Gdy niezbędna będzie wymiana okien, warto sięgnąć po rozwiązanie firmy Soudal w postaci płynnych membran Soudatight. Nie tylko zagwarantują one prawidłowe uszczelnienie złącza okiennego, ale znacznie skrócą czas prac.
Częstą przyczyną marnotrawienia energii w domu jest brak odpowiedniej izolacji budynku. Przez nieszczelne okna traci się do 20% ciepła, czego konsekwencje odczuje portfel mieszkańców i środowisko. W trosce o poprawę efektywności energetycznej budynków firma Soudal opracowała Soudal Window System (SWS), kompletny system montażu stolarki okiennej (tzw. ciepły montaż lub montaż warstwowy), rekomendowany przez Instytut Techniki Budowlanej.
SWS polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych zadaniach. Funkcję izolatora termicznego pełni wysokiej jakości pianka poliuretanowa, wypełniająca szczelinę wokół okna. Piankę zabezpiecza się specjalnymi taśmami paroizolacyjnymi, dzięki którym pozostaje sucha i nie traci swoich parametrów użytkowych. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna. Natomiast taśma paroprzepuszczalna chroni piankę m.in. przed wodą opadową i promieniowaniem UV, zapobiegając migrację wilgoci na zewnątrz budynku.
W tym roku firma Soudal poszerzyła swoją ofertę o innowacyjne płynne membrany Soudatight, które zalecane są zwłaszcza przy wymianie stolarki okiennej.
Są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i można kłaść je na wilgotne lub nieznacznie zapylone powierzchnie. Są łatwe w aplikacji, także na bardzo nierównych podłożach. W rezultacie powłoki Soudatight pozwalają na zastosowanie technologii Soudal Window System w sytuacjach, w których wcześniej nie było to możliwe. Mają bardzo niski stopień emisji substancji lotnych (posiadają znak EC1 Plus).
Gama płynnych membran Soudatight obejmuje cztery produkty. Soudatight LQ to wzmocniona włóknami membrana do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim. Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem. Z kolei Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun to membrany do natrysku. Pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, a specjalnym pistoletem natryskowym.
Wszystkie produkty Soudatight otrzymały certyfikat niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim - jednego z najbardziej uznanych ośrodków badawczych w Europie, testującego rozwiązania z zakresu stolarki okiennej.
Wykorzystanie płynnych membran Soudatight umożliwia szybką i ekonomiczną wymianę okien. W efekcie zostaną ograniczone straty energii w domu i emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
Z inwestycją nie warto zatem zwlekać, tym bardziej że można otrzymać dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" (termin składania podań o dofinansowanie upływa 30 czerwca 2027 roku).
źródło i zdjęcia: Soudal