Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły gazowe i olejowe

Kocioł pulsacyjny Pulsator. Technologiczny przełom czy zbędny wydatek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Stając przed wyborem źródła ciepła należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzenia oraz jego popularność, ale przede wszystkim oszczędności, jakie może przynieść nam jego użytkowanie w perspektywie kilku sezonów grzewczych. Liczne programy dotacyjne pozwalają przeznaczyć na modernizację kotłowni więcej środków niż zakładaliśmy, a co za tym idzie - pokusić się o urządzenie wyższej klasy, cechujące się lepszymi parametrami oraz dłuższą żywotnością.

Jakie możliwości daje kocioł pulsacyjny Pulsator?

Kocioł pulsacyjny francuskiej marki Auer to urządzenie opatrzone międzynarodowym patentem. Najwyższa jakość wykonania i doskonałe wyniki w oszczędnym spalaniu gazu to najlepsza rekomendacja Pulsatora.

Obecnie dostępne są 4 modele kotła pulsacyjnego: 20, 32, 40 i 60 kW oraz systemy kaskadowe o mocy do 240 kW, co pozwala na zastosowanie w domach jednorodzinnych, budownictwie wielorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych.

Kontrolowane mikrowybuchy - niczym w silniku lotniczym

W kotle pulsacyjnym palnik zastąpiony został komorą spalania, która jest w praktyce silnikiem pulsacyjnym. Pulsator wykorzystuje zasadę spalania gazu opracowaną i stosowaną pierwotnie w silnikach lotniczych. Przez otwartą klapkę zaworową do komory dostaje się mieszanka powietrzno-gazowa, która zostaje zapalona przez świecę zapłonową. Wybuch powoduje wzrost ciśnienia i domkniecie klapki, a spaliny bardzo gwałtownie przedostają się do zwoju rur wylotowych (wymiennika ciepła). Powstałe w ten sposób podciśnienie w komorze spalania powoduje, że klapka zaworowa otwiera się ponownie i pobierana jest kolejna dawka mieszanki. Rozgrzana świeca zapłonowa wywołuje kolejne zapłony bez obecności iskry. Cykl ten powtarzany jest 115 razy na sekundę.

Mikrowybuchy mieszanki gazowej w kotle pulsacyjnym są całkowicie bezpieczne - ciśnienie powstające w procesie spalania jest znikome. Co więcej, temperatura w komorze spalania jest niższa niż w kotłach kondensacyjnych z palnikami. Co bardzo ważne, Pulsator zasilany może być zarówno gazem ziemnym, jak i LPG, co nie ma wpływu na jego pracę.

Czy gazowy kocioł pulsacyjny można przewymiarować?

W przypadku kotła pulsacyjnego nie ma ryzyka jego przewymiarowania. Moc grzewcza dostosowywana jest przez czas pracy kotła, tak więc z urządzenia o mocy 20 kW uzyskać można moc w zakresie od 1 do 20 kW. Doskonała jakość zastosowanych w produkcji materiałów - w tym stal kwasoodporna INOX 316L gwarantuje dłuższą żywotność niż w przypadku kotłów ze stali nierdzewnej.

Pulsator wyróżnia się także dużą powierzchnią wymiany ciepła oraz opatentowaną budową wymiennika, dzięki czemu mamy do czynienia z możliwie najefektywniejszą wymianą energii. Nagrzewnica w Pulsatorze ma formę spiralnie skręconych rur. Turbulentny przepływ spalin sprawia, że na wewnętrznej powierzchni wymiennika nie osadza się warstwa ograniczająca wymianę ciepła. Zapewnia to stałą sprawność mimo upływu czasu i utrzymuje zużycie gazu na niezmiennym, niskim poziomie.

Trzy niezależne obiegi grzewcze

Jedną z najważniejszych zalet Pulsatora jest jego standardowe wyposażenie w sterowanie dla trzech niezależnych obiegów grzewczych. Ze względu na znaczne wychłodzenie spalin (aż do ok. 22 stopni Celsjusza) Pulsator jako jedyny posiada aprobatę techniczną na zastosowanie przewodów wydechowych z PVC-U. Dzięki temu system odprowadzania spalin kotła to koszt kilkuset złotych.

W przeprowadzonych badaniach emisji spalin urządzeń gazowych Pulsator o mocy 20 kW uznany został za najbardziej ekologiczne urządzenie w swojej klasie cenowej.

Wyłącznym dystrybutorem kotłów pulsacyjnych marki Auer jest Ciepło-Tech Sp. J. z siedzibą w Groblicach.

źródło i zdjęcia: Ciepło-Tech Sp. J. Wyłączny dystrybutor marki Auer

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum