Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Środki przeciwzamrożeniowe w instalacji c.o. - czy warto?

W przypadku montażu zewnętrznego urządzeń grzewczych należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji przed zamarznięciem. Większość urządzeń ma co prawda wbudowane funkcje antyzamarzaniowe, jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną lub gaz, taka funkcja nie ochroni urządzenia.

Środki przeciwzamrożeniowe w instalacji c.o. - czy warto?
Brann Gazowe kotły pulsacyjne
grupabrann.pl
Brann Gazowe kotły pulsacyjne
grupabrann.pl
Dane kontaktowe:
71 726 24 18
Polna 76 C, 55-010 Groblice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Analogiczny problem pojawia się, gdy budynek używany jest tzw. sezonowo. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu środkami przeciwzamrożeniowymi cała instalacja lub jej część mogą zostać wyłączone nawet przy ujemnych temperaturach.

Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w budynkach, gdzie ciągłe ogrzewanie nie jest konieczne np. kościoły, zakłady pracy, obiekty sportowe i przemysłowe, sportowe, domki letniskowe itp.).

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest zastosowanie wodnego roztworu glikolu, którego temperatura zamarzania przy stężeniu 40% wynosi ok. -25 °C. W instalacjach, jako płyn niezamarzający, stosuje się jego dwa rodzaje - etylenowy lub propylenowy.

Porównując ich właściwości, należy zwrócić uwagę na kwestię najistotniejszą - naszego życia i zdrowia. Glikol etylenowy jest tańszy i ma mniejszą lepkość kinematyczną w całym zakresie temperatur przez co opory przepływu są mniejsze, jednak jest substancją silnie trującą.

Propylenowy z kolei nie jest toksyczny, a nawet jego przypadkowe spożycie nie jest groźne dla zdrowia, przez co może być stosowany w instalacjach domowych i mających kontakt z żywnością. Dzięki tym właściwościom, jest on częściej stosowany w instalacjach grzewczych.

Przykładem środka przeciwzamarzaniowego na bazie glikolu propylenowego z inhibitorem jest BP0 marki BRANN. Dzięki doskonale dobranemu składowi zabezpiecza instalację w wielu aspektach, m.in.:

  • zapobiega zamarzaniu wody w instalacji,
  • chroni przed korozją i osadzaniem się kamienia,
  • jest bezpieczny dla środowiska i nietoksyczny,
  • odpowiedni do wszystkich rodzajów instalacji grzewczych i materiałów,
  • zapewnia wysoką sprawność instalacji.

Wodny roztwór glikolu dostępny jest w opakowaniach o pojemności 20 l.

Producentem środka BP0 jest Grupa BRANN sp. z o.o. z siedzibą w Groblicach.

źródło i zdjęcia: Grupa BRANN sp. z o.o.