Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Obrzeża. Dekoracja i stabilizacja nawierzchni wokół domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Bez względu na styl otoczenia posesji i charakter ogrodu, obrzeża są dobrym i dość łatwym do wykonania elementem. Z jednej strony sprawią one, że ułożona nawierzchnia będzie bardziej stabilna, a z drugiej będą stanowić jej atrakcyjny element ozdobny.

Ważną funkcją obrzeży jest…

Ważną funkcją obrzeży jest wzmacnianie stabilności konstrukcji alejki, a także zapobieganie jej rozsuwaniu się na boki. Obrzeża mają jednak nie tylko walory stricte użytkowe, ale również dekoracyjne. Wiele z nich posiada ciekawe formy oraz zróżnicowaną kolorystykę, dlatego bez trudu można je dopasować do nawierzchni ścieżki oraz stylu, w jakim jest zaaranżowany ogród. Ponadto umożliwiają one wytyczenie wyraźnej granicy pomiędzy terenem zielonym, a deptakami.

Palisady

Podobną rolę mogą spełniać palisady, które, jeśli są odpowiednio wysokie, mogą być także wykorzystane jako mini murki oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi. W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu obrzeży warto poznać technikę ich układania, a ta jest prosta, jeśli ścieżka, którą budujemy jest… prosta. Nieco bardziej skomplikowane jest prowadzenie obrzeża po łuku.

Montaż obrzeży przy ścieżkach i alejkach…

Montaż obrzeży przy ścieżkach i alejkach jest nierozerwalnie związany z układaniem nawierzchni z płyt betonowych. To w zasadzie jedna z początkowych czynności. Przed rozpoczęciem budowy nawierzchni i montażu obrzeży, trzeba wytyczyć alejkę ogrodową w terenie. Najlepiej zrobić to za pomocą palików i żyłek, choć oczywiście można skorzystać również z poziomicy laserowej.

Budowa nawierzchni z kostki i obrzeży

  • Pierwszą czynnością, podobnie jak przy budowie nawierzchni ścieżki z kostek i płyt betonowych, jest wybranie odpowiedniej ilości ziemi.
  • W kolejnym etapie należy osadzić obrzeża, przy czym konieczne jest tutaj wykonanie odpowiedniej podstawy. Najpierw tworzymy podbudowę z kruszywa, a następnie fundament z półsuchego betonu o oporze 10 cm z każdej strony.
  • Grubość fundamentu powinna być dopasowana do szerokości montowanego elementu. Obowiązuje tu zasada: im szerszy element, tym szerszy fundament oraz 10 cm z każdej strony. Jest to bardzo ważne, bo zapewnia stabilność przyszłemu obrzeżu.
  • Osadzanie elementów w przygotowanym wcześniej fundamencie jest proste. Przy układaniu obrzeży należy pamiętać, że muszą one być zagłębione w fundamencie i osadzone równo, w czym można sobie pomóc gumowym młotkiem. Co również ważne, należy układać elementy jeden po drugim, a pomiędzy nimi pozostawić przestrzenie o szerokości od 3 do 5 mm, które później wypełnia się piaskiem.

Znajomość powyższych zasad pozwala na przystąpienie do budowy obrzeża. W przypadku prowadzenia obrzeży w linii prostej montaż nie powinien nastręczać większych trudności. Do tego rodzaju zastosowań przeznaczone są dedykowane rozwiązania.

Obrzeża Treo, Lingo, Moderno raz Flesz

- Treo, Lingo, Moderno raz Flesz to obrzeża, które pozwalają na wykonywanie prostych, długich odcinków w szybki sposób. Można je załamywać pod kątem prostym, więc świetnie sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach oraz przestrzeniach opartych na geometrycznych formach.

Obrzeże Treo
Obrzeże Treo

Na szczególną uwagę zasługuje obrzeże Treo. Jest ono dedykowane do nowoczesnych aranżacji i wyróżnia się prostą, minimalistyczną formą oraz dekorem w postaci pionowych fug. Można je wykorzystać do oddzielenia terenów spacerowych od zieleńców, ale także w charakterze konstrukcji zapobiegającej osuwaniu się ziemi oraz do budowy klombów i kwietników. - podkreśla Wojciech Średniawa, Główny Projektant z Polbruk S.A.

Liczy się styl … i dodatkowe możliwości - obrzeże Polbruk Flesz

Dobierając obrzeże warto zwrócić także uwagę na jego estetykę oraz brać pod uwagę całość projektowanego założenia. W przypadku stylu nowoczesnego idealne będą elementy utrzymane w odcieniach szarości, charakteryzujące się nowoczesnym designem. Do takich rozwiązań należy niewątpliwie Polbruk Flesz.

Obrzeże w kształcie odwróconej litery L Polbruk Flesz
Obrzeże w kształcie odwróconej litery L Polbruk Flesz

Jest to obrzeże w kształcie odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem można schować taśmę LED, która w nocy doświetli ścieżki w ogrodzie, co z całą pewnością doda mu elegancji i magicznego uroku.

Warto też zwrócić uwagę na ascetyczne w formie, a co się z tym wiąże, bardzo uniwersalne w zastosowaniu, obrzeże Polbruk Modern czy tegoroczne nowości Polbruk Treo i Lingo. Zwykle proste jest piękne, ale czasem istnieje potrzeba, aby ścieżki układały się w łuk. Co wtedy? Tu również istnieje wiele rozwiązań, które można wykorzystać.

Sposób na wijące się ścieżki i alejki

W przypadku budowy wijących się ścieżek, należy skorzystać z innych elementów oraz nieco zmodyfikować proces planowania. Ważne jest wytyczenie łuków tak, by przejścia pomiędzy nimi lub w linię prostą były płynne. Poszczególne elementy powinny być tak rozmieszczone, aby naturalnie układały się w łuk.

Obrzeża, które nadają się dobudowy wijących się alejek, składają się ze zdecydowanie węższych elementów, a ich długość nie przekracza zwykle kilkunastu centymetrów. Technika budowy obrzeży i osadzania elementów jest taka sama, jak w przypadku obrzeży układanych w linii prostej, z tym że są one względem siebie delikatnie poprzesuwane w taki sposób, by tworzyły finalnie łuk.

Palisada Zen
Palisada Zen

Obrzeża Polbruk Canto Trapez

Przykładem obrzeża, które można użyć do tworzenia łuków, jest Polbruk Canto Trapez. Ma ono wymiary 9,5x10 cm i niewiele większą wysokość (10/30cm). Charakterystyczną cechą tego obrzeża jest kształt, który przypomina prostokąt częściowo zaokrąglony u góry. Występuje w gładkiej fakturze, oraz w trzech kolorach: szarym, grafitowym i brązowym.

Palisada Zen i Łamana

Alternatywnym obrzeżem, z którego elementów zbudujemy łuk, a przy okazji ochronimy ścieżkę przed osypywaniem ziemi ze skarpy, są palisady o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, takie jak Palisada Zen i Łamana. Pierwsza z nich występuje w klasycznych kolorach: szarym, grafitowym i brązowym. Elementy, z których można ją zbudować, posiadają od 30 do aż 120 centymetrów wysokości! Z kolei Palisada Łamana kolorystycznie bardziej pasuje do stylu śródziemnomorskiego, gdyż jest dostępna w kolorach piaskowym, paloma, i pasującym również do nowoczesnych aranżacji, grafitowym.

źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum