. Nawet dostępne na rynku profesjonalne środki czyszczące do kominków nie są potrzebne ponieważ istnieje ekologiczna metoda czyszczenia mokrą szmatką i resztkami popiołu z paleniska. Przy regularnym korzystaniu z kominka musimy pamiętać praktycznie tylko o tym, by w palenisku nie nagromadziło się za dużo popiołu ponieważ jego nadmiar utrudnia dostęp powietrza pierwotnego pod drewno co przekłada się na emisyjność procesu spalania, czyli również czystość szyby.

Niski koszt eksploatacji kominków

Najważniejszym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem kominkowym, jest niski koszt eksploatacji. Oprócz drewna i okresowych przeglądów kominiarskich kominek zwykle nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Dodatkowym atutem jest to, że drewno można zamówić wiosną lub w lecie, kiedy jego cena jest znacznie niższa niż w sezonie grzewczym. Ze względu na brak automatyki instalacje kominkowe wyróżniają się niską awaryjnością, dlatego nie wymagają wymiany kosztownym części eksploatacyjnych, tak jak np. w przypadku ogrzewania przy pomocy pieca gazowego, gdzie naprawa wadliwej części może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Czy warto zainwestować w kominek? W razie wątpliwości porozmawiaj z doradcami Stalko: +48 800 880 030, handlowy@hitze.pl

Czy warto zainwestować w kominek?

Decydując się na zakup kominka możemy przygotować się na głosy za i przeciw. Nie należy jednak sugerować się opiniami, że ogrzewanie kominkowe jest drogie, czasochłonne, mało efektywne, a otwieranie drzwiczek będzie wymuszało konieczność nieustannego malowania ścian. Takie głosy przeciwników to zwykle opinie osób, które nigdy nie miały domowego wkładu lub korzystały z przestarzałych technologii. Pamiętajmy, że ogrzewanie domu kominkiem nie prowadzi do negatywnych skutków działania na mieszkańców, a drewno jako opał jest neutralne dla środowiska. Przy właściwym korzystaniu z systemu oraz odrobinie dobrej woli grzanie w kominku bez wątpienia okaże się dużą przyjemnością.

źródło i zdjęcie: STALKO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej HITZE sp. z o.o.)