PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ciepły montaż okien

Dlaczego w ciepłym montażu okien panuje zasada - szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli pomimo zastosowania nowoczesnych źródeł ciepła koszty ogrzewania naszego domu lub mieszkania nadal są wysokie, to problemem mogą być nieszczelne okna. Decydując się na ich wymianę, nie zapominajmy, że wysoka jakość nowych wyrobów musi iść w parze z profesjonalnym montażem.

Nowoczesny system grzewczy bez ciepłego montażu okien to wciąż strata pieniędzy

Wykorzystanie nowych, ekologicznych systemów grzewczych to z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak cel nie zostanie osiągnięty, jeśli ciepło będzie regularnie uciekać z budynku. Ponieważ duże straty ciepła mogą być generowane przez nieszczelne okna, to wymiana starej stolarki na energooszczędne wyroby w wielu przypadkach stanowi właściwy punkt wyjścia do prac związanych z termomodernizacją obiektu.

Trzeba przy tym pamiętać, że jednym z warunków opłacalności całej inwestycji jest fachowy montaż nowych okien. Nieprawidłowe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu może zaprzepaścić cały nasz wysiłek.

Soudal Window System - szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

Najwyższe parametry izolacyjności złącza okiennego zapewnia Soudal Window System (SWS), nazywany również „ciepłym montażem”. System ten, opracowany przez firmę Soudal, opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”, a jego komponenty tworzą trzy współpracujące ze sobą strefy: warstwę izolacji termicznej, uszczelnienie wewnętrzne oraz uszczelnienie zewnętrzne.

Mocowanie okna do elewacji w systemie SWS

Kompletny system montażu stolarki otworowej SWS firmy Soudal skutecznie eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji wokół okna, a co za tym idzie - pozwala uniknąć kosztownych błędów. Technologia ta skutecznie zapobiega stratom ciepła w budynku, przyczyniając się tym samym do znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie oraz poprawy jakości powietrza.

Pianka poliuretanowa Flexifoam

W Soudal Window System funkcję izolatora termicznego pełni pianka poliuretanowa (np. Flexifoam), która rozprężając się podczas aplikacji, wielokrotnie zwiększa swoją objętość i idealnie wypełnia szczelinę wokół okna.

Pianki firmy Soudal są bardzo dobrze przyczepne do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych i zachowują pełną elastyczność w przypadku zmian linowych profili ościeżnicowych. Ponieważ jedynie sucha warstwa piany poliuretanowej odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjnymi - należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

W związku z tym ogromnego znaczenia nabierają uszczelnienia zewnętrzne i wewnętrzne, które przez długi czas były lekceważone podczas montażu stolarki okiennej. Wykonuje się je przy pomocy specjalnych taśm okiennych.

Taśmy paropszepuszczalne i paroszczelne

Do uszczelnienia złącza od zewnątrz stosowana jest taśma paroprzepuszczalna SWS Outside. Chroni ona warstwę izolacji przed wodą opadową i promieniowaniem UV, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.

Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do pianki przeciwdziała natomiast taśma paroszczelna SWS Inside. Taśmy okienne SWS są elastyczne, wytrzymałe mechanicznie i charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do typowych materiałów budowlanych.

Płynne membrany Soudatight

Jeżeli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu prac, to bardzo dobrym rozwiązaniem będą płynne membrany Soudatight marki Soudal, które zalecane są do wykonywania wewnętrznych i zewnętrznych uszczelnień w szczególności podczas wymiany stolarki okiennej. Są one łatwe w aplikacji, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być nakładane nawet nierówne powierzchnie, charakterystyczne dla starszych budynków.

Płynne membrany Soudatight SQ i Soudatight SP marki Soudal
Płynne membrany Soudatight SQ i Soudatight SP marki Soudal

W ofercie płynnych membran Soudatight znajdują się cztery produkty

  • Soudatight LQ to wzmocniona włóknami membrana do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim.
  • Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem.
  • Natomiast Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami do natrysku, przy czym pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, a drugą za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego.

Kampania WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ

Obecnie właściciele domów jednorodzinnych mogą dodatkowo ubiegać się o zwrot części kosztów poniesionych na wymianę stolarki okiennej. Informacje o dostępnych dofinansowaniach oraz procedurze składania wniosków można uzyskać m.in. od ekspertów z kampanii WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ, której partnerem strategicznym jest firma Soudal.

Kampania potrwa do końca czerwca przyszłego roku, a szczegóły dotyczące inicjatywy znajdują się na stronie dobrymontaz.com.

źródło i zdjęcia: Soudal

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum