Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Czy styropian sprawdzi się jako izolacja dachu płaskiego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

W przypadku dachu płaskiego jednym z poważniejszych wyzwań jest zapewnienie skutecznego i niezakłóconego spływu wody z połaci. Każda nierówność na dachu i montowane na nim urządzenia zwiększają ryzyko wystąpienia tzw. zastoin i uszkodzenia dachu.

Dachy płaskie mają zwykle nachylenie na poziomie kilku stopni (między 11 a 3 stopnie). O ogólnych założeniach konstrukcji przesądza projekt budynku, ale trzeba pamiętać, że wybór materiałów budowlanych poprawi lub utrudni późniejszą eksploatację.

Wybór systemu ociepleniowego dedykowanego właśnie dachom wpłynie nie tylko na komfort cieplny wewnątrz budynku, ale też na skuteczność odprowadzania wody z dachu. Odpływy wody (rynny, wpusty) są rozmieszczone w pewnej odległości od siebie, dlatego ważne jest, aby woda mogła do nich dopływać. W przeciwnym wypadku dach zostanie uszkodzony.

Dobrym sposobem na to, by zapewnić odpowiednie profilowanie dachu, jest zastosowanie styropianowego systemu spadkowego - mówi Arkadiusz Zdybel, projektant spadków dachowych i doradca techniczny w firmie Styropmin.

Jeden dom, jeden projekt

Na system spadkowy Styropminu składają się zarówno płyty jednospadowe, jak i dwuspadowe. A dodatkowo są dostępne w dwóch wersjach: grzbietowej (spadki na zewnątrz) i koszowej (spadki do wewnątrz).

Co najważniejsze, projekt systemu ocieplenia jest zawsze indywidualny, przygotowywany na potrzeby konkretnego budynku - dodaje Arkadiusz Zdybel.

Projekt powstaje na podstawie rzutu dachu i przekroju budynku, z uwzględnieniem informacji o minimalnej wysokości termoizolacji oraz o nachyleniu dachu. Na podstawie tego otrzymuje się wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty styropianowe, również w postaci klinów spadkowych.

Styropmin przygotowuje także specyfikację dotyczącą rozmieszczenia poszczególnych elementów na dachu oraz dostarcza instrukcję montażu.

Zastosowanie takiego rozwiązania, jak specjalistyczny styropianowy system spadkowy, to kilka korzyści w jednym: zapobiega spiętrzeniu się wody oraz zaleganiu kurzu czy mułu. I nie zapominajmy o podstawowym efekcie, czyli zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej tak wymagającego elementu domu, jakim jest dach, który przecież latem mocno się nagrzewa, a zimą musi dać opór mrozom - podsumowuje Arkadiusz Zdybel.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum