Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Do jakiego podłoża dedykowane są posadzki żywiczne?

Posadzki i powłoki żywiczne stale cieszą się dużą popularnością i wykonywane są zarówno w obiektach przemysłowych, komercyjnych jak i domach prywatnych. Są to powłoki o bardzo dużej odporności chemicznej, łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i dostępne w wielu kolorach i wersjach wykończeniowych.

Do jakiego podłoża dedykowane są posadzki żywiczne?

Charakterystyka posadzki żywicznej 

Dobór rozwiązania zależy od warunków, w jakich powłoka żywiczna będzie eksploatowana. Na powierzchnie wewnętrzne mogą być stosowane zarówno sztywne powłoki epoksydowe (żywice epoksydowe) jak i elastyczne powłoki poliuretanowe.

Jak przygotować podłoże pod posadzkę żywiczną? Wspólnym elementem, niezależnym od stosowanego systemu żywicznego, jest odpowiednia jakość podłoża. Powinno ono mieć min. 25 MPa wytrzymałości na ściskanie oraz min. 1,5 MPa wytrzymałości na odrywanie w teście pull-off. Jeśli jest zbyt słabe, można je wzmocnić głębokopenetrującą żywicą epksydową weber.tec EP 19.

Podłoże musi równe, ponieważ każda niedoskonałość podłoża będzie widoczna na cienkiej posadzce żywicznej. Ponieważ większość układów żywicznych nie przepuszcza pary wodnej, w podłożu powinna być wykonana szczelna hydroizolacja, będąca zarazem paroizolacją.

Brak takiej izolacji będzie powodować wzrost ciśnienia pary wodnej pod powierzchnią powłoki żywicznej prowadzący w efekcie do jej odspojenia równoznacznej ze zniszczeniem posadzki. Najczęściej spotykanym podłożem jest beton w odpowiedniej klasie.

Powierzchnia betonu musi zostać mechanicznie oczyszczona przez śrutowanie lub frezowanie i śrutowanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie wszystkich osłabionych warstw oraz oczyszczenie z ewentualnych zabrudzeń. Polecaną metodą przygotowania podłoża jest jego wyrównanie i wypoziomowanie cementowymi wyrobami samopoziomującymi.

Wyroby mogą być układane w sposób mechaniczny odpowiednia pompą więc są szczególnie polecane przy większych powierzchniach, gdzie wyrównanie szpachlówka epoksydową układaną na kolanach jest bardzo pracochłonne.

Szczególnie rekomendowane są produkty samopoziomujące: weber.floor 4310, weber.floor 4320, weber.floor 4602. Pomimo optycznej równości i gładkości podłoża betonowego, w rzeczywistości jest ono dosyć szorstkie i wymaga dodatkowego wygładzenia wszystkich niewielkich zagłębień, których głębokość może wynosić nawet 2 mm.

W tym celu można wykorzystać szpachlówkę epoksydową przygotowaną z żywicy weber.tec EP 42 z dodatkiem suchego piasku kwarcowego o uziarnieniu dobranym do głębokości zagłębień. Dowiedz się więcej o powłokach żywicznych i przygotowaniu podłoża > https://www.pl.weber/posadzki-zywiczne-jak-wykonac

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain