Zalety wełny kamiennej
Płyty o większej gęstości sprawdzą się w charakterze izolacji termicznej fundamentów, piwnic, stropów czy tynkowanych ścian zewnętrznych, a także jako wiatroizolacja fasad wentylowanych.
Produkty odporne na obciążenie punktowe stosuje się na dachach płaskich krytych papą, z kolei sprężyste i lekkie płyty oraz granulaty doskonale wypełniają puste przestrzenie w konstrukcjach szkieletowych ścian, dachów i podłóg.
Ciekawą alternatywą, zwłaszcza w przypadku nieużytkowanych, trudno dostępnych stropodachów, są produkty sypkie, które możemy wdmuchać do środka konstrukcji. Oprócz produktów standardowych, na rynku znaleźć można także płyty lamellowe, które charakteryzują się prostopadłym ułożeniem włókien do ocieplanej powierzchni.
Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko wyższą przyczepność do podłoża, ale w odpowiednich przypadkach umożliwia też montaż izolacji bez łączników mechanicznych. Oprócz powyższych zastosowań, wełnę kamienną wykorzystuje się także w formie mat i otulin, którymi zabezpieczamy urządzenia i przewody grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i kanalizacyjne.
Opracowanie: redakcja IRBJ
Źródło i zdjęcia: PAROC