Biofilny design (z ang. biophilic design) to trend w projektowaniu wnętrz, stawiający na aranżacje zbliżone do naturalnego otoczenia. W praktyce oznacza to wprowadzenie do wnętrza nawiązań do natury w postaci roślin doniczkowych, naturalnych tkanin, materiałów, wzorów i światła.
Kierunek wywodzi się z idei biofilii (z ang. biophilia "miłość i przywiązanie do natury"), spopularyzowanej przez amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona.
Kontakt z naturą nie tylko przywraca nam równowagę emocjonalną, uspokaja i regeneruje, ale również korzystnie wpływa na naszą pracę. Poprawia kreatywność, redukuje stres, a nawet wpływa na zmniejszenie liczby absencji w pracy. Dlatego aranżacje odwzorowujące i nawiązujące do natury są bardzo pożądane - tak w domu, jak i w miejscach pracy - podkreśla Aldona Słapa-Nowacka, Product Manager w firmie Pfleiderer.
We wnętrzu zaaranżowanym w duchu bliskości z naturą lepiej funkcjonujemy, dlatego w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości użycia bezpośrednich elementów natury, warto wykorzystać naturalne analogie. Na przykład: gdy niemożliwe jest położenie podłogi drewnianej, wybrać możemy materiał drewnopodobny.
Biophilic design w salonie
Taki zabieg sprawdzi się chociażby w salonie, gdzie najczęściej odpoczywa się po pracy. Warto tu wprowadzić jak największą liczbę naturalnych motywów. Mogą to być meble w jasnej i żywej kolorystyce orzesznika (dekor Jackson Hikory) lub w ciemniejszych odcieniach dębu (Dąb Shetland) czy jesionu (Jesion Górski).
Te drewniane wzory świetnie wyglądają z zielenią żywych roślin, będących wyznacznikiem biophilic design, oraz z elementami wykończeniowymi mebli w kolorze miętowym. Struktura Natural Wood sprawia, że drewnopodobne powierzchnie są bardzo autentyczne w wyglądzie i dotyku.
Jasna kolorystyka wzmocniona naturalnym światłem doda salonowi lekkości i powietrza. Natomiast obecność tkanin wzmocni poczucie przytulności i łagodności, które sprzyjają wypoczynkowi.
Biophilic design poza tym, że pomaga nam stworzyć przestrzeń domową, w której dobrze się czujemy, jest też bardzo uniwersalnym kierunkiem. Można połączyć go z dowolnym trendem aranżacyjnym, choć bez wątpienia najlepiej koresponduje ze stylem naturalnym – szczególnie na płaszczyźnie zastosowania naturalnych materiałów i wprowadzenia do pomieszczeń żywej roślinności - zaznacza Aldona Słapa-Nowacka i dodaje - W obu przypadkach istotne jest też to, aby były to miejsca sprzyjające odpoczynkowi.
źródło i zdjęcia: Pfleiderer