Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie są zalety rur miedzianych?

Rury miedziane stosowane są w instalacjach centralnego ogrzewania ze względu na łatwość wykonywania podejść do grzejników, odporność na temperaturę i niewielką średnicę.

Jakie są zalety rur miedzianych?
Nibco System instalacji wodnych z tworzyw sztucznych, miedzi i mosiądzu, system tryskaczowy BlazeMaster
www.nibco.com.pl

Z rur twardych najczęściej montowane jest orurowanie w obrębie kotłowni oraz instalacje układane pod listwami przypodłogowymi w modernizowanych domach. Trzeba jednak pamiętać, że rury miedziane mogą ulegać przyspieszonej korozji, gdy jakość wody jest dla nich niekorzystna.

Rury produkowane są w dwóch odmianach: twardej – dostarczanej w sztangach oraz miękkiej – w zwojach. Oba rodzaje rur można ze sobą łączyć w jednej instalacji, wykorzystując złączki lutowane lub zaciskowe.

Rury miękkie wykorzystuje się głównie do wykonywania długich odcinków instalacji, kładzionej pod podłogą, do podłączania grzejników lub do instalacji wodnych, prowadzonych w posadzce. Można je kształtować metodą gięcia, co umożliwia łatwe dopasowanie do planowanej trasy przebiegu. Kształtki i złączki łączy się z rurami miękkimi poprzez lutowanie, a niektóre przyłącza gwintowane również złączkami zaciskowymi.

Rury twarde, dostępne w odcinkach do 6 m, odporne są na wszelkie odkształcenia i każde zmiany kierunku uzyskuje się za pomocą kolanek oraz łuków. Łączy się je metodą spawania.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Nibco