PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Betonowe ścieżki, pasaże, podjazdy w przestrzeni miejskiej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Beton to materiał, który króluje w realizacjach współczesnych budynków i ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Pozwala na budowę wielu interesujących i oryginalnych rozwiązań. Elementy betonowe charakteryzuje ciekawy design i bogate wzornictwo zgodne z najnowszymi trendami architektonicznymi.

Stylowe tarasy i ścieżki w ogrodzie

Elementy betonowe ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne doskonale nadają się do budowy tarasów oraz ścieżek i alejek w ogrodzie. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługują minimalistyczne wielkoformatowe płyty Lamell i Oland. Obie mają geometryczne kształty, dzięki czemu znakomicie nadają się do projektowania dużych założeń architektonicznych. Mogą być wykorzystane do wykończenia nawierzchni tarasu, ale też placyków i ogrodowych alejek.

Płyta Exa

Podobnie, dizajnerska płyta Exa, która jest jednym z ciekawszych rozwiązań tarasowych dostępnych na rynku. Kształtem przypomina ona plaster miodu. Ze względu na swoją oryginalną formę oraz popular-ne bioniczne inspiracje jest to pewny i sprawdzony pomysł na aranżację modnej przestrzeni w ogrodzie i bezpośrednim otoczeniu domu.

Płyta Multicomplex i kostka Commix

Do innych ciekawych propozycji aranżacji nawierzchni należy płyta Multicomplex i nowość na rynku - kostka Commix. Commix to połączenie czterech różnych elementów średniej wielkości. Można z niej stworzyć monokolorystyczną nawierzchnię, ale również kreatywnie łączyć ze sobą barwy, ponieważ jest dostępna aż w sześciu kolorach.

Kostka brukowa Commix od Polbruk

Umożliwia też kreację oryginalnych wzorów nawierzchni np. kwadratów, prostokątów, pasków, szachownicy oraz wielu innych. Można wykorzystać ją na tarasach i alejkach, ale także na podjazdach przeznaczonych dla samochodów osobowych.

Eleganckie podjazdy, pasaże oraz wielkomiejskie trotuary

Wielkoformatowa płyta Magna

Niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem jest wielkoformatowa płyta Magna, która jest idealnym połączeniem lubianego przez architektów minimalizmu z nutką awangardy. Stanowi doskonałe wykończenie nowoczesnych posesji.

Wielkoformatowa płyta Magna od Polbruk

Oprócz tarasów i ścieżek, może być wykorzystana do budowy podjazdów. Doskonale sprawdza się również jako funkcjonalna nawierzchnia pasaży i trotuarów wielkomiejskich metropolii. Przestrzeń, którą można dzięki niej wykreować zyskuje nowoczesny i wyjątkowo elegancki wymiar.

Płyta Urbanika 60

Podobne funkcje pełni płyta Urbanika 60. Idealnie wpasowuje się ona w nowoczesny design wielkomiejskich budynków ze szklanymi fasadami, ale równie dobrze komponuje się z obiektami historycznymi. Tak samo jak Magna, jest często wykorzystywana do aranżacji nawierzchni wokół nowoczesnych domów jednorodzinnych. Charakteryzuje ją szlachetny minimalizm, który jest zawsze sprawdzonym rozwiązaniem aranżacyjnym.

Oryginalne donice ogrodowe i miejskie dopasowane do indywidualnych potrzeb

Donice i kwietniki są ważnym elementem małej architektury. Wykorzystanie ich w projekcie ogrodu, deptaka czy parku, zwłaszcza, gdy są rozrysowane pod indywidualne założenia, gwarantuje nieszablonowość aranżacji.

Gazon z palisady Zen od Polbruk

Palisady Zen i Hestra oraz l-kształtne moduły Tigela

Do ich wykonania doskonale nadają się betonowe, ozdobne palisady Zen i Hestra oraz l-kształtne moduły Tigela. Pozwalają one na budowę funkcjonalnych donic dopasowanych kształtem i rozmiarem do indywidualnych potrzeb i zaprojektowanej zieleni. Z ich pomocą można zbudować kwietniki o nieregularnych bokach i różnej wysokości, co daje większą swobodę aranżacji.

Funkcjonalne obrzeża, palisady i murki

Obrzeża Treo i Lingo

Obrzeża, palisady i murki pełnią wiele istotnych funkcji. Najczęściej są wykorzystywane do oddzielenia poszczególnych stref w ogrodzie. W tej roli doskonale sprawdzają się obrzeża Treo i Lingo. Za pomocą betonowych murków można z kolei zasłonić mało dekoracyjne i niezbyt reprezentacyjne części ogrodu.

Obrzeże Treo od Polbruk

Murek Albero

Ciekawym przykładem aranżacyjnym jest murek Albero, który przypomina wyglądem kamienne murki graniczne z Toskanii czy Irlandii. Znakomicie sprawdza się on jako murek oporowy. Może też wyznaczać przestrzenie w ogrodzie lub pełnić funkcję stricte dekoracyjną. Jego budowa nie jest czasochłonna, gdyż stawia się go z gotowych modułów.

Murek Albero może także spełniać rolę oryginalnych mebli ogrodowych. Z modułów Albero można zbudować siedziska, stół czy barek. Można go również wykorzystać do budowy grilla, paleniska, a nawet fontanny, która dodaje elegancji każdej aranżacji i jest oryginalnym akcentem w przestrzeni ogrodu.

Efektowne oświetlenie nawierzchni

Obrzeże Flesz

Elementy betonowe można również wykorzystać do budowy dekoracyjnego oświetlenia nawierzchni. Obrzeże Flesz pozwala delikatnie podświetlić ścieżki i deptaki za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon lub sterownik. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”.

Obrzeże Flesz z podświetleniem LED od Polbruk

Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale umieszcza się taśmę LED, która jest osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetla po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie, które idealnie pasuje do nowoczesnych aranżacji i buduje intrygujący klimat.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum