PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Monoblokowe pompy ciepła HPA-O Premium do nowych i modernizowanych domów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

HPA-O Premium to seria monoblokowych, wysokowydajnych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowywania ciepłej wody w nowych, jak i modernizowanych budynkach, do montażu lub na zewnątrz. Produkowane w Niemczech urządzenia spełniają wysokie normy i wymagania jakościowe. Zaprojektowano je z myślą o klientach indywidualnych oraz instalatorach, dla których wprowadzono liczne ułatwienia montażowe.

Co kryje się pod nazwą MONOBLOK?

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok są w całości produkowane i montowane w fabryce. Wszystkie elementy - wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz - zamknięte są w jednym urządzeniu.

Całość połączeń instalacji wewnątrz pompy zawierających gaz chłodniczy wykonywana jest również w czasie procesu produkcji. Układ termodynamiczny zostaje napełniony gazem chłodniczym, następnie zostaje szczelnie zamknięty i przetestowany w sposób niezwykle skrupulatny. Pompa ciepła jest hermetyczna, a więc bezpieczna dla Użytkownika.

Monobloki Stiebel Eltron

STIEBEL ELTRON oferuje powietrzne pompy ciepła HPA-O Premium, które odróżniają się od klasycznych splitów monoblokową konstrukcją zapewniającą, że układ termodynamiczny jest hermetyczny.

Brak układu chłodniczego, a więc i konieczności napełnienia go gazem sprawia, że montaż jest zdecydowanie łatwiejszy i sprowadza się do wykonania prostych podłączeń hydraulicznych i elektrycznych bez konieczności posiadania uprawnień do obsługi obiegów chłodniczych F-Gaz czy dodatkowych narzędzi instalacyjnych.

Urządzenia wyposażone są w specjalnie wyprofilowane lamele spowalniające zamarzanie, o większych odstępach pomiędzy nimi, zaprojektowanych specjalnie do wymagań pompy. Charakteryzują się ponadto znacznie niższym współczynnikiem GWP w porównaniu do rozwiązań typu split, co wynika z mniejszej ilości czynnika chłodniczego.

Powietrzne pompy ciepła HPA-O Premium

Inwerterowa, kompaktowa pompa ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia aktywnego do ustawienia na zewnątrz budynku. Wyróżnia się wysoką efektywnością pracy, nawet w przypadku niskiej temperatury zewnętrznej (do -20°C), oraz wysoką temperaturą zasilania, pozwalającą na zastosowanie klasycznych grzejników. Oferuje funkcję aktywnego chłodzenia - poprzez odwrócenia obiegu grzewczego chłód wytwarzany przez pompę ciepła jest przekazywany do systemu grzewczego.

Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium zamontowana przy ścianie budynku mieszkalnego
Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium zamontowana przy ścianie budynku mieszkalnego

Najwyższy współczynnik efektywności HPA-O Premium osiąga przy zastosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego w postaci ogrzewania podłogowego lub ściennego (ich zaletą jest wydajna praca nawet przy niskich temperaturach zasilania, 30-40°C) czy grzejników niskotemperaturowych (temperatura zasilania 42°C).

Pompy ciepła firmy STIEBEL ELTRON mogą zapewnić temperaturę zasilania nawet do 65°C, dzięki czemu sprawdzą się także w instalacjach grzewczych wyposażonych w standardowe grzejniki wymagające co najmniej 50°C. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala na instalację w budynkach w których nie została przeprowadzona termomodernizacja.

Zasada działania pompy ciepła HPA-O Premium

Za pomocą wymiennika ciepła (parownika) z powietrza zewnętrznego odbierane jest ciepło. Przy wykorzystaniu energii elektrycznej (sprężarka) woda grzewcza jest nagrzewana w wymienniku ciepła (skraplaczu) do temperatury zasilania.

 

Schemat instalacji grzewczej z monoblokową pompa ciepła HPA-O Premium
Schemat instalacji grzewczej z monoblokową pompa ciepła HPA-O Premium

Przy niskich temperaturach wilgoć z powietrza osadza się na płytkach parownika w postaci szronu, który następnie ulega automatycznemu rozmrażaniu. Wytwarzana przy tym woda jest zbierana w wannie kondensatu i odprowadzana za pośrednictwem węża. Po zakończeniu procesu rozmrażania urządzenie automatycznie przełącza się na tryb grzania.

Wyposażenie pomp ciepła HPA-O Premium

Pompa ciepła HPA-O Premium wyposażona jest w zintegrowaną grzałkę elektryczną, czujniki wysokiego i niskiego ciśnienia oraz zabezpieczenie przed zamarzaniem.

Wykonano ją w technologii inwerterowej, co powoduje, że jej wydajność może być płynnie regulowana (poprzez zmianę prędkości pracy sprężarki oraz wentylatora) w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. To zapewnia wysoką efektywność systemu i znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Regulacja i zarządzanie energią za pomocą WPM

WPM to atrakcyjny pod względem designu, zaawansowany regulator naścienny, który stanowi główny element rozbudowanego, modułowego systemu sterowania pompami ciepła (elementy systemu są połączone ze sobą za pośrednictwem magistrali STIEBEL ELTRON).

Wyposażony jest w zintegrowany panel sterowania FES2, obsługiwany za pomocą pokrętła dotykowego i graficznego wyświetlacza LCD. WPM umożliwia sterowanie dwiema pompami ciepła w kaskadzie (on/off oraz inwerter), a w połączeniu z WPE (wyposażenie dodatkowe) możliwe jest sterowanie maks. 6 urządzeniami z pojedynczymi sprężarkami.

Urządzenie obsługuje regulację bezpośredniego obiegu grzewczego i dwóch z mieszaczem, a każdemu z nich można przypisać zdalne sterowanie FET z obsługą czujników temperatury powietrza i wilgotności.

W obudowie regulatora są dostępne miejsca na dodatkowe elementy do montażu na szynie DIN, takie jak przekaźniki wyłączniki, itp. Do podłączenia do sieci domowej czy internetu konieczne jest zastosowanie modułu ISG Web, który stanowi wyposażenie dodatkowe.

Podstawowe funkcje regulatora naściennego WPM:

 • regulacja trzech obiegów grzewczych: jednego bezpośredniego i dwóch z zaworem mieszającym
 • czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD
 • obsługa za pomocą dotykowego panelu Touch Wheel
 • sterowanie drugą wytwornicą ciepła dla potrzeb c.w.u. i c.o.
 • wskazywanie 9 temperatur wartości zadanej/rzeczywistej
 • możliwość sterowania 7 pompami obiegowymi w zależności od zapotrzebowania
 • funkcja ochrony przeciwzamrożeniowej dla instalacji i pompy ciepła
 • możliwość przypisania funkcji zdalnego sterowania do każdego obiegu grzewczego
 • program wygrzewania jastrychu
 • funkcja zabezpieczenia przed bakteriami legionelli
 • minimum 10 h podtrzymanie czasu zegara regulatora
 • zapis listy błędów z dokładną informacją o kodzie błędu, datą i godziną
 • szybka i dokładna analiza systemu bez konieczności korzystania z urządzeń dodatkowych
 • możliwość przeprowadzenia testu przekaźników
 • ustawienia wstępne programowanego zegara dla wszystkich obiegów grzewczych i ciepłej wody
 • sterowanie pompą cyrkulacyjną c.w.u.
 • obsługa systemu chłodzenia pasywnego i aktywnego

Argumenty dla użytkownika - pompy ciepła HPA-O 13 Premium

 • Pompy ciepła HPA-O 13 Premium są oferowane w specjalnych pakietach, które zostały opracowane pod kątem wysokich wymagań Użytkownika.
 • Pakiety zaprojektowane na potrzeby domu o powierzchni 220-400 m2
 • Wysoka temperatura zasilania (+65°C) umożliwia pracę w istniejących instalacjach grzejnikowych
 • Aktywne chłodzenie budynku z pakietami w wersji cool
 • Dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE
 • Gwarancja 3 lata z pełnym osprzętem STIEBEL ELTRON, z możliwością przedłużenia do 5 lat
 • Gwarancja 5 lat z pełnym osprzętem STIEBEL ELTRON oraz centralną wentylacją w zestawie
 • Uproszczona instalacja wewnętrzna

 

źródło i zdjęcia: Stiebel-Eltron

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum